Türkiye ve ZİÇEV’in Acı Kaybı…

Değerli Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Makbule Ölçen’in eşi ve Kurucumuz Dr. Ali Nejat Ölçen geçirdiği sağlık sorunu neticesinde kaldırıldığı hastanede bu sabah hayata gözlerini yumdu.

Dr. Ali Nejat Ölçen’e Allah’tan rahmet dileriz, tüm sevenlerinin ve tüm ZİÇEV Ailemizin başı sağ olsun.

Dr. Ali Nejat Ölçen ve Makbule Ölçen, 38 yıl önce ZİÇEV’i kurarak on binlerce özel gereksinimli çocuğun eğitim almasını, evlerinden çıkmalarını, topluma karışmalarını sağlamıştır. O, kendini vatanına ve milletine adayan, ömrü boyunca ülkesi ve halkı için çalışan bir Cumhuriyet adamı idi.

Bugün böylesine büyük bir değerin aramızdan ayrılışının derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

17 Kasım 2020 Salı günü, Karşıyaka Camisinde kılınacak öğle namazına müteakiben, Karşıyaka mezarlığında, Dr. Ali Nejat Ölçen’i, 5 yıl önce son yolculuğuna uğurladığımız kurucumuz ve onursal başkanımız Makbule Ölçen’in yanına uğurlayacağız.

 

Ali Nejat Bey’in, eşi Makbule Ölçen için yazdığı bir şiir:

Bir yastıkta kocayın dediler mi bize

O sözü yakıştıramadık kendimize

64 yıl bir yastıkta kocamadık

Genç kaldık

Yazgımızı getirdik dize.

Yazgımız; onu da biz yarattık

Dünya malını bir yana attık

Ağacı, taşı toprağı ve kuşları sevdik

Düz yolu değil yokuşları sevdik

Sevgiye âşıktık

Birlikte yokuşları aştık.

Sevgimiz başkadır bizim, başka

Biraz da benzer ilahi aşka

Makbule Ölçen, sevgili karım

Öteki dünyada da seninle varım.

 

KISA BİYOGRAFİ

Ekonomist, bürokrat, yazar, öğretim görevlisi, siyasetçi, XV. ve XVI. Dönem İstanbul Milletvekili Dr. Ali Nejat Ölçen, 4 Haziran 1922 yılında Amasya’da dünyaya gelmiştir. Aslen Niksarlıdır. Babası Albay Mehmet Arif Ölçen, annesi Refika Ölçen’dir.

Makbule Ölçen ile evli olan Dr. Ali Nejat Bey iki oğlan babasıdır. Oğullarından biri Down Sendromlu doğmuştur. Bu gerçekle ilk yüzleştiklerinde, o dönemde pek bilinmeyen ve rastlanmayan bir durumla karşılaşmış olmaları onlar için büyük bir darbe olmuştur. Ancak onlar çocuklarından vazgeçmeyerek, ona daha iyi bir hayatı nasıl verebilirler diye uğraştılar. O yıllarda, toplumun ve devletin özel gereksinimli çocuklara ve bireylere bakış açısını kabul etmeyerek eşi Makbule hanımla omuz omuza ZİÇEV’i kurmuşlar ve on binlerce özel gereksinimli çocuğa/bireye eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sunarak onların kapalı kapılar ardından çıkarılmalarına ön ayak olmuşlardır. Bu süreci, Makbule Ölçen, “Özürlüler Yokuşu” adlı kitabında anlatmıştır.
Ülkemizin “Zihinsel Engellilik” alanında gösterdiği ilerleme, bu alanda yapılan ilklerin hepsi Ölçen Ailesinin önderliğinde gerçekleşmiştir. Yılmadan, usanmadan yıllarca özel gereksinimli çocukların/bireylerin eğitim hakkı için mücadele etmişler ve en sonunda fırsat verildiğinde bu çocukların neler yapabileceklerini tüm Türkiye’ye göstererek toplumda büyük oranda kabul görmelerini sağlamışlardır.

 

Eğitim Hayatı:

İstanbul Teknik Üniversitesi, Su Kolu bölümünü bitirerek Yüksek Su Mühendisi olmuştur. 1962 yılında, Birleşmiş Milletler Bursunu kazanarak Kiel Üniversitesinde Matematiksel Ekonomi İhtisasına başlamıştır. Burada yaptığı “Minimum Maliyet Prensibi” araştırması, uyandırdığı yankı üzerine 1965 yılında Weltwirtschaftliches Archiv’de yayınlanmıştır. Hacettepe Üniversitesinde Ekonomi bölümünde Doktorasını yapmış ve 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Matematiksel Ekonomi dersleri vermeye başlamıştır.

 

Meslek Hayatı:

Eskişehir Porsuk Barajı İnşaatı Devlet Mühendisi,

Serbest Proje Mühendisi,

Yapı ve Teknik Dergisi sahibi ve Yayın Müdürü,

Devlet Planlama Teşkilatı Uzmanı,

Tetkik ve Tahlil Şubesi Müdürü ve Araştırma Dairesi Başkanı,

Müsteşarlık Müşaviri,

Turizm Koordinasyon Kurulu Merkez Proje Müdürü,

Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Görevlisi,

1976-1978 yılları arasında CHP Grup Başkanvekilli görevlerinde bulundu.

Ortam, Devrim, Özgür İnsan Dergileri ve Yeni Ortam gazetelerinde yazıları yayımlandı

 

Eserleri:

1976 – Demokratik Sosyalizme Giriş,

1991 – İslamda Karanlığın Başlangıcı ve Türk İslam Sentezi,

1992 – Karl Marx ve İngiliz Emperyalizmi,

1994 – Türkiye Sorunları (Haziran Yayını),

1995 – Ecevit Çemberinde Politika – Politika Çemberinde Ecevit,

1996 – Devlet Yokuşu,

1997 – Kemalizmin Ekonomisi,

Kendini Yok Eden Osmanlı 1535 – 1914,

Halk Sektörü, Yapı Acısı – Bir Mühendisin Romanı,

Osmanlı Meclisi Mebusanında Kuvvetler Ayrımı ve Siyasal İşkenceler.

 

Tüm bu eserlerin içinde belki de en dikkat çekeni Türkiye Sorunları adlı kitap dizisidir. Dr. Ali Nejat Bey, 1994 yılında ilk sayısını çıkarttığı ve iki ayda bir yeni sayısını bastığı bu kitapları okuyucularına ücretsiz bir şekilde göndermekteydi. Dr. Ali Nejat Bey, TBMM  eski parlamenterlere yaptığı ödeme kapsamında, 1976-1978 yılları arasında yaptığı İstanbul Milletvekilliği görevi dolayısıyla aldığı ücret ile bu hizmetini finanse etmiştir. Hiçbir maddi kazanç beklentisi olmadan verdiği bu hizmeti şu sözleri ile anlatmıştır.

 “Kitap dizimiz bir halk hizmetidir. Edinmek için bedel ödemek gerekmez. Yazıyla ya da telefonla açık adresinizi bildirmeniz yeterlidir. Bu halk bu ülke hepimizin”

Bu sözlerinden bir kez daha halkına ve vatanına karşı duyduğu sevgi, saygı ve sorumluluk bilincini görmüş oluyoruz.