8-12 Ağustos 2011: TOBAV-ABD Büyükelçiliği ve ZİÇEV işbirliği ile Resim Yapma Etkinliği

TOBAV (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı), ABD Büyükelçiliği ve Vakfımızın katkılarıyla “Zihinsel Engellilerle Birlikte Resim Yapma Projesi”, 08 – 12 Ağustos 2011 tarihleri arasında, Ankara Şubesi çocuklarıyla gerçekleştirildi.

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği tarafından Türkiye’ye davet edilen, resim öğretmeni ve sanatçısı Timothy Lomas, beş gün süre ile, Vakfımız Ankara’da eğitim ve rehabilitasyon hizmeti alan otuz özel çocuğumuzla birlikte oldu, onlara resim çalışmaları ile ilgili yararlı bilgiler verdi. Bu çalışmaya, yaşları çok genç olmasına rağmen, duyarlı ve sevecen davranışlarıyla takdir toplayan genç gönüllüler eşlik etti. Proje, Genel Merkezde bulunan çok amaçlı salonda gerçekleştirildi.

Projenin en önemli yararları olarak; zihin engelli çocuklarımızın, hem değerli bir dünya sanatçısı, hem de genç gönüllülerle birlikte, kolektif bir çalışma yapma olanağı bulmaları, resim yapma konusunda yeni ve güzel beceriler kazanmaları, çalışma aralarındaki sohbet ve oyun saatlerinde sosyalleşmeleri, ayrıca başlangıçta biraz çekingen olan genç gönüllülerimizin, zihinsel engelliyi tanıyıp sevmeleri, sosyal sorumluluklarının gelişmesi sayılabilir.

Etkinlik bitiminde, proje süresince katkılarını esirgemeyen başta Timothy Lomas olmak üzere TOBAV’dan Makbule Kanaç, Meltem Keskin Bayur ile Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğinden Thomas Pierce, Ali Yeşilkanat, Kaan Kamil Güven, Makbule Zelal Ergin, Sena Arı ve Gözde Doğan Yalçıner’e, ZİÇEV Yönetim Kurulu tarafından Teşekkür Belgesi sunuldu.