Anasayfa / Şiirler

Şiirler

Tut Elimden Kaldır Beni


Tut elimden kaldır beni, Duymak isterdim, sesini, Ninnileri, ezgileri, kahramanlık türkülerini Duymak isterdim. — Tut elimden kaldır beni, Görmek isterdim ben seni, Bitkileri, böcekleri, gökkuşağındaki renkleri İzlemek, sonsuza kadar bakmak isterdim. — Tut elimden kaldır beni, Anlamak isterdim ben seni, Niçin bana acıyarak baktığını, İyiyi, kötüyü, güzeli, çirkini. Ne varsa yeryüzünde, her şeyi anlamak isterdim. — Tut elimden kaldır beni, ... Devamını Oku »

Tunacığım


İkinci kez yaşamak istedim baharı Birinci baharda yarım kalan Sevgileri, Aşkları Yaşayacaktım seninle… Rüyalarıma girdin önce, Yeşil atlas kumaşlar üzerinden Koşarak geldin kucağıma… Seni kucağıma aldığımda, Sevginin, Aşkın en güzelini, Baharı yaşadım doya doya… Bu baharın aniden Kışa dönüşeceğini nereden bilebilirdim? Uzun sürecek bu kış gecelerini İlla ki… Üşüyerek, Titreyerek, Ağlayarak, Yağmur sonrası gökkuşağını Görebilme umuduyla Yaşayacağız seninle… Günseli Tatar ... Devamını Oku »

Hayata Dair


Ne umutlarım vardı Hayata dair Seninle… * * * “Agu“diyecektin önce, Sonra “Anne…” Emekleyecektin evin dört bir yanında. Sonra koşacak, Ele avuca sığmayacaktın. Okula gidecek, “Anne bana top al” yazacaktın, Sonra okumayı sökecektin. Bitmek bilmeyen taleplerin olacaktı. “Tuna top oynayalım mı?” diye Sürekli zil çalan Komşu çocuklarımız olacaktı. Gitme desem de Bağır çağır kapıyı vurup Gidecektin… * * * Ne ... Devamını Oku »

Doğum Günü


Birkaç saat kaldı Bu yaşı bitirmene On yedi yaşın bitecek Gireceksin on sekizine Ben umutlarımı Senin sevginle Yine gömeceğim Yüreğime. Günsel Tatar (Ankara) Devamını Oku »

Birdenem (Bir Tanem)


Seni anlatmak istiyorum, Seninle yaşamanın ne kadar zor olduğunu, Kabus dolu geçen günlerimi… Ama yüreğim elvermiyor. Senin hayatıma neler kattığını Sorguluyor yüreğim Susuyorum… Bazen haykırıp Yeter artık, desem de, Özel bir çocuğun annesi olmaktan Gurur duyuyorum… Seni çok seviyorum… Günseli Tatar (Ankara) Devamını Oku »

Canım Annem


Aşağıdaki şiiri, Öğretmenler Gününde, hiç konuşamayan Alpay’ın, emekli öğretmen olan annesi Gülçin Karatekelioğlu’na bakışlarındaki pırıltıdan esinlenen öğretmeni, Hacer Odabaşı yazmıştır. Canım Annem Sen öğretmenlerin en kutsalı, Annelerin en yüreklisi… Ne umutlarla açtım dünyaya gözlerimi, Zifiri bir karanlık kapladı etrafımı, Korktum ayağa kalkmaktan. Etrafım engellerle dolu, Ya düşersem?.. Ürktüm insanların bakışlarından, Neyim ben, kimim?.. Ben de sizin gibiyim, Ailemin ciğer paresiyim… ... Devamını Oku »

Nobel Adayı


“Engelli çocuk anneleri için” Aday gösterin beni Nobel’e, Işıklar sönüp perde indiğinde… Çok zor bir rol verdiler, Bu hiç dekorsuz, kaygan sahnede… * * * Koşmayı oynadım, Hiç yürümeden… Gülmeyi oynadım, İçim gülmeden… Ağlamayı oynadım, Tek gözyaşı dökmeden… Boş vermeyi oynadım, Dolup dolup taşarken… Yere sağlam basmayı bile oynadım, Dünya, böylesine dönerken… * * * Aday gösterin beni Nobel’e, Işıklar ... Devamını Oku »

Yarınlara Uzanan El Olacağım


Bir silebilsem anamla babamın kaygılarını, Dünyanın en mutlu insanı olacağım. Her taraf yemyeşil, Doğa renk cümbüşü, sanki cennet misali. Menekşe, karanfil, mis kokulu leylaklar, Sarmaş dolaş tüm insanlar. Yarınlara uzanan el olacağım… Taparcasına. * * * Bir silebilsem anamla babamın kaygılarını, En sevilen insan olacağım. Her işi yapan el ustalığında Yeni bir dünya kuracağım. Koşamasam da, konuşamasam da, Sımsıkı sana, ... Devamını Oku »

Aranızda


Yaşamı paylaşmak için… Ailelerimiz kendileri için güzel bir yolculuk planlamıştı. Bu yolculuk için hazırlık yapıp hayaller kurmuştu. Bizimle birlikte yolculuk planı değişti. Çünkü biz, Planlanan değildik!.. Ama serüven aynı: YAŞAM… Belki umulandan zor, Belki planlanandan karmaşık Belki alışılmıştan farklı bir Yaşam… Ama ARANIZDAYIZ… Sevgimizle, Sevincimizle, Hayallerimizle, Acılarımız ve üzüntülerimizle, Aşklarımızla, Azmimiz ve çabalarımızla, Ürettiklerimizle, Farkımızla ARANIZDAYIZ,,, Nedir farkımız? Ne bekliyoruz? ... Devamını Oku »

Kalbimin Sızısı


“Özürlü kardeşi olan abladan” O yüzde ne anlam gizli, Ne düşünüyorsun kim bilir, Bakarken gözümün içine? Ah bebeğim, bir konuşabilsen… Bak elim elinde, Gözüm hep üzerinde. Haydi bebeğim, söyle, Benden bir şey mi istiyorsun? Baktığını görüyor musun? Dediğimi anlıyor musun? Haydi bebeğim, söyle. Niye sallanıp duruyorsun? Ellerin nasır tutmuş, Yıllardır çalışır gibi, Söyle bebeğim, söyle, Ellerini neden ısırıyorsun? Korkudan mı, ... Devamını Oku »