Değerli Gönüllülerimiz,

Yürekten inanıyoruz ki sizlerin desteği ile bu günlere gelen ZİÇEV, yine sizlerin desteği ile alanında öncü bir vakıf olarak yoluna devam edecektir. Şunu bilmenizi isteriz ki, bu güne kadar on binlerce özel çocuğu evlerinden çıkararak kendilerine yeten, üretici ve öz güvenli birer birey olarak hayatlarını sürdürmelerini sağlamış ve ailelerin yüreklerine umut serpmiş Vakfımız, sizlerin sayesinde ayakta durmaktadır. Amacımız daha fazla özel çocuğumuza ulaşarak onların hakları olan eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine kavuşturmaktır.

Ve bu ancak sizin destekleriniz ile mümkündür.

Özel çocuklarımıza destek olmak için neler yapabilirsiniz?

ZİÇEV’in tanıtımına destek verebilirsiniz.

Çevrenize ZİÇEV’i anlatabilir ve onlarında ZİÇEV gönüllüsü olmalarını sağlayabilir, size mail yoluyla yolladığımız tanıtım materyallerimizi (broşür, el ilanı, vb.) çevreniz ile paylaşabilir veya  sizden talep ettiğimiz ihtiyaçlarımızı çevrenize duyurarak destekçi bulabilirsiniz.

Özel günlerde, insanların yoğunluklu olarak ziyaret ettiği alanlarda açtığımız stantlarda broşür, el ilanı gibi materyallerimizi dağıtarak ZİÇEV’i tanıtmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Broşür, el ilanı, afişlerimizin dağıtımlarında yardımcı olabilirsiniz.

Özel günlerde ya da etkinliklerimizde açılan stantlarımızda yanımızda olarak broşür ve el ilanlarımızın dağıtımına yardımcı olabilir, etkinliklerimizin afişlerinin dağıtımına destek olabilirsiniz. Aynı zamanda talep ettiğiniz taktirde dünyanın neresinde olursanız olun bu materyallerimiz ulaşabilir ve çevrenize paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz ve paylaşımlarımızı kişisel hesaplarınızdan da paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki, sosyal medya araçları artık dijitalleşen dünyada insanlarla iletişim kurmanın en yaygın araçlarıdır. Bizler de dünyanın neresinde olursa olsun gönül dostlarımızla ortak bir noktada buluşabilmek ve onlarla tanışabilmek adına sosyal medya çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Siz değerli gönüllülerimizden de sosyal medya araçları üzerinden bizi takip etmenizi ve ulaşabildiğiniz kişilere sesimizi duyurmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Organizasyonlarımızda yer alabilirsiniz.

Organizasyonarımızın düzenlenmesi ve duyurulmasının yanında, bizlere ses sistemi, fotoğraf ve video çekimi, sunuculuk, müzik gibi teknik alanlarda da yardımcı olabilirsiniz.

Bulunduğunuz illerde çalışmalarımıza katkı sağlayabilir ve yeni şubeler açabilmemiz için destek verebilirsiniz. 

ZİÇEV, şu anda 15 şubesi ile 14 farklı ilde aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ancak dileğimiz şu ki, ülkemizin her yerindeki özel çocuklarımıza ulaşabilmek ve hakları olan eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaktır. Sizler de bulunduğunuz ilde eğer bir ZİÇEV şubesi yoksa ve bunun olmasını isterseniz bizlere başvurabilirsiniz.

Okuduğunuz üniversitelerdeki çalışmalarımızda bizlere destek verebilirsiniz.

Üniversitelerinizde ZİÇEV’i tanıtabilirsiniz. Üniversitede okuyan arkadaşlarımız, özel çocuklarımız ile bir araya gelerek eğitimlerine katkı sağlayabilir, onların sosyal yaşam becerilerini arttırabilirler. Çeşitli atölye ve kulüp çalışmalarımızda çocuklarımızın gelişimine katkı sağlayabilirler.

Kardeş Okulumuz Ol

Kardeş okullarımızdaki çocuklarımız ile özel çocuklarımızı farklı etkinliklerde bir araya getirerek toplumdaki farkındalığı arttırmayı hedefliyoruz. Özel çocuklarımızın akranları ile bir araya gelerek birlikte vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Böylelikle, maalesef özel çocuklarımıza karşı toplumda var olan ön yargıları yıkmayı amaçlıyoruz. Yaptığımız etkinliklerde kardeş okullarımızın desteklerini alıyoruz. 

Sizler de kardeş okulumuz olmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Çalıştığınız veya çocuğunuzun gittiği okulların kardeş okulumuz olmaları için bizleri buluşturabilirsiniz.

Vakıf projelerini gerçekleştirmek, ya da ihtiyaçları karşılamak için sponsor bulmamıza yardım edebilirsiniz.

Vakıf olarak her zaman özel çocuklarımıza daha neler katabilir diye çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu amaçla yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek özel çocuklarımızın yaşam kalitesini arttıracak ve eğitimlerine yeni bir soluk getirecek projeler üretmeye devam etmekteyiz. Sizler de bu projelerimizde bizi destekleyebilir ve projelerimize sponsor bulmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Gönüllü yardımcıların kayıtlarını tutabilir ve koordinasyonlarını sağlayabilirsiniz.

ZİÇEV gönüllülerimizin kayıtlarını tutmamızda yardımcı olabilir ve gönüllülerimizle sağlıklı bir iletişim kurarak sürekli bir iletişim kurmamızı sağlayabilirsiniz.

Tercümanlık desteği verebilirsiniz. 

Vakfımızın dünyaya açılabilmesi için dökümanlarımızın ve internet sitemizdeki bilgilerimizin uluslar arası dil olan İngilizce’ye çevrilmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca yurt dışındaki spor müsabakalarına katılan öğrencilerimizin tercümanlığını yapmak için onlara eşlik edebilirsiniz.

Kermes ve benzeri etkinliklerimizin düzenlenmesi, bilet satışı, reklam ve duyurularımızı yapabilirsiniz.

Özel çocuklarımızın eğitim ve rehabilitasyon masraflarını karşılamak için yaptığımız kermes ve çeşitli etkinliklerimizin düzenlenmesinde, bilet satışlarında ve reklam çalışmalarında yer alarak bizlere destek verebilirsiniz. Bu çalışmalarımızda afiş, bilet vb. tasarım işlerimizde bizlere destek verebilirsiniz. Ayrıca stantlarımızda yer alarak satış işlemlerinde bizlere yardımcı olabilirsiniz.

Merkez ve şubelerimizde teknik donanım ve düzeneklerle ilgili destekler verebilirsiniz. 

Bildiğiniz gibi özel eğitim normal eğitime göre daha pahalı bir eğitimdir. Bu nedenle her zaman ihtiyaçlarımız olmaktadır. Eğitim ve rehabilitasyon kurumlarımızın ihtiyaç duyduğu eğitim materyalleri, teknik donanım ve düzeneklerin eksikliklerini giderebilirsiniz.

Çeşitli kaynaklardan parasal ve diğer bağış ve kaynak temini için destekte bulunabilirsiniz.

Aylık gönüllü bağış sistemimize dahil olarak vakfımıza düzenli bağışlarda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda, çevrenizdeki insanları da bu sisteme yönlendirerek destekte bulunabilirsiniz. Düzenli bağışlarınız için internet sitemiz üzerinden ya da vakfımıza gelerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kermeslerimizde satılmak üzere çeşitli eşya bağışında bulunabilir ya da bu eşyaların toplanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kermes gelirlerimizin hepsi özel çocuklarımızın eğitiminde kullanılmaktadır. Kermeslerimizde özel çocuklarımızın ve velilerimizin yaptığı ürünlerin yanı sıra gönüllülerimizin bağışladığı eşyalar da satılmaktadır. Sizler de evlerinizde kullanmadığınız eşyalarınızı, el işlerinizi, vb. eşyalarınızı vakfımıza bağışlayarak veya çevrenizdeki kişilerin bu tarz bağışlar yapmalarını sağlayarak  kermeslerden daha fazla gelir elde etmemizi sağlayabilirsiniz.

Uygun mevsimlerde ağaç dikilmesi (Toprak ve su; kara çam, çınar, at kestanesi, akasya, yalancı akasya için elverişlidir.)

Özellikle Ankara Gölbaşı’nda yer alan Genel Merkez ve ZİÇEV Ankara Şubesi kampüsümüzün ve diğer şubelerimizin peyzaj düzenlemesinde ve buraların ağaçlandırılmasına bizlere yardımcı olabilirsiniz. Buralara dikilmesi için çalışma yapmak istediğiniz alana uygun fideler bağışlayabilirsiniz.

Özel çocuklarımızın dijital becerilerinin geliştirilmesinde yardımcı olabilirsiniz. 

Özel çocuklarımıza bilgisayar kullanımını öğreterek eğitici oyun ve programları kullanabilmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda fotoğraf kulübümüzdeki özel çocuklarımıza fotoğraf makinesi ve kamera gibi araçları kullanmayı öğretebilirsiniz.

Bünyemizdeki çeşitli atölye ve kulüp çalışmalarına katılabilirsiniz.

Eğitim kurumlarımızdaki atölye ve kulüplerimize katılarak hem özel çocuklarımız ile keyifli vakit geçirebilir hem de eğitimlerine katkı sağlayabilirsiniz. El işleri, resim, fotoğraf, seramik gibi atölyelerimizde özel çocuklarımıza deneyimleriniz ve bilgilerinizi aktararak daha üretici bireyler haline gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu listede bulunmayan fakat sizin uzmanlık alanınıza giren her türlü konudaki yardımlarınızı bekliyoruz.

Gönüllümüz olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Sizleri de ailemizin bir parçası olarak görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Gönüllülük Başvuru Formu:

    Adınız (gerekli)

    E-postanız (gerekli)

    Yaşadığınız Şehir

    Bize Hangi Alanda Destek Vermek İstediğinizi Kısaca Açıklar mısınız?