Mersin Şubemiz – Sanat Terapi Eğitim Merkezimiz

GENEL BİLGİLER

Tarihçe

Şubemiz 10 Eylül 1989 yılında Çiğdem İşmen Başkanlığında bir grup gönüllü tarafından kuruldu.Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Jandarma Alay Komutanlığı, Akdeniz Bölge Komutanlığı ve Valilik desteğiyle, Salim Güven İlkokulu bahçesindeki iki odalı bir binada otuz beş çocukla eğitimine başlamıştır.

Daha sonra Esin İlkiliroğlu Başkanlığında hizmetini geliştiren Şubemiz, 1997 yılında Mersin Valiliğinin desteğiyle Milli Emlak bünyesindeki iki katlı ve bahçeli, halen hizmeti sürdürdüğümüz binamızın yirmi dokuz yıllığına kiralanmasıyla, fiziksel olanaklarını genişletmiştir. Yönetiminde adı geçen üyelerin tamamı gönüllü olup 1994 yılından bu yana görevlerini sürdürmektedir. Şu ana kadar topluma kazandırdığımız bütün çocuklarımızla gurur duymaktayız.

2012 Aralık ayı sonunda alınan karar ile Rehabilitasyon Merkezimiz kapatılarak Ocak 2013 tarihinden bu yana özel gençlere “Hayat Boyu Öğrenim İlkesi” çerçevesinde Sanat Merkezi olarak hizmet verilmektedir. Kurumumuzun Mersin Halk Eğitim Merkezi ile yapmış olduğu protokol gereğince öğrencilerimiz resim, müzik, dans, tiyatro, el sanatları, fotoğrafçılık, heykel ve spor alanlarında çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Sanat Merkezimizin katılımcıları yirmi yaştan kırk beş yaşa kadar uzanan geniş bir profili oluşturmaktadır.  Bu çerçevede sivil toplum kuruluşu olarak Mersinde hizmet veren ilk ve tek kurum olma özelliğini taşımaktayız. ZİÇEV Mersin Şubesi “her zihinde olağanüstü yetenekli bir nokta vardır” anlayışından yola çıkarak sanat terapi ile gençlerimizin ihtiyaç duydukları ortamı yaratmaya çalışmaktadır.

Eski tarihlerden bu yana çeşitli uygulamaları olan sanat terapi ile bireyler kendilerini daha iyi tanımaya ve ifade etmeye başlamakta ve bu durum da toplumla uyumlarını arttırmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde şimdiye kadar ritm, koro, dans, drama ve el sanatları gruplarımız oluşturulmuştur.

Halen Zekiye Kahveci Başkanlığında gönüllü göreve devam eden bizler; 22 Ocak 2001 tarihinde İçel İli Yılın Sivil Toplum Örgütü ödülüne layık görülerek bu gururu tüm çocuklarımızla yaşadık. Uzun süreden beri Mersin Üniversitesi işbirliğiyle paneller gerçekleştirilmekte, bu paneller ile engelli velilerini ve toplumu engellilik konusunda bilinçlendirmeye çalışmaktayız.

Yönetim Kurulu

Başkan Zekiye KAHVECİ
Başkan Yrd. Şehriban ÖZTÜRK DOĞRU
Sekreter Üye Esma GÜVENÇ
Sayman Üye Ayla SAPMAZ
Üye Ayten KOCAGÖZ

 

 

 

 

 

ZİÇEV MERSİN ŞUBESİ

SANAT TERAPİ EĞİTİM MERKEZİ 

 

Kurum Müdürü – Burcu Ünlü Türkcan

 

ATÖLYELERİMİZ

1. Müzik Atölyesi

Müzik Atölyemizde çeşitli enstrümanlar eşliğinde ritm ve koro çalışmaları yapılmaktadır. Projeler ve hayırsever vatandaşlarımız tarafından sağlanan enstrüman ve ses sitemleri sayesinde gençlerimiz müzik çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Böylece müziğe yetenekli ve müziği seven öğrencilerimiz kaliteli bir müzik çalışmasını yakalama şansı bulmuşlardır.

2. Heykel Atölyesi

Heykel Atölyesi üç boyutlu şekillendirme adı altında kil, alçı, çizim, boyama çalışmalarını içermektedir. Çalışmalar öğrencilerimizin yaratıcılığının keşfedilmesi açısından önem taşırken sanat terapinin etkilerini de yansıtmaktadır. Atölyelerimizde üretilen ürünler çeşitli kermes, fuar ve sergilerde beğeniye sunulmaktadır.

3. Dans Atölyesi

Dans Atölyemiz modern dansları kapsamaktadır. Salsa, bachata gibi danslar, düzenlenen koreografilerle desteklenmekte, böylece dans ve müziğin karışımını öğrencilerimiz çalışmaları ile yansıtmaktadır. Özel gençlerimizin bu şekilde fiziksel ve ruhsal rehabilitasyonu sağlanmaktadır.

4. El Sanatları Atölyesi

El sanatları atölyemizde ebru sanatına, ahşap boyamaya, takı tasarım ve bez bebek yapımına ilişkin uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Kurslarımızdaki materyaller, hayırsever vatandaşlar sayesinde desteklenmektedir. Üretilen ürünler, sergi, kermes gibi etkinliklerde sunulmaktadır.

5. Drama Atölyesi

Tiyatro Atölyemiz eğitimciler tarafından belirlenen oyunların çerçevesinde uygulanmaktadır.

 

SPOR KULÜBÜMÜZ

ZİÇEV Mersin Şubesi spor alanındaki hazırlıklarına “ZİÇEV Mersin Özel Gençler Spor Kulübü Derneği” ile başlamıştır. Kulübümüz masa tenisi, bocce, yüzme, atletizm, jimnastik gibi dallarda başarılı sporcuların yetiştirilmesine önemli katkıda bulunacaktır.

2016 Ocak ayında faaliyete başlayan Kulübümüz Masa Tenisi Bölge Şampiyonası ile ilk turnuva heyecanını yaşamaktadır.

ETKİNLİKLERİMİZ

Sanat Merkezimizin çalışmaları yapılan çeşitli etkinliklerle farklı platformlarda beğeniye sunulmuştur. Bu etkinliklerin başlıcaları;

Akdeniz Oyunları çerçevesinde düzenlenen Çevre Kurultayında ve Mersin Üniversitesi Psikoloji Günlerinde gerçekleştirilen Ritm Gösterisi,

Mayıs ayında düzenlenen ve Engelliler Haftası içerisinde sunulan tiyatro oyunu, ritm ve dans gösterileri,

Çeşitli AVM’lerde, fuar alanlarında atölye çalışmalarımız sergilenmeleri,

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Uçurtma Şenliği,

21 Mart ile Nisan Ayında Otizm Farkındalık Etkinlikleri’nde kil, dans, resim ve ritm performanslarımız yapılmıştır.

 

PROJELERİMİZ

Bu çalışmaların yanı sıra kamu, STK ve özel kuruluşlarla gerçekleştirilen çeşitli projeler yapılmıştır. Bir kısmı da devam etmektedir:

  • İş-Kur destekli Bez Bebek Yapımı, Takı Tasarımını içeren meslek edindirme projelerini yürütmüştür.
  • 2012 SODES Annelerle El Ele Projesinin yürütücülüğünü yapmıştır.
  • Mersin Üniversitesi PDR Bölümü ile “Benimle Arkadaş Olur musun?” projesini yürütmüştür.
  • Nisan Ayı Otizm Farkındalık Ayı kapsamında “Bahara Bakış” Konulu Resim Yarışması ve Sergisi
  • “Renkli Dünyamızdan Farklı Bakışlar” isimli Kil Sergimiz.
  • Aynalar isimli Fotoğraf Sergimiz
  • 2015 SODES “Engelleri Sanatla Aşıyorum” projesini yürütmektedir.
  • Mezitli Soroptimist Kulübü ile “Bana Bir Harf Öğretir misin?” projesini yürütmektedir.
  • Mezitli Belediyesi ile Down Cafe projesini yürütmektedir.

 

ZİÇEV MERSİN ETKİNLİKLER

MERFEST 20. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği-Mersin,2019

Mersin Uluslararası engelsiz Sanat Festivali-Mersin,2018

MERFEST 19. Nevid Kodallı Polifonik Korolar Şenliği-Mersin,2018

Musa Göçmen İle Senfoni Orkestrası Konseri-Ankara,2018

Kabataş Erkek Lisesi “Başlangıç Sahnem” Prog.-İstanbul,2018

Uluslar arası Mersin Engelsiz Sanat Festivali-Mersin,2019

21.KKTC Uluslararası Bellapais Müzik Festivali- Kıbrıs,2017

Dinçer Özer ile 10.Uluslararası Vurmalı Çalgılar Festivali- Ankara,2016

SODES ‘Engelleri Sanatla Aşıyorum’ Projesi Kapanış Töreni-Mersin,2017

MERFEST 18. Nevid Kodallı Polifonik Korolar Şenliği-Mersin,2017

ODTÜ Lodos Topluluğu “10.Yeteneği Gör”- Ankara, 2023

ODTÜ Lodos Topluluğu “11.Yeteneği Gör”-Ankara,2024

Yerel ve ulusal düzeyde müze,sanat galerileri ziyareti

Mersin, Çağ , Toros Üniversitesi ve kolejler ve STK ile gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler.

Yapısal Destek konusunda Bağışçılar

Aydoğdu Group Sn Elmas Aydoğdu, 2014 MERSİN

Yerel ve ulusal düzeyde verimli olacağını düşündüğümüz her türlü projeye katılmakta ve projeler üretmeye devam etmekteyiz.


TEŞEKKÜRLERİMİZ

Kuruluşumuzdan bu yana bizden desteklerini esirgemeyen;

1989-2006 yıllarında görev yapmış bütün Valilerimize, başta Sayın Şenal Engin’e, Akdeniz Bölge Komutanlarımıza ve Eşlerine (Tanzan Paşa ve Eşi), Erol Adayener ve Eşi, Lütfü Sancar ve Eşi, M.Ü. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esat Yılgör,

Gümrük Baş Müdürü Yüksel Elban, Gümrük Muhafaza Müdürü Mesfur Başaran ve Eşi, Atakal Şirketler Grubu, Turkom A.Ş., Değerli Kadızade Ailesi, Hako A.Ş., Aktuğ A.Ş., Mersin Rotary Grubu, Değerli Sabah Ailesi, Akdeniz Belediyesi, Toroslar Belediyesi ile 2010 yılında binamızın yenilenmesi, onarımı ve donatımı konusunda Vakfımızı hayırseverlerimizle buluşturan Toplum Gönüllüleri Vakfı’na, çocuklarımıza, onlara yaraşır bir ortam kazandıran Turgut Eltemur-Hülya Eltemur’a, Mersin Valisi Hasan Bahri Güzeloğlu’na, binamızın 2024 yılında bakım, onarım ve tadilatını gerçekleştiren Lions Klubü üyesi Elmas Aydoğdu’ya ve buraya adlarını yazamadığımız Mersinli tüm hayırsever vatandaşlarımıza, destek ve yardımlarının devam edeceği inancıyla sonsuz şükran ve teşekkürlerimizi sunarız.

 

İLETİŞİM

Adres İhsaniye Mah. 4928 Sok. No:4/A Gazi Lisesi Yanı Eski Milli Eğt.Dispanseri, Mersin
Telefon 0324-337-01-49
Faks 0324-337-01-49
e-posta mersin@zicev.org.tr