Anasayfa / Duygu ve Düşünceler

Duygu ve Düşünceler

ZİÇEV adında bir yuva


Ankara-Gölbaşı’nda bir yuva var. Adı ZİÇEV. Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı. Vakıf 1982 yılından bu yana engelli çocuklara hizmet veriyor. Ama hizmet sözü ZİÇEV’i anlatmaya yetmez. ZİÇEV, çok şeyin bir arada yaşandığı ve paylaşıldığı bir yuva, bir umut ve bir sevgi evi. Çok farklı hikayeleri olan çocukların bir kısmı akşam saatlerine kadar burada zaman geçiriyor, eğitim alıyor, sonra ... Devamını Oku »

Yitirdiğimiz Öğrencimiz İlhan Kutlucan’a Mektup


04 Şubat 2011 Günü Yitirdiğimiz Öğrencimiz İlhan Kutlucan’a Mektup Sevgili Yavrum, Sınıfıma geldiğin ilk günü hatırlıyor musun? Nasıl da heyecanlıydın… “Oh be, bu sınıfa gelmem çok iyi oldu, galoş yaparım, daha iyi,” demiştin. Serpil Öğretmenden sonra, sana göre, benim sınıfım çok rahat geldi tabii. Kısa sürede kendine yapacak işler buldun. “Ben artık galoş paketlerim, başka da bir iş yapmam,” dedin. Uyumluydun ... Devamını Oku »

Uygar Konor’un Annesine Mektubu (Öğretmeni Hacer Odabaşı Eliyle)


Canım Anneciğim, Bugün çok iyiydim. Hiç yaramazlık yapmadım. Öğretmenimi üzmedim. Resim yaptım, müzik dinledim, logomla oynadım. Öğle yemeğimi yedim. Yemekte menemen, yoğurt ve makarna vardı. Sonra senin ve Yönetimdeki manevi annelerimin ellerini öpüp “Anneler Gününüzü kutlamak istedim. Öğretmenime söyledim bu dileğimi, sevinçle karşıladı. Hemen ablalarla telaşa kapıldık. Sana layık hiçbir şey bulamadık. Sonra senin, benim elimin değdiği, dilimin döndüğü her ... Devamını Oku »

Şancıııma…


Canım Kardeşim, küçüğüm, Yeni yaşın kutlu olsun, Tüm isteklerin gerçekleşsin. * * * Tanrı seni bu dünyaya otuz bir yıl önce annenin yaş gününde getirdi. Gel de inanma ilahi küçük oyunlara! Zira doğmana daha bir ay vardı; Sen erkenden, anneciğinin yaş gününde doğuverdin. Sanki ana-kız, birbirine sımsıkı geçmiş kaderlerinizin habercisiydin. * * * Hatırlıyorum da, annemiz doğum için hastanedeydi Bizler ... Devamını Oku »

Ben Göknur…


Ben Göknur’um, ben Bahadır’ım, ben Ayşe’yim, ben Özgür’üm… Ahmet, Leyla, Levent’im… Kiminizin kızı, oğlu, kuzeni, kiminizin tanıdığı, akranı, akrabasıyım… Kimi down sendromlu, kimi otistik, kimi zihinsel, kimi ise fiziksel engelliyim. Hayat denen akışkan sıvının, en az sizler kadar bir gerçeğiyim. Evet, sizlerden farklıyım… Sağlıklı düşünemiyorum, istediklerimi dile getiremiyorum, dilediğimce hareket edemiyorum… Ama böyle olmak benim tercihim değildi. Bazen istem dışı ... Devamını Oku »