Niksar Şubemiz – Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimiz

GENEL BİLGİLER

Şube Hedeflerimiz

  1. Rehabilitasyon Merkezini genişletip yatılı hale getirerek çevre köylerdeki engellilere ulaşmak.
  2. Rehabilitasyon Merkezine kabul edilen ücretsiz öğrenci sayısını artırmak.
  3. Çocukların küçük yaşlarda atölyelerde çeşitli işlerde becerilerini geliştirmek ve ailelerin gelecekteki ekonomik kaygılarını gidererek onları da üretici birer vatandaş yapmak.
  4. Türkiye’de ilçelerde açılmış, ancak sayıları çok düşük olan rehabilitasyon merkezlerine örnek olmak.
  5. Gelişim geriliği olan çocuklarımızı erken yaşlarda eğitime alarak, ilkokul dönemine kadar, akranları seviyesine getirmek.

Tarihçe

Niksar Şubemiz, Güler Öz Başkanlığında, Ekim 1988 tarihinde kuruldu. Kuruluşundan itibaren hemen eğitim ve rehabilitasyon hizmetine başlayabilmek için Milli Eğitim Bakanlığıyla ortak çalışmalar yaptı. Bir yandan geçici mekanlarda bu hizmeti sürdürürken, bir yandan da kendi okul binasını yaptırabilmek için yoğun çabalar harcadı. İlçe olmanın güç koşullarına karşın, hayırseverlerin katkılarıyla, çok güzel bir binayı Niksar’ın zihinsel yetersiz çocuklarına kazandırdı. Eğitim ve Rehabilitasyon Binası, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ve eşi Berna Yılmaz ile Devlet Bakanı Metin Gürdere’nin katıldıkları törenle, 25.Şubat.1998 günü hizmete açıldı. Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi binası Emekli PTT Müdürü Halis Evirgen’in bağışlamış olduğu 3,5 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. 400 metrekarelik kapalı alanı bulunmaktadır. Bahçesi ve oyun parkı vardır. Bina şehir merkezinden uzak sakin bir yerdedir.

Kuruluştan itibaren özverili çalışmaları, ZİÇEV gönüllüleri tarafından asla unutulmayacak olan Güler Öz, 14 Nisan 2008 tarihinde, sağlık nedeniyle Şube Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliğinden ayrıldı. Yerine Vasfiye Lüleci görevi devraldı.

2015 yılında iki katlı Spor Kompleksi, Dr. Güngör Özbek’in ve hayırsever Niksar halkının katkılarıyla tamamlanarak çocuklarımızın hizmetine açılmıştır.

2015 yılında ana binamıza  Niksarlı Hemşehrilerimiz  tarafından ek derslikler yapılmıştır.

2019 da arazi bitişiğindeki tarla alındıktan sonra Seray KAYNAR başkanlığında “Bağımsız Anaokulu ve Gündüz Bakımevi Projeleri” yürütülmektedir.

Niksar Şubemiz bugün, Tokat’ın bu güzel ilçesinde sürdürdüğü nitelikli eğitimle, ailelere maddi manevi  destek olmakla beraber Otizmli çocuklarımıza, Disleksili çocuklarımıza, bedensel engelli çocuklarımıza, zihinsel engelli çocuklarımıza ve gelişim geriliği olan çocuklarımıza eğitim vermektedir.

 

Yönetim Kurulu

Başkan Vasfiye LÜLECİ
Başkan Yardımcısı Berrin Edaviye TURHAN
Sayman Üye Canan ÜÇDİRHEM
Üye Mustafa Necati GÜNEŞ
Üye Altan ATİLA

 

 

 

 

 

ZİÇEV NİKSAR ŞUBESİ

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Kurum Müdürü – Seray KAYNAR

 

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı
-Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı

 

B. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

1. Aile ve Çevre Eğitimi 

Özel Eğitimde çocukların okul ortamında öğrendikleri bilgi ve becerilerin ev ortamında da sürdürülerek desteklenmesi, okul ve ev eğitiminin süreklilik ve paralellik içinde olması çok önemli bir ilkedir. Bu nedenle aile ve çevre eğitimine gereken önem verilmektedir.

Öğrencilerimizin velileri ile ortak sorunları olan küçük gruplarla, ev ziyaretleriyle ve çocukla ilgili çözüm gerektiren ivedi durumlarda, ebeveynler ile  özel görüşmeler yaparak gerçekleştirmekteyiz.

2. Tarım Eğitimi

3. Halk Dansları Eğitimi

Öğrencilerimizden oluşan Halk Dansları Ekibinin performansı çok başarılı olmakta, Niksar’da ve çeşitli illerde sergiledikleri gösteriler büyük beğeniyle izlenmektedir.

4. Spor Eğitimi

ZİÇEV Niksar Spor Kulübü faaliyetlerini sürdürmektedir.

SPORDA GURUR TABLOMUZ

Vakfımızın özel sporcuları bölgesel, ulusal ve uluslar arası şampiyonalarda büyük başarılar elde etmekte, yurt dışında bayrağımızı göndere çektirmekte ve kazandıkları madalyaları gururla şubelerine taşımaktadırlar.

Spor başarılarında ayrıntılı bilgi için bakınız: Spor Çalışmalarımız

İLETİŞİM

Adres Bahçelievler Mah. Makbule Ölçen Sok. No:10 NİKSAR/TOKAT
Telefon 0356-527-82-72
Faks 0356-527-82-72
e-posta niksar@zicev.org.tr