Anasayfa / Genel

Genel

CarrefourSA bu kurbanda da Vakfımıza destek oluyor.


CarrefourSA 2019 yılı Kurban Bayramı kapsamında müşterilerine internet ve belirli mağazaları üzerinden, içlerinde Vakfımızın da yer aldığı kurumlara kurban bağışı olanağı sunuyor. CarrefourSA sitesi https://www.carrefoursa.com/tr/ üzerinden kurbanları, “siparişi tamamla” aşamasında “bağış yapmak istiyorum” seçeneğini tıklayarak ve ardından alttaki listeden vakfımızı seçerek ZİÇEV’e bağışlayabilirsiniz. Devamını Oku »

RS’e Genel Bakış (Makale-3)


Görülen Özellikleri ve Terapiler Rett Sendromu’nun, otizm, beyin felci veya spesifik olmayan gelişme bozukluklarında olduğu gibi teşhisi çok zordur. Sağlık profesyonelleri RS’i öğrenene kadar, sendrom bayanlarda nörolojik bir fonksiyon bozukluğu gibi algılanıyordu. Artık çoğu araştırmacı RS’in, önceden bilindiği gibi ilerleyen, dejenerasyon yapan bir hastalık değil, gelişimsel bir rahatsızlık olduğu görüşünde hemfikirlerdir. Ekim 1999’da yapılan bir keşifle, X kromozomu (Xq28) üzerinde ... Devamını Oku »

Otistik Çocukların Sayısında Son Yıllarda Büyük Artış Var(Makale-3)


Prof. Dr. Gönül Kırcaali İftar Amerikan Psikiyatri Birliği verilerine göre son yıllarda otistik belirtiler gösteren çocuk sayısında önemli oranda artış gözleniyor. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Engelliler Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gönül Kırcaali İftar, Amerikan Psikiyatri Birliği verilerine göre, son yıllarda otistik çocuk sayısında önemli oranda artış gözlendiğini söyledi. Otizmin kişinin dış dünyayı algılamasını zorlaştıran ve öğrendiği bilgileri kullanmasını engelleyen gelişimsel ... Devamını Oku »

Basında Ziçev (2005)


07 Mayıs 2005: Hülya Koçyiğit Vakfımızı Ziyaret Etti Hürriyet Gazetesi Ankara Eki Vakfımızın zihinsel yetersiz bireylerinden, Onursal Başkanımız Makbule Ölçen ile kurucularımızdan Dr. Ali Nejat Ölçen’in oğlu, halen Genel Merkez’de Danışma Memuru olarak görev yapan ve Bağımsız Yaşam Evinde yaşamını sürdüren Demir Ölçen’in, çocuk yaşlarından başlayan Hülya Koçyiğit hayranlığı gitgide arttı. Öyle ki, Hülya Koçyiğit ile ilgili çıkan her haberi, ... Devamını Oku »

Basında Ziçev (2013)


Bolu Şubemizin Kurucusu Nebahat Özer’i Son Yolculuğuna Uğurladık. http://www.bolununsesi.com/icerik/haber.asp?id=28060 http://www.bolununsesi.com/icerik/haber.asp?id=28066 Kurucumuz ve İlk Başkanımız Nebahat Özer’i Son Yolculuğuna Uğurladık. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü – ZİÇEV Bodrum Etkinliği Haberleri http://www.haberler.com/3-aralik-dunya-engelliler-gunu-16-5382999-haberi http://bodrumca.com/2013/12/04/bodrum-3-aralikta-engel-tanimadi/ http://www.bodrumajans.com.tr/bodrum-ajans-haber-detayi.php?haberno=5793 http://www.kenttv.net/haber.php?id=26054 http://www.gercekgundem.com/yurttan-haberler/9042/bodrumda-engelsiz-cosku http://www.bodrumgundemi.com/bodrum-da-engelsiz-cosku-5383584-haberi/# Milliyet Gazetesi – 24 Ekim 2013, Perşembe (Ankara Eki) Star Gazetesi – 23 Temmuz 2013, Pazar Orhan Miroğlu – Yüzleşme Köşesi ZİÇEV adında bir yuva ... Devamını Oku »

Basında Ziçev (2012)


Cumhuriyet Gzetesi – Denizden çıktı balık yedi 18 Temmuz 2012, Çarşamba (Ankara Eki) Sevil Arınan Haber Metni Boğazı yüzerek geçen down sendromlu Caner, yarışın ardından madalyasını takıp yemeğe koştu… Kendine ziyafet çekti 24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarıları’nda bu yıl da ilgi odağı olan down sendromlu Caner Ekin (30), 6,5 kilometre mesafedeki Boğaz’ı 1 saat 10 dakikada yüzerek, kendi kategorisinde yeni ... Devamını Oku »

Basında Ziçev (2011)


Cumhuriyet Gazetesi – Efesten Örnek Hareket 27 Aralık 2011, Salı Sabah Gazetesi – Efes Doğru Yolda 27 Aralık 2011, Salı Vatan Gazetesi – Anadolu Efes’ten anlamlı Ziyaret 27 Aralık 2011, Salı Hürriyet Gazetesi – Anadolu Efes’ten anlamlı ziyaret 27 Aralık 2011, Salı Haber Türk Spor Gazetesi – Anlamlı ziyaret 27 Aralık 2011, Salı Milliyet Gazetesi – Anadolu Efes’ten anlamlı ziyaret ... Devamını Oku »

Basında Ziçev (2010)


Haber Türk Gazetesi – Başarıda Engel Tanımıyorlar 6 Eylül 2010, Pazartesi Hürriyet Gazetesi – Engelsiz yüreklerden anneye en güzel armağan 09 Mayıs 2010, Pazar (Ankara Eki) Cumhuriyet Gazetesi – Kanadı Kırık Kuş 09 Nisan 2010, Cuma (Ankara Eki) M. Mebrur HATUNOĞLU mebrur@gmail.com Söyleşi Metni “İnsanoğlu kanadı kırık kuş” diye başladı, sözlerine. Yüzünde bunca yılın yorgunluğu ile… “İnsanoğlu kanadı kırık kuş ... Devamını Oku »

Basında Ziçev (2009)


Cumhuriyet Gazetesi – İlkbaharda Sonbaharı Yaşamak 18 Aralık 2009, Cuma (Ankara Eki) Söyleşi Metni İlkbaharda Sonbaharı Yaşamak M. Mebrur HATUNOĞLU – ZİÇEV Fotoğraf Eğitmeni (mebrur@gmail.com) Bir çocuk doğar bin çiçek açar, bir çocuk doğar bin koku yayılır evrene, evlerimize… Renktir çocuklar kokudur; kısaca bahardır çocuklar. Yaşamımızın renkli baharları… “Gence” doğduğunda, CENGİZ ailesinin evlerine baharın renkli, rengarenk kokulu dalları girdi. Çiçekler doldu ... Devamını Oku »

Basında Ziçev (2008)


Hürriyet Gazetesi – Aryalar zihinsel engelliler yararına 20 Ocak 2009, Salı (Ankara Eki) Haber Metni (Umut ERDEM) Devlet Opera ve Bale sanatçıları tenor Cumhur Böler ile eşi mezzo soprano İpek Böler aryalarını bu kez zihinsel yetersiz çocuklar yararına söylediler. İki sanatçının gönüllü olarak gerçekleştirdiği konser büyük ilgi gördü. Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nın organize ettiği ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni ... Devamını Oku »