Adana Şubemiz – Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimiz

GENEL BİLGİLER

Tarihçe

Adana Şubemiz Güzin Özgiray Başkanlığında, 25.Kasım.1987 tarihinde kuruldu. Daha önce, 1983 yılında Süreyya Nihat Oral İlkokulunda bir sınıf ile başladığımız özel eğitim programımız, Vakıf Şubesi oluşumuyla birlikte güç kazandı ve eğitime olan inancımız pekişti. Adana’da ilk kez başlattığımız özel eğitim hizmeti, başlangıçta kiralık binalarda ve Karabucak Ailesinin bağışladığı evde sürdürüldü.

Daha sonra Şubemizin olanaklarıyla aldığımız, Belediye Evlerindeki 4500 m2’lik arsa üstünde, kendi okul binamızın yapımına başladık. Güzin Özgiray, büyük bir yüce gönüllülük göstererek binanın büyük bölümünün yapımını üstlendi. Hayırseverlerin de katkılarıyla, 2002 yılında yapımı bitirilen ve hizmete açılan binaya Bahri Özgiray Rehabilitasyon Merkezi adı verilerek Güzin Özgiray’ın merhum oğlunun aziz anısı yaşatıldı. Adana Şubemizin, kurulduğu günden başlayarak yaşadığı sürece Sorumlu Müdürlüğünü sürdüren ve özverili çalışmasıyla bugünlere gelmesine büyük katkı sağlayan Gülseren Kaya’yı sevgiyle anıyoruz.

Zeynep Tüzün Başkanlığında ve Yönetim Kurulu üyelerinin yoğun çabaları ve katkılarıyla, Adana Şubemiz nitelikli eğitim ve rehabilitasyon hizmetini bugünkü durumuna getirdi.

Onarıma ihtiyacı olan eğitim binamızı, 2014 yılında,  Koçtaş  şükranla karşıladığımız bir sosyal sorumluluk üstlenerek tamamen yeniledi. Yepyeni binamız, 14 Nisan 2014 tarihinde, Ali Koç‘un da katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Bugün Adana Şubesi Yönetim Kurulumuz, Seden Özveren Başkanlığında, aynı inanç ve azimle çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Yönetim Kurulu

Başkan Sinem ÖZGİRAY AK
Başkan Yardımcısı Seden ÖZVEREN
Sekreter Üye Pelin YÜKSEK
Sayman Üye Can AKŞİT 
Üye Semahat SEVİMLİ

 

 

 

 

 

ZİÇEV ADANA ŞUBESİ

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

BAHRİ ÖZGİRAY ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

 

Kurum Müdürü – Gökhan KARAKOÇ

 

Eğitim Kadromuz: 

Psikolog Melike Gizem APAYDIN
Fizyoterapist Şükran ER
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni Gözde YÜRÜK
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni Selami KARATOSUN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni  Ayşe DAYAN
Zihinsel Engelliler Öğretmeni Ozan Mertkan ASUTAY
Okul Öncesi Öğretmeni Aysel ALYANAK
Okul Öncesi Öğretmeni Sezenay KÖSEHAN
Okul Öncesi Öğretmeni  Kader PAMUK
Beden Eğitimi Öğretmeni Zöhrenur DİKER DEMİRAY
Beden Eğitimi Öğretmeni Sedat GÜNDÜZ
Usta Öğretici  Songül DURUKAN

 

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI(MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

Merkeze kaydı yapılan öğrencilerimiz, yapılan değerlendirme sonucunda belirlenen amaçlara yönelik olarak uygun programlara yerleştirilir. Bu programlar;

 

B. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ 

Merkezimizde Vakıf destekli eğitim programlarımız tam gün olarak yapılmaktadır.

1. ZEEP – ZİÇEV Erken Eğitim Programı

0-5 yaş gelişimi desteklemek amacıyla 7 gelişim alanında hazırlanmış eğitim programı, eğitim seti ve değerlendirme araçlarından oluşan bir programdır.

Aile danışmanlığı, akademik destek, sosyal – duygusal destek, dil gelişimi, motor gelişim desteği gibi hizmetler aksatılmadan sürdürülmektedir.

2. Aile ve Çevre Eğitimi

Özel Eğitimde çocukların okul ortamında öğrendikleri bilgi ve becerilerin ev ortamında da sürdürülerek desteklenmesi, okul ve ev eğitiminin süreklilik ve paralellik içinde olması çok önemli bir ilkedir. Bu nedenle aile ve çevre eğitimine gereken önem verilmektedir.

Öğrencilerimizin velileri ile ortak sorunları olan küçük gruplarla, ev ziyaretleriyle ve çocukla ilgili çözüm gerektiren ivedi durumlarda, ebeveynler ile  özel görüşmeler yaparak gerçekleştirmekteyiz.

3. Spor Eğitimi

Tüm öğrencilerimize beden eğitimi ve spor dersleri verilmektedir. Öğrencilerimiz ayrıca Yoga Eğitimi de almaktadırlar.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonuna bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan Adana ZİÇEV Spor Kulübü bünyesinde Bocce, Bowling, Atletizm, Masa Tenisi, Yüzme, Basketbol dallarında da takım çalışmaları yapılmaktadır. Özel sporcularımızın aldığı madalyalar gururumuzdur.

Merkezimiz öğrencilerinden Nazan Çeçen ise, 2007 yılında Çin’de düzenlenen Özel Olimpiyat Oyunlarında, sırtüstü yüzmede Dünya İkinciliği, serbest dalda ise Dünya Birinciliği alarak uluslararası büyük başarı göstermiş ve bayrağımızı göndere çektirmiştir.

SPORDA GURUR TABLOMUZ

Vakfımızın özel sporcuları bölgesel, ulusal ve uluslar arası şampiyonalarda büyük başarılar elde etmekte, yurt dışında bayrağımızı göndere çektirmekte ve kazandıkları madalyaları gururla şubelerine taşımaktadırlar.

Spor başarılarında ayrıntılı bilgi için bakınız: Spor Çalışmalarımız

EĞİTİM FAALİYETLERİMİZ

 • Merkezimizde ZEEP Programı ve Küçük Adımlar Projesi uygulanmaktadır. 0-3 yaş eğitimine yönelik bu programlar konusunda ayrıntılı bilgi Merkezimizden alınabilir.
 • Öğretmenlerimiz, Çukurova Üniversitesinden Doç. Dr. Özgül Akın’dan dil-konuşma eğitimi ve Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü Öğr. Gör. Ali Kaymak‘tan Otizm Spektrum bozukluğundan etkilenmiş bireylerin eğitiminde kullanılan bilimsel dayanaklı güncel uygulamalar konularında eğitim belgesine sahiptirler.
 • Bireysel, bedensel ve grup eğitimleri gerçekleştirilmektedir.
 • Galoş atölyemiz devam etmektedir.
 • Ahşap, taş ve takı atölyeleri Çukurova Halk Eğitim Merkezleri Müdürlüğü tarafından okulumuzda açılan kurslarda Halk Eğitim öğretmenleriyle birlikte devam etmektedir.
 • Günlük Yaşam odamızda günlük yaşam becerileri işlenmektedir.
 • Yaparak, yaşayarak öğrenme bölümünde mutfak becerileri geliştirilmektedir.
 • Büyük kas ve küçük kasları geliştirici eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

 

ETKİNLİKLER

Sosyal Etkinlikler

 • Çocuklarımızla, gruplar halinde, arkadaşlarına aile ziyaretlerini başlattık. Çocuklarımız ve aileleri arkadaşlarını ziyaretten son derece mutlu olmakta, toplumsal yaşam aktivitesi olarak farklı deneyimler kazanmaktadır.
 • İlimizdeki çeşitli tiyatro oyunları ve sinemalar takip edilmekte, uygun olanlardan çocuklarımız yararlandırılmaktadır.
 • Özel günleri kutlama ve anma etkinliklerimiz yapılmaktadır.
 • İlimizde bulunan doğal güzellikler, tarihi eserler,  Atatürk Evi, müzeler ve benzeri yerlere geziler düzenlenmektedir.
 • Çukurova Üniversitesi BESYO Bölümü ile yaptığımız ortak projeyle top ile birlikte dans gösterileri (BALLDAYA) yapmaları sağlanmıştır.
 • Botaş Spor ile yaptığımız ortak proje ile çocuklarımızın Menderes Kapalı Spor Salonunda ritm, dans ve ay yıldız gösterisi gerçekleştirilmiştir.
 • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, öğrencilerimizin çektikleri fotoğraflardan oluşan sergi, Adana Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanında ziyaretçilerle buluştu.
 • Çocuklarımızın, çeşitli vesilelerle sergiledikleri salsa, hip – hop dans gösterileri, ritm grubu, ay-yıldız gösterileri mevcuttur.
 • Haftanın belli günlerinde alışveriş merkezlerine, toplumsal yaşam becerilerini güçlendirici ziyaretler yapılmaktadır.
 • Öğrencilerimiz uygun mevsimlerde pikniklere ve her yaz, Genel Merkez tarafından temin edilen yaz kamplarına götürülmektedir.

 

İLETİŞİM

Adres Belediye Evleri Mahallesi, 84147 Sokak, No:2 Çukurova/Adana
Telefon 0-322-248-88-83 / 0-555-994-80-10
Faks 0-322-248-88-83
e-posta adana@zicev.org.tr