ZİÇEV Kardeş Projesi: Sen Neysen Ben O İdim. Ben Neysem Sen de O Olacaksın

ZİÇEV Antalya Şubesi ve Antalya Rotary Kulübü işbirliği ile hayata geçirilen ZİÇEV Kardeş Projemizi tamamladık.

Özel gereksinimli kardeş sahibi bireylerin yaşadıkları zorlukları dile getirmek, bu problemlere ışık tutmak ve çözüm bulmak amacıyla çıktığımız bu yolda çalışmalarımızı 14 özel gereksinimli çocuk ve kardeşleri ile gerçekleştirdik.

“KARDEŞLİĞİN YANSIMASI”

Engelli kardeşe sahip olan çocukların engelli kardeşleriyle deneyimlerine ilişkin görüşleri, yaşadıkları güçlüklerin sosyal rol kuramı açısından değerlendirilmesi, rol çatışması, rol belirsizliği, engelli kardeşlerinin hayatlarını nasıl etkilediği, diğer insanların engelli kardeşlerine olumsuz bakışlarının onları nasıl etkilediğine farkındalık yaratmak için böyle bir çalışma yaptık. Adına “Kardeşliğin Yansıması” dedik. Pandemi koşullarında zor, bir o kadar da öğreti ile çalışmayı bitirdik. Çalışmamız bu yıl ZİÇEV takvimi ve ajandası oldu. Takvim ve ajanda desteklerinizi bekliyoruz. Çalışmamızı derinleştirip makale ve kitap haline getirmek istiyoruz.

Proje çalışmamızı ZİÇEV Antalya Şube Başkanı Aylin Ayaz Yılmaz şöyle açıkladı:

Her sene bir sanat projesini hayata geçirmek düşüncemiz geçen yıl “Kusursuzluğun Yansıması” ile gerçekleşti. Bu yıl da “ZİÇEV Kardeş Projesi” ni tamamladık. Kusursuzluğu ünlü resimler üzerinden yansıtmıştık, kardeşleri de  Aynalar ile fotoğrafladık.

“Sen neysen ben o idim. Ben neysem, sen de o olacaksın”.

Mottosu ve ortak obje AYNA  ile özel çocuklarımızı ve kardeşlerinin fotoğraflarını çektik. Proje’yi fotoğraf sanatçısı Gizem Tuna tasarladı ve çekti. Proje ortağımız Antalya Rotary Kulübü idi. Başkan Birol Öncel ve Geçmiş Dönem Başkanı Evrim Çakıl baştan sona fotoğraf çekimlerinde hep bizimle birliktelerdi. Projenin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sanat Yönetmeni Pınar Gönen’di. ZİÇEV öğretmenimiz Fatoş Ceran ve Yönetim Kurulu üyemiz Ceren Çabukoğlu bu projenin hayata geçmesini sağlayan gizli meleklerdi.

Evet sen neysen ben oyum. Sen bende ben sende doğuyorum. Sen benim özümsün. Engelli bireylerin kardeşi olmak, onlarla yaşamak, onların  yaşadıkları güçlüklere ilişkin algı yaratmak neydi bu sorulara cevap aradık.
Projede kardeşlerden biri orada ikram ettiğim kekin neli olduğunu sordu. Ben de havuçlu kek dedim. Down Sendromlu kardeşini göstererek ki ondan yaşça küçüktü. Havuçlu olduğunu söylemeyelim, havuç yemiyor ama havuç faydalı yesin dedi. İşte ben bu projeden cevabımı almıştım. Engelli bireyin kardeşi olmak aklının erdiği andan itibaren yaşadığın sürece ona kol kanat germekti. Kalp aynası insanın ruhunu ve yüzünü yansıtan ayna idi. İnsan aynada gördüğü müydü yoksa yansıması mı?

Projede birlikte çalıştığım özel çocuklarımızı, kardeşlerini, ailelerini ve proje çalışma arkadaşlarımı yürekten kutluyorum ve öpüyorum.

Aylin Ayaz Yılmaz
ZİÇEV Antalya Yönetim Kurulu Başkanı