Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV),  37 yıldır her yaştan zihinsel engelli bireye kesintisiz ve tam gün eğitim vermektedir.

Özel eğitimin yanında,  zihinsel engelli bireylerin sosyalleşmelerini sağlarken,  öz güvenlerini geliştirmek,  yeteneklerini ortaya çıkarmak ve yaşam kalitelerini arttırmak için spor, müzik, drama ve dans gibi sanatsal ve kültürel açıdan onların beceri alanlarını zenginleştirecek çalışmalar da yapmaktadır.

Şu an, Türkiye genelinde 13 spor kulübümüzde yaklaşık 11 farklı dalda spor çalışmaları yapmaktayız. Bunun yanında, Özel Sporcular Spor Federasyonunun düzenlediği bölge, Türkiye ve uluslar arası şampiyonalara katılmaktayız.

Beden eğitimi ve spor derslerinde yapılan çalışmalarda eğitimcilerimiz tarafından öğrencilerimiz yeteneklerine ve potansiyellerine göre onlara en uygun olan spor dalına yönlendirilirler. Amacımız öğrencilerimizin sağlıklı olmalarını sağlarken,  potansiyellerini maksimum seviyede açığa çıkarmak ve başarı duygusunu tatmalarına yardımcı olmaktır.

Beden eğitimi ve spor çalışmaları öğrencilerimizin hem fiziksel hem de psikolojik gelişimleri için çok önemli bir yer tutmaktadır.  Sportif çalışmalar zihinsel engelli bireylerin fiziksel olarak kendilerini daha dinç hissetmelerine katkıda bulunurken, psikolojik olarak daha huzurlu, sosyal becerisi yüksek, öz güvenli ve sakin olmalarını sağlamaktadır.

 

VAKFIMIZDA SPOR ÇALIŞMALARI İKİ BÖLÜMDE DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR

1- Eğitim Programlarımıza devam eden tüm öğrencilerimizin katıldığı Beden Eğitimi Dersleri:

Beden eğitimi ders programları,  zihinsel engelli bireyin yaşına,  gereksinimlerine, gelişimsel özelliklerine göre farklılık gösteren ve her kişiye göre ayrı düzenlenen,  planlanmış çeşitli spor, ritim, oyun, egzersiz, temel motor beceri ve güç çalışmalarını içeren,  gelişimsel aktivitelere yönelik bireysel ve gurup çalışmalarıdır.

2-Spor Branşlarına Göre Takım Çalışmaları:

Zihinsel engelli bireylerin yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre branşları belirlenir, belirlenen bu branşlara göre antrenman programları kişiye görelik ilkesi baz alınarak hazırlanır ve hazırlanan bu programlar doğrultusunda, hedeflenen şampiyonada sporcularımızın başarılı olabilmeleri için gerekli tüm çalışmalar beden eğitimi ve spor öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan programlar doğrultusunda yaptırılır.

ZİÇEV Bünyesinde Yapılan Spor Dalları

  • Basketbol
  • Futbol
  • Masa Tenisi
  • Bowling
  • Kayak
  • Yüzme
  • Atletizm
  • Jimnastik
  • Bocce

Türkiye’de “İLK KEZ” Vakfımız Tarafından Gerçekleştirilen Spor Dalları

İZCİLİK:

Zihinsel engelliler alanında, Türkiye’de ilk İzci Obasını kurduk. ZİÇEV’in izci liderleri eşliğinde, on üç zihinsel engelli izcimizle, 2002 yılında düzenlenen ve Türkiye’nin bugüne kadar düzenlenmiş en büyük ulusal kampı olan Karabük 12. Mahalli Kampına, 720 izci arasında Türkiye genelinde tek engelli grup olarak katılmayı başardık. Kampa ve izcilik ilkelerine gösterdikleri uyum ve disiplin sonucu zihinsel engelli öğrencilerimizden oluşan obamız  Örnek İzci obası seçilerek plaketle ödüllendirildi.

BOWLİNG:

Özel sporcular alanında, Bowling sporunu Türkiye’de ilk kez Vakfımız, kendi olanaklarıyla başlatmıştır,  2003 yılında bu branşta Ankara da ZİÇEV tarafından il şampiyonası düzenlenmiştir, sonrasında bowling branşını Zihinsel Engelliler Spor Federasyonunun Faaliyet Programına aldırmayı başardık.  2004 yılında sponsorluğunu ve ev sahipliğini ZİÇEV’in üstlendiği Bowling Türkiye Şampiyonasını Ankara da düzenledik. 2007 yılında ise ZİÇEV’in sporcusu olan Özer YİĞİTER’in takım kaptanlığını yaptığı Bowling takımımız ile Çin de düzenlenen Özel Olimpiyatlar Dünya Şampiyonasında takım halinde Dünya Şampiyonu olunmuş ve sporcumuz Özer YİĞİTER turnuva sayı rekorunu kırarak büyük bir başarıya imza atmıştır.  Günümüzde ise bu branşta Türkiye’de yüze yakın takım bowling turnuvalarında yarışmaktadır.

AÇIK DENİZ YÜZME ŞAMPİYONASI:

Bütün formatı ve sponsorluğu ZİÇEV’e ait olan ve Dünya da ilk kez yine ZİÇEV tarafından düzenlenen açık deniz yüzme şampiyonası 2016 yılında Fetiye Ölüdeniz’de yapılmıştır.  Bu turnuva Ülkemizde ve Dünyada büyük ses getirirken, turnuvaya katılan Hande YENER ve Sinan AKÇIL gibi sanatçılar da bu turnuvanın toplumumuzda ses getirmesine katkıda bulunmuşlardır.

DURGUN SU YÜZME MARATONU:  

ZİÇEV’in 2011 yılında düzenlediği bu maraton ile Caner EKİN isimli Down Sendromlu özel yüzücümüz Ankara’da bulunan Mogan gölünü yüzerek karşıdan karşıya geçip, Dünya da durgun su maratonu yüzen ilk Down Sendromlu yüzücü olarak spor tarihine geçmiştir.

İSTANBUL KITALAR ARASI YÜZME MARATONU:  

ZİÇEV dünyada bir ilke imza atarak,  Down Sendromlu yüzücümüz Caner EKİN’in 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen bu maratona katılmasını sağlamıştır. Caner EKİN altı buçuk km. lik bu zor parkuru başarı ile tamamlamıştır.     Bu maratonu yüzme başarısını gösteren Caner EKİN,   Dünyada bu parkuru tamamlayan ilk Down Sendromlu yüzücü olarak Dünya Spor Tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştır.  Caner Ekin sonrasında bu maratona üç kez daha katılmış ve toplamda dört kez parkuru tamamlama başarısını göstererek bir ilke daha imza atmıştır.

 

TAKIM VE BİREYSEL SPOR DALLARINDA ALINAN BAŞARILAR

Spor kulüplerimiz ile katılmış olduğumuz turnuvalarda, Basketbol da Bölge ve Türkiye şampiyonlukları, futbolda Türkiye ikinciliği, masa tenisinde defalarca bölge ve Türkiye Şampiyonlukları, Yüzmede Türkiye ve bölge şampiyonlukları, atletizmde bölge ve Türkiye şampiyonlukları, Kayakta Türkiye şampiyonluğu ve defalarca ikincilik ve üçüncülükler, Bowling’de 2004 yılından,  2017 yılına kadar aralıksız takım halinde Türkiye şampiyonu olunarak bir rekora da imza atılmış olup, Jimnastik branşında Türkiye şampiyonluğu, Bocce branşında Bölge şampiyonluğu elde edilerek yaklaşık yirmi yıl içinde iki binin üzerinde madalya ve 30’a yakın kupa alınarak ZİÇEV, Zihinsel Engelli bireylere hizmet veren spor kulüpleri içinde zirveye oturmuştur.