24 Kasım Öğretmenler Günü

ZİÇEV Genel Başkanımız Ülay KARAKOÇ’un Öğretmenler Günü Mesajı:

Birbirinden değerli ZİÇEV öğretmenleri;

Öğretmenlik kutsal bir meslektir; ama siz özel eğitim emekçileri; sizler mesleğinize atfedilen kutsiyetin kıymetini daha da çok arttıran yeri doldurulmaz insanlarsınız.

Ülkemizde değeri her geçen gün daha çok anlaşılan özel eğitimin hakkını vererek yaptığınız çalışmalar, sadece özel çocuklarımıza değil; onların ailelerine ve tüm topluma büyük fayda sağlamaktadır. Göreviniz pek önemli ve hayatîdir. Hayatta her bireyin değerli olduğunu, varlığının vazgeçilmez olduğunu bilen ZİÇEV ailesinin fertleri olarak siz öğretmenler, toplumda arttırmaya çalıştığımız “farkındalık” düzeyini çok daha yükseklere çekecek ve tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu sevgi ve anlayış tohumlarını bütün kalplere ekeceksiniz.

Özel ve sevgi dolu çocuklarımızı kucakladığınız ve onlara değerli olduklarını hissettirdiğiniz için size teşekkür eder Öğretmenler Gününüzü en içten dileklerimle kutlarım.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

1 Kasım 1928’de “Türk Harfleri Hakkındaki Kanun” 1 Kasım 1928’de Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmesi ile birlikte Türkiye Cumhuriyetinde Harf İnkılabı yapılmış ve böylelikle bir okuma-yazma seferberliği başlatılmıştır. 

Aslında, bu gelişmeden önce, 9 Ağustos 1928’de M. Kemal Atatürk tarafından, Sarayburnu Parkında yeni alfabe zaten tanıtılmış ve birkaç alanda kullanılmaya başlanmıştı. Önce Yüksek Okullarda kullanılmaya başlanan yeni alfabe daha sonra da posta pullarında kullanılmaya başlamıştır. 

11 Kasım 1928 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mekteplerinin Başöğretmeni unvanı verilmiştir. 

24 Kasım 1928’de ise Millet Mektepleri Talimatnamesine göre “Başöğretmen” unvanı resmileşmiştir. M. Kemal Atatürk’ün 100. yaş gününde, 1981 yılında Atatürk’ün “Başöğretmen” unvanının resmileştiği gün olan 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Öğretmenler Günü kutlamaları, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazetede yayınlanarak resmileşmiştir.

Birçok ülkede, UNESCO’nun tavsiyesi ile belirlenen 5 Ekim tarihinde öğretmenler günü kutlanmaktadır. Türkiye’de ise 1981’den bu yana Atatürk’ün “Başöğretmen” unvanı aldığı 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.