ZİÇEV SAMSUN ŞUBESİ

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

 

Kurum Müdürü  – Mediha ÖZÇAMLIBEL

Eğitim Kadromuz:

 

Psikolog Burcu KIDAK
Fizyoterapist Ahmet Can SOMUNCU
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni Nihal Çakır SOMUNCU
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni Büşra NERGİZ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni Samet ŞAŞMAZ
Okul Öncesi Öğretmeni Özlem ÖZTÜRK
Usta Öğretmen Yeliz YETEN
Usta Öğretmen Feride KARADENİZ

 

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI:

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı
-Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı

B. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

1. ZEEP – ZİÇEV Erken Eğitim Programı

0-5 yaş gelişimi desteklemek amacıyla 7 gelişim alanında hazırlanmış eğitim programı, eğitim birimi, eğitim seti ve değerlendirme araçlarından oluşan bir programdır.

2. Aile eğitimi

Anne babaların, çocuklarının özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilmeleri, onlara beceri öğretebilmeleri, var olan problem davranışlarla başa çıkabilmeleri, çocuğu daha iyi kontrol edebilmeleri ve çocukla ilişkilerini olumlu yönde geliştirebilmeleri hedeflenen, bireysel veya grup olarak yapılan çalışmalardır. Bu eğitimler, Aile Bilgilendirme Toplantılarımız ve bireysel olarak ailelerimizden gelen talep ve ihtiyaçlara göre şekillendirilmektedir.

Genel olarak çocuğa yönelik olan tüm program ve projelerin, çocukların hayatında önemli ve kaçınılmaz amaç ve hedefler oldukları iddia edilmekteyse de, çocuk için önemli olan şu nokta unutulabilmektedir: Çocuğa bütüncül yaklaşım. Çocuk gelişiminde bütüncül yaklaşım; çocuğu aile, toplum ve ülke kavramları içinde büyüyen ve gelişimi desteklenen bir bütün varlık olarak görmek anlamına gelmektedir. Otistik özellikleri olan çocukların eğitimi için, akademik eğitimden önce onların toplum hayatına ayak uydurabilmeleri amacıyla, özbakım ve günlük hayatta bağımsız yaşam becerilerini kazandırmak önemlidir.

Ayrıca, her bireysel eğitim ve fizyoterapi seansı sonrası aileye, çocuğun o günkü durumu hakkında, kurumumuzda ise doğrudan, değilse iletişim defteri yoluyla bilgi verilir ve evde yapması gerekenler konusunda görevlendirilir. Çocuğun o günkü performansına dair kayıt tutulur. Ailenin de evdeki çalışmalar ya da gelişmeler sonrasında kayıt tutması istenir.

Ailenin çocuğunu en iyi şekilde tanıyabilmesi, özel eğitim (engel grupları, eğitim teknikleri, davranış şekillendirme, fizik tedavi, engellilerin yasal hakları, meslek edindirme, vb.) ve eğitime aktif olarak katılımının sağlanması için özel veli görüşmeleri, toplantılar, seminerler, ev ziyaretleri düzenlenir. Bu seminerler meslek elemanları tarafından görsel ve işitsel uyaranlar (slayt, video, kaset vb.) eşliğinde sunulur. Ayrıca veli panosu, bülten, el broşürü vb. gibi basılı yayın hizmetleriyle ailelere bilgi verilir.

Aile Danışmanlığı

Anne babaların kendilerinin ve çocuğun duygu, düşünce ve tepkilerini anlayabilmeleri, kendi duygularıyla yüz yüze gelebilmeleri, çocuklarıyla ilgili beklenti ve duygularını paylaşarak sorunlarına gerçekçi çözümler üretebilmeleri hedeflenen, bireysel veya grup olarak yapılan çalışmalardır.

3. Mesleki Rehabilitasyon Eğitimi 

Öğrencilerimiz hobi bahçemizde çapalama, ekim, dikim, sulama ve sebze toplama gibi faaliyetlerde bulunmaktadır. Domates, biber, salatalık, maydanoz, fasulye, kabak, patlıcan, marul gibi bitkiler yetiştirip, bu sebzelerle Temel Yaşam Becerileri ve Beslenme Derslerinde salata, çorba gibi yiyecekler hazırlamaktadırlar.

21 yaş üstü gençlerimiz, atölyelerinde galoş ve el sanatları öğretmenleriyle birlikte, artık materyallerle tablolar, mumlar, mumluklar, abajurlar, kolye ve bilezikler gibi eşyalar üretmektedirler. Galoş üretimimiz Samsun’un galoş ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilmektedir.

4. Spor Eğitimi 

Hareket eğitimi derslerimiz ile öğrencilerimizin fiziksel,sosyal ve duygusal gelişimlerini destekliyoruz. Yapılan çalışmalarla öğrencilerimizin kendileriyle ve çevreleriyle uyumlu, aktif bir şekilde etkileşim içerisinde olmalarını pekiştiriyoruz. Hareket eğitimi dersleri ile öğrencinin ihtiyaçlarına göre planlama yapılarak davranış,öğrenme problemlerinin en aza indirilmesi, motor becerilerin geliştirilmesi, iletişimin kuvvetlendirilmesi, konsantre olma yeteneğini sağlama, öz güveni destekleme amaçlanmaktadır.

Merkezimiz bahçesinde hem çim, hem de beton alanımız bulunmaktadır. Çim alanında kaydırak, tahterevalli, salıncak gibi oyuncaklar, beton alanda minik ve büyük basketbol potaları, futbol için mini kaleler, voleybol ve tenis sahası olarak kullanılması için gerekli donanım çocuklarımızın hizmetine sunulmuştur. Bu sahalar beden eğitimi derslerinde kullanılmaktadır. Bunun yanında her tür grup oyunlarını oynayabilecekleri oyun salonumuz bulunmaktadır.

 • Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün her dönemde düzenlediği kurslardan yüzme ve basketbol kurslarına çocuklarımızın katılımı sağlanmaktadır.
 • Vakfımız Beden Eğitimi Öğretmeni ve gönüllü öğretmenler tarafından diğer spor dallarında dönem kursları açılmaktadır.
 • 19 Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin uygulamalı derslerinde işbirliğine gidilmektedir.
 • Çocuklarımız Vakfımızın düzenlediği Gençlik Spor Kamplarına ve Samsun ili ve çevresinde düzenlenen diğer kamplara katılmaktadırlar.Üniversitemizin, yaz dönemlerinde Samsun gençlerine verdiği yüzme ve basketbol kurslarına çocuklarımız da katılmaktadır.
SPOR BAŞARILARI:
 • 07-09.Haziran.2001 tarihlerinde Trabzon’da yapılan Atletizm karşılaşmalarına atletlerimiz katılmışlardır.
 • 21–29.Haziran.2003 tarihlerinde İrlanda’da yapılan “Special Olimpics-World Games”de kızımız İlknur Çetinkaya, Bayanlar 50m. Koşu dalında, serisinde Dünya Şampiyonu olmuştur.
 • 25–26. Eylül. 2004 tarihlerinde Zonguldak’ta yapılan Karadeniz Bölgesi Basketbol Şampiyonasında, Basketbol Takımımız grubunda (C) İkinci olmuştur

Atletizm:

 • 13–14. Mayıs.2005 tarihlerinde Samsun’da yapılan Karadeniz Bölgesi Atletizm, Basketbol, Masa Tenisi ve Yüzme Şampiyonası’na, dört dalda da katılım sağlanmıştır.
 • Uzun atlama dalında,öğrencilerimiz Müslüm Uysal İkinci, Recep Aksoy Üçüncü, 50m. Koşu dalında öğrencimiz Müslüm Uysal Üçüncü olmuştur.

Basketbol:

 • Basketbol Takımımız grubunda (D) İkinci olmuştur.

Yüzme:

 • Yüzücülerimizden Safa Özcan 25m. Sırtüstü, 50m. Serbest dallarında Karadeniz İkincisi, İsmail Cem Aksu 25m. Sırtüstü, 50m. Serbest dallarında Karadeniz Üçüncüsü olmuşlardır.
 • 24-25.Eylül.2005 tarihinde Denizli’de yapılan Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda, 25m. Serbest ve 50m. Sırtüstü yarışmalarında, öğrencimiz Sefa Özcan Türkiye Üçüncüsü olmuştur.
 • 2007 yılında Çin’de yapılan Özel Olimpiyat Oyunlarında, özel sporcumuz İsmail Cem Aksu, Yüzme dalında Serbestte Dünya İkinciliği, Sırtüstünde Dünya Şampiyonluğu kazanarak Bayrağımızı göndere çektirmiş, yalnızca Vakfımızın ve Samsun’un değil, Türkiye’nin gururu olmuştur.

Ayrıca;

20.11.2013 yılından itibaren SAMSUN ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLAR GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ adıyla spor etkinliklerimiz devam etmektedir. Tenis, yüzme, atletizm, bowling, masa tenisi dallarında spor müsabakalarına katılmaktayız.

 • ZİÇEV Samsun Spor Kulübü olarak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte projeler yürütmekteyiz.
 • ‘Artık Biz de Varız’ (7-15 yaş aralığında olan DEHB ve özel öğrenme güçlüğü tanısı almış çocukların sporla birlikte akademik başarı düzeyini artırabilmeleri hedeflenmiş ve başarıya ulaşılmıştır).
 • ‘Raket Tutan Eller’  projesiyle 15 yaş üstü orta düzey zihinsel yetersizliği olan bireylerle ince-motor kas gelişimi, el –göz koordinasyonu ve bedensel koordinasyona yönelik, Masa Tenisi dalında çalışmalar yapılmaktadır.
 • Her yıl geleneksel olarak Samsun İlindeki zihinsel yetersiz çocuklarla Bowling Turnuvaları düzenlenmektedir.
 • Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu(TÖSSFED) tarafından özel sporculara yönelik düzenlenen bölgesel ve ulusal spor müsabakalarına katılım sağlamaktayız.
SPORDA GURUR TABLOMUZ

Vakfımızın özel sporcuları bölgesel, ulusal ve uluslar arası şampiyonalarda büyük başarılar elde etmekte, yurt dışında bayrağımızı göndere çektirmekte ve kazandıkları madalyaları gururla şubelerine taşımaktadırlar.

Spor başarılarında ayrıntılı bilgi için bakınız: Spor Çalışmalarımız

MESLEKİ REHABİLİTASYON PROJELERİ

 • 2015 Yılı: ‘’Makrame Örgü Projesi’’: Bu proje ile 15 yaş ve üzeri on zihinsel engelli bireyin teorik ve uygulamalı makrame örgü eğitimi alarak mesleki beceri edinmeleri amaçlanmıştır. Zihinsel engelli bireylerin tüketici değil de üretici olmalarına olanak sağlamak ve gerek kendi gruplarının içerisinde, gerekse diğer zihinsel engelli bireylere örnek teşkil ederek yakın ve sosyal çevrelerinde farkındalık yaratabilmek hedeflenmiş ve proje başarıyla tamamlanmıştır.
 • 2016 Yılı: “Hafif Düzeyde Zihinsel Engelliler İçin Boncuk Çiçek Yapımı’’ projesindeki amacımız gençlerimizi çalışan, üreten, kendine güvenen bireyler durumuna getirmek ve mesleki becerilerini geliştirmektir. Bunun yanı sıra üretmiş oldukları ürünlerin satışına olanak sağlamaktır.

 

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:

 • “Ötekileştirmeyen Sanat Paneli” 4 01 2014 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu Panelde özel çocuklarımızın sanat ile neleri başarabildiği işlenmiştir.
 • “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” konulu panel Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde 21 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
 • “ZİÇEV İçin Yürüyorum” projesi öğrencilerimizin daha iyi koşullarda eğitim, rehabilite ve bakım hizmetlerine kavuşabilmelerine destek olmak amacı ile Sheraton Hotel’de 16 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
 • Mevsimler ile belirli gün ve haftalar dikkate alınarak, İlimizdeki hayvanat bahçesi, müzeler, resmi kuruluşlar, piknik alanlarına ziyaretler, geziler yapılmaktadır. Her yıl Haziran ayında düzenlediğimiz şenliğimizde çocuklarımızın yaptığı el sanatları ürünleri, çeşitli gösterileri sergilenmekte, çevreyle kaynaşmaları sağlanmaktadır.
 • Her yaz Genel Merkez tarafından düzenlenen yaz kamplarına öğrencilerimizin katılımı sağlanmaktadır.
 • 19 Şubat 2018 yılında Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Samsun Şubesi ile Samsunlu Sanatçılar Derneği(SASAD)’nin işbirliği ile vakfımız yararına ‘Dilek Türkan ile Bir Demet Tango’ konseri gerçekleştirildi.
 • Her yıl vakfımız öğrencilerinin eğitim,rehabilite ve bakım ihtiyaçlarına destek olabilmek üzere Bayanlar Çayı etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz.
 • Her yıl düzenli olarak vakfımız öğrencilerinin eğitim,rehabilite ve bakım ihtiyaçlarına destek olabilmek üzere kermesler düzenliyoruz.

TEŞEKKÜRLERİMİZ

T.C. Samsun Valiliği
T.C. Samsun Garnizon Komutanlığı
Samsun Büyükşehir Belediyesi
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
19 Mayıs Üniversitesi
İlkadım Belediyesi
Gazi Belediyesi
Atakum Belediyesi
Canik Belediyesi
Kutlukent Belediyesi
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü
Kadıköyspor Müdürlüğü
ve
gönüllü destekçilerimiz ile hayırsever Samsun halkına en içten şükran duygularımızı sunuyoruz.

İLETİŞİM

Adres Atatürk Barış Bulvarı, Şehit Berati Sokak, Kadıköy Koruluğu / Samsun
Telefon 0362-440-08-70 / 0362-440-08-42
Faks 0362-440-08-70
e-posta samsun@zicev.org.tr