Ankara Şubemiz – Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimiz

GENEL BİLGİLER

Temel Hedeflerimiz

Tarihçe

Yönetim Kurulu

Genel Başkan Ülay KARAKOÇ
Genel Başkan Yrd. Müge KONOR
Genel Sekreter Memnune Uzun
Genel Sayman Cahit KORKMAZ
Üye Hüseyin Okumuş
Üye H. İnci CENGİZ
Üye Lale Bostancı 

 

 

 

 

ZİÇEV ANKARA ŞUBESİ

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

 

 

Kurum Müdürü – Begüm TURAN

Eğitim Kadromuz:

 

Uzm. Psikolog N. Tomris MİSER
Psikolog Furkan ÇAM
Fizyoterapist Gökhan ATMACA
Uzm. Zihinsel Engelliler Öğretmeni  Meryem ŞAHİN
Zihinsel Engelliler Öğretmeni  İbrahim BİLİR
Özel Eğitim Alan Öğretmeni  Gülcan Arıhan YALAV
Çocuk Gelişimi Uzmanı Gözde ÖZTÜRK
Çocuk Gelişimi Uzmanı  Fatma Feyza ATEŞ
Usta Öğretici  Zeynep BAŞER
Beden Eğitimi Öğretmeni  Zeynep BAYBÖRÜ
Büro Elemanı  Serenay KURTOĞLU

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI(MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

Merkeze kaydı yapılan öğrencilerimiz, yapılan değerlendirme sonucunda belirlenen amaçlara yönelik olarak uygun programlara yerleştirilir. Bu programlar;

B. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

Merkezimizde Vakıf destekli eğitim programlarımız tam gün olarak yapılmaktadır.

1. ZEEP – ZİÇEV Erken Eğitim Programı

0-5 yaş gelişimi desteklemek amacıyla 7 gelişim alanında hazırlanmış eğitim programı, eğitim birimi, eğitim seti ve değerlendirme araçlarından oluşan bir programdır.

2. Teknoloji Temelli Mesleki Eğitim

Arttırılmış Gerçeklik – Hololens kullanımı ile teknoloji temelli mesleki eğitim (temizlik, servis elmanı ve montaj yapma) becerilerinin eğitim programıdır.

3.  Aile ve Çevre Eğitimi

Özel Eğitimde çocukların okul ortamında öğrendikleri bilgi ve becerilerin ev ortamında da sürdürülerek desteklenmesi, okul ve ev eğitiminin süreklilik ve paralellik içinde olması çok önemli bir ilkedir. Bu nedenle aile ve çevre eğitimine gereken önem verilmektedir.

Öğrencilerimizin velileri ile ortak sorunları olan küçük gruplarla, ev ziyaretleriyle ve çocukla ilgili çözüm gerektiren ivedi durumlarda, ebeveynler ile  özel görüşmeler yaparak gerçekleştirmekteyiz.

4. El Sanatları Eğitimi

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi tarafından Merkezimizde açılan kurslarda, el sanatları öğretmenleri tarafından, özel öğrencilerimize ahşap boyama, takı yapımı, keçe işleri yapımı vb. konularında eğitim verilir. Bir el becerisi kazanarak öz güvenlerini pekiştiren öğrencilerimizin ürünleri çeşitli mekanlarda ve kermeslerde sergilenmekte, beğeni kazanmaktadır.

5. Kuaförlük Eğitimi

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi tarafından Merkezimizde açılan kurslarda özel öğrencilerimize kuaför tarafından kuaförlük dersleri verilmektedir. Bu ders kapsamında, engelli bireyin temizlik alışkanlığı kazanması, saç ve tırnak bakımı, saç yıkama, tarama gibi konularda beceri kazanması amaçlanmıştır.

6. Müzik Eğitimi

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi tarafından Merkezimizde açılan kurslarda özel öğrencilerimize, müzik öğretmeni tarafından müzik, halk dansları, modern danslar, koro çalışmaları yaptırılmaktadır.

7. Spor Eğitimi

Merkezimize tam gün devam eden bütün özel çocuk ve gençlerimize, kişiye özel hazırlanan programlar çerçevesinde, düzenli olarak beden ve spor eğitimi verilmektedir. Dersler, Yerleşkede bulunan Kapalı Spor Salonunda uygulanır. Ancak zihinsel ve fiziksel gelişimi spor salonuna götürülemeyecek düzeyde olan öğrencilerimize, beden eğitimi dersleri, yine Beden Eğitimi Öğretmeni tarafından kendi birimlerinde verilir.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonuna (TÖSSFED) bağlı olarak çalışmalarını sürdüren ZİÇEV Ankara Spor Kulübü özel sporcuları, uygun dallarda bireysel ve takım antrenmanlarını bünyesinde bulunan Kapalı Spor Salonunda yapar.

7. Dans Eğitimi

Gönüllü eğitmenimiz ve beden eğitimi öğretmenimiz tarafından ilgi duyan öğrencilerimize tango ve harmandalı öğretilmektedir. Kurumumuz bünyesinde birer ekip ile de çalışmalarımıza ve etkinliklerimize devam etmekteyiz.

ETKİNLİKLERİMİZ

1. Sosyal Etkinlikler

Zihinsel yetersiz çocuklarımızın daha geniş çevreye açılabilmeleri, toplum içerisinde olumlu davranış kalıpları kazanabilmeleri ve anlamlı bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla; eğitici geziler (müzeler, çarşı, pazar, tiyatro, sinema, alış-veriş merkezleri vb.) piknikler, yaz aylarında gençlik kampları gibi sosyal etkinliklerin düzenlenmesine büyük önem verilmektedir.

Çocuk ve gençlerimizin sosyal etkinliklerden çok zevk aldıkları ve gelişimlerinin olumlu yönde etkilendiği gözlemlenmektedir. Özellikle kent dışına yapılan gezilerle, çocuk ve gençlerimiz, ailelerinden bağımsız olarak kendi kendine yetme, sorumluluk alma, öz güvenini pekiştirme gibi konularda önemli gelişmeler göstermektedirler.

2. Spor Etkinlikleri

Çocuklarımızın, spor aktivitelerine katılımı sağlanarak bir guruba ait olma, paylaşma, öz güven, işbirliği duygularını pekiştirmek ve yaşadığı bu duygulardan haz almasını sağlamak en önemli amaçlarımız arasındadır.

SPORDA GURUR TABLOMUZ

Vakfımızın özel sporcuları bölgesel, ulusal ve uluslar arası şampiyonalarda büyük başarılar elde etmekte, yurt dışında bayrağımızı göndere çektirmekte ve kazandıkları madalyaları gururla şubelerine taşımaktadırlar.

Spor başarılarında ayrıntılı bilgi için bakınız: Spor Çalışmalarımız

 

ATÖLYE VE KULÜPLERİMİZ

Öğrencilerimizin Eğitimi İçin Oluşturulmuş Kulüplerimiz:

Öğrencilerimizin eğitimlerine destek olması amacıyla oluşturulan kulüplerimize katılım ücretsizdir.

İLETİŞİM

Adres Bahçelievler Mahallesi, Makbule Ölçen Caddesi, No: 6/E, Gölbaşı / ANKARA
Telefon 0312-484-24-70 / 484-85-88
Faks 0312-484-08-58
e-posta ankara@zicev.org.tr