ZİÇEV Kreş ve Gündüz Bakımevi Merkezi

ZİÇEV ÖZEL PROF DR TURGUT ÖZEKE VE ECZ FİGEN ÖZEKE KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Genel Bilgiler

 

Tarihçe

ZİÇEV Kreş ve Gündüz Bakımevi Merkezimiz, 15 Mart 2021 tarihinde 0-6 yaş arası çocuklara kreş ve gündüz bakım hizmeti vermek için açılmıştır. Hayırseverlerimiz Prof. Dr. Turgut ÖZEKE ve Ecz. Figen ÖZEKE çifti ile oğulları Ender ÖZEKE’nin desteği ile kurulan Niksar Kreş ve Gündüz Bakımevi Merkezimizin Kurucu Temsilcisi Berrin EDAVİYE TURHAN’dır.

 

 

0-6 Yaş Eğitim Neden Önemli?

İçinde bulunduğumuz dijital çağ döneminde; telefon, tablet, televizyon gibi teknolojik aletlerin çocuklarımızı gerçek hayattan soyutlamasını engellemek, bu teknolojik aletlere bağımlılığı azaltmak oldukça zor. Çünkü, yaşadığımız dönem bu aletlerin artık hayatımızın her alanında var olmasını bizlere dayatmaktadır. Ancak, ebeveyn olarak çocuklarımızın teknolojiyi doğru ve güvenilir bir biçimde kullanması için onları yönlendirmek bizlere düşmektedir. Özellikle, erken çocukluk döneminde çocuklarımızın dört duvar arasında televizyon, tablet ve telefon ile fazlaca vakit geçirmelerini engelleyerek “sosyal ve duyusal gelişim”, “dil ve konuşma becerileri” gibi gelişim alanlarında akranlarının seviyesinden geri olmalarını engellemek için Montessori Eğitim Yöntemi ile eğitim verecek olan Niksar Kreş ve Gündüz Bakımevi Merkezi projemizi hayata geçirdik. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Merkezimizde, Montessori Eğitim Yöntemi ile 0-6 yaş arası tüm çocukların beraber eğitim alabileceği eğitim ortamını sağlayarak çocukların akranları ile oyun oynayarak ve sosyalleşerek eğitim almaları sağlanacaktır. Kurumumuz Montessori Eğitim Yöntemine uygun olarak inşa edilmiş ve sınıflarımız buna göre tasarlanmıştır. Ayrıca, tüm eğitimcilerimiz Montessori Eğitimi almış kişilerden seçilmiştir. 

 

 

Eğitimlerimiz;

Montessori Eğitimi anlayışı, çocuğu ve öğretmeni konumlandırdığı yerden  dolayı Geleneksel Eğitim anlayışının çok dışındadır. Dr. Maria Montessori, bu eğitim metodunda çocuğu merkeze almıştır, öğretmen sadece çocuğa ihtiyacı olan çevre düzenini sağlar ve rehberlik eder. Böylelikle çocuk, kendi öğrenme hızını kendi belirlediği deneysel bir eğitim yöntemi ile öğrenmesini gerçekleştirir. Yani kendi öğrenme hızında deneyimleyerek öğrenir.  Çocuğun özgüven, kararlılık, bağımsızlık, inisiyatif alma, özdenetim, başkalarına karşı hoşgörülü ve saygılı olma özellikleri gelişir.

Montessori Eğitimi, çocukların eğitimini doğumlarından başlayarak ortaokul dönemlerine kadar destekler. Montessori Eğitiminde öğretmen, öğrenci ve sınıf ortamı üçgeni içerisinde öğrenme gerçekleşir. Öğretmen sınıf ortamını; çocuğun bağımsızlığını sağlayacak, çocuğa belli sınırları olan bir özgürlük (diğer çocukların alanlarını işgal etmeyi önleyici sınırlar) ortamı sağlayacak ve çocuğun belli bir düzen içerisinde olmasını sağlayacak şekilde hazırlar. Böylelikle çocuk, bireysel seçimlerini yaparak rehberliğe ihtiyaç duyduğunda öğretmenden destek isteyerek/alarak çevrenin kendini geliştirmek için sunduklarından yararlanır.

 

Montessori eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Personel Kadromuz: 

 

Kurum Müdürü Özlem KEKLİK
Grup Sorumlusu Selma EROĞLU
Çocuk Bakıcısı  Hayriye DİPOVA
Aşçı Zerrin YÜKSEL
Temizlik Elemanı  Pervin KAYNAK
Bahçe Bakım Elemanı  Ayşe BOLAT

 

Hizmet Saatlerimiz;

Niksar Kreş ve Gündüz Bakımevi Merkezimizde saatlik, yarım gün ve tam gün hizmet verilmektedir.

Merkezimiz hafta içi her gün 08.00 – 18.30 arası hizmet vermektedir.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi ara öğünü verilmektedir.

Uyku odalarımız mevcuttur.

Teşekkürlerimiz:

Niksar Kreş ve Gündüz Bakımevi Merkezimiz, hayırseverlerimiz Prof. Dr. Turgut ÖZEKE ve Ecz. Figen ÖZEKE çifti ile oğulları Ender ÖZEKE’nin desteği ile Niksar Şubemizin yanındaki eğitim arazisine inşa edilmiştir. 

Projemizin Niksar için bir ihtiyaç olduğunu tespit ederek ZİÇEV’e sunulması ve baştan sona kadar yürütülmesi işlemleri ZİÇEV Niksar Şubesi Kurum Müdürümüz Seray Kaynar tarafından yapılmıştır.

Bina Projemiz Mühendis Mehmet ve Banu TÜMER çifti tarafından gönüllü olarak çizilmiştir.

Niksar Belediyesi tarafından bağış olarak su basmanı yapılmıştır.

Sınıflarımızda kullanılan mobilyaların bir kısmı Av. Üzeyir ÖZEK tarafından bağışlanmıştır.

Bilgisayar, projeksiyon, kamera sistemi, LED TV ihtiyacımız Mustafa KALEBAŞ tarafından bağışlanmıştır.

Bahçenin peyzaja uygun hale getirilmesi, Niksar İl Özel İdaresi , Niksar Kaymakamlığı, Yazıcık Belediyesi ve Çiçek Ticaret sahibi Sabri Çiçek tarafından bağış olarak yapılmıştır.

Bahçe oyun grupları, Yazıcık Belediyesi tarafından bağışlanmıştır.

Arsanın kepçe ile düzenlenmesi işlemi Yolkonak Belediye Başkanı Nurettin DİNÇ tarafından yapılmıştır.

Peyzaj planı, hobi bahçesi, otomatik sulama, damla sulama, rulo çim uygulaması, su deposu, ağaç ve bitki dikimi Huş Mühendislik tarafından bağış olarak yapılmıştır. 10 gün süren çalışma boyunca, Huş Mühendislik işçileri Nuri Park Otelde ücretsiz misafir edilmiştir.

 

İLETİŞİM
Adres Bahçelievler Mahallesi, Makbule Ölçen Sokak, No:12/1, Tokat, Niksar
Telefon 0356 527 73 82
Faks
e-posta niksarkres@zicev.org.tr