Elazığ Şubemiz – Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimiz

GENEL BİLGİLER

Tarihçe

Elazığ Şubemiz, Ürfi Atalay Başkanlığında, bir grup engelli çocuk ebeveyni tarafından 01.Haziran.1990 tarihinde kuruldu. 1994 yılına kadar teşkilatlanma çalışmalarını sürdürdü. 1994 yılında Milli Eğitim Bakanlığına ait bir binada, ilk Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi Elazığ’a kazandırıldı.

Şubemize ait Eğitim Merkezinin ilk harcı ise, 1999 yılında, Özel İdareye ait 11905 m2 büyüklüğünde bir arsanın kırk dokuz yıllığına Vakfımıza tahsisi ile atıldı. Bu arsa üzerine Eğitim ve  Rehabilitasyon Merkezimizin hizmet vereceği dört bina, Elazığlı hayırseverlerin yardımları ile kısa sürede tamamlanarak hizmete sunuldu. 

2011 yılında Hollanda MATRA Fonu tarafından desteklenen “Ergen Engellilerde Rehabilitasyon ve Meslek Edindirme Projesi” kapsamında, Merkezdeki elli zihinsel engelli genç rehabilite amacıyla mesleki eğitim alıyor. MATRA Fonu destekli Proje kapsamında; Vakıf tarafından meslek edindirme eğitimi amacıyla başlatılan, ancak bitirilemeyen iki katlı binanın yapımı tamamlanmış, atölyelerin iç donanımları yaptırılmıştır.

Merkezimiz, 01.07.2005 tarihli ve 5375 sayılı Engelliler Kanunu gereğince yasal işlemlerini tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çalışma iznini almıştır.

Merkezimiz, bir ZİÇEV kuruluşu olan Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü‘ne bağlı olarak 08.10.2007 tarihinde yeni dönem hizmetine başlamıştır.

Yönetim Kurulu

Başkan Mehmet GÜLEÇ
Başkan Yardımcısı Kurtuluş PLATİN
Sekreter Üye Esat CEYLAN
Sayman Üye Ebedin ERGÜN
Üye Hakan ACAR

 

 

 

 

ZİÇEV ELAZIĞ ŞUBESİ

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİMVE REHABİLİTASYON MERKEZİ

 

Kurum Müdürü – Elif OĞUZ

Eğitim Kadromuz:

 

Psikolojik Danışman Muhittin KALAYCI
Fizyoterapist İbrahim TOPUZ
Fizyoterapist Merve Nur KESKİN
Okul Öncesi Öğretmeni Tuba KARA
Okul Öncesi Öğretmeni Gülden TUTLU
Okul Öncesi Öğretmeni Hasibe KOCA
Usta Öğretici Zeynep ÖZTAŞ

 

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI(MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

Merkeze kaydı yapılan öğrencilerimiz, yapılan değerlendirme sonucunda belirlenen amaçlara yönelik olarak uygun programlara yerleştirilir. Bu programlar;

B. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

Merkezimizde Vakıf destekli eğitim programlarımız tam gün olarak yapılmaktadır.

1. ZEEP – ZİÇEV Erken Eğitim Programı

0-5 yaş gelişimi desteklemek amacıyla 7 gelişim alanında hazırlanmış eğitim programı, eğitim birimi, eğitim seti ve değerlendirme araçlarından oluşan bir programdır.

2. Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmeti

Ailelerin çocuklarıyla olan sorunlarında yardımcı olmak, Merkezde verilen eğitimin evde de desteklenebilmesi konusunda yol göstermek gibi konularda Aile Eğitimi ve Danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

3. İş ve Meslek Eğitimi

Engelli bireylerin, iş ve meslek becerileri kazanarak üretici konuma geçmesini amaçlayan ve bu yönde yapılan çalışmalardır. Hollanda Matra Projesi ile Şubeye kazandırılan binada zihinsel engelli ergenlere ağaç işleri, seramik çalışmaları bilgisayar kullanımı, mutfak işleri ve benzeri konularda iş ve meslek eğitimi verilmektedir.

4. Resim, Müzik ve Drama Eğitimi

Merkezimizde yapılan resim, müzik ve drama çalışmaları, öğrencilerin zamanlarını yararlı geçirmeleri, hayal gücünü artırma, öz güvenlerini pekiştirmeleri gibi konularda çok yararlı olmaktadır.

İLETİŞİM

Adres Cumhuriyet Mah.General Hulusi Sayın Cad. No:121 ELAZIĞ
Telefon 0424-247-45-38
Faks 0424-247-45-39
e-posta elazig@zicev.org.tr