26 Ocak 2009: Kapadokya’ya Sanat ve Kültür Gezisi yaptık

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nın geleneksel sanat ve kültür gezilerinden biri de Kapadokya, Nevşehir –Uçhisar’da gerçekleştirildi.

Bu geziyi ZİÇEV Genel Başkan Yrd. Ayla Tan ve Genel Sayman Ayten Timuroğlu, zihinsel yetersiz çocuklarımız yararına düzenlediler ve gerçekleştirdiler.

24.01.2009, Cumartesi Ankara’dan hareket eden Vakfımızın gönüllüleri ve hayırseverler, ilk olarak Hacı Bektaş Müzesi’ni ziyaret ettiler. Öğle saatlerinde Uçhisar Karlıkevi Oteline ulaşıldı.

Ankara’lı kadın ressamlarımız; Aynur Pehlivanlı, Ayten Timuroğlu, Ayşe Ergül, Ayşe Yetiş, Aysel Durmuşoğlu, Banu Pekdeğer, Gülgün Türel, Handan Erben, Nuran Tarcan, Nurten Ercan Coudrains, Nilgün Baray, Öznur Atalay, Suna Özkalan, Selda Uğurlu, Zahide Yükseler, Zeynep Türkmen ve Heykeltraş Ferhan Zorlu, Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uçhisar Beldesi’ndeki KarlıkEvi’nde, ”Kapadokya Sanat Günleri–Ankara’dan bir Esinti” adlı sergilerinin açılış kokteylini gerçekleştirdiler. Ayrıca Suna Özkalan, zihinsel yetersizler yararına küçük heykellerinden bir demet bağış yaptı. Sergiye yerel yöneticiler, bölgede yaşayan insanlar yoğun ilgi gösterdiler. Bir ay süresince açık olan Sergide 50’yi aşkın eser görülebilecek.

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Başkan Yardımcısı Ayla Tan, Sergi açılışında yaptığı açıklamada Ankara’nın yanı sıra Adana, Antalya, İstanbul, İzmir, Bolu, Kayseri, Elazığ, Konya, Samsun, Mersin, Manisa, Tekirdağ illeri ve Tokat-Niksar ile Mersin-Tarsus ilçelerinde toplam iki bini aşkın zihinsel engelli çocuğun eğitimlerinin yanı sıra, onların sosyal alanda rehabilitelerine yönelik etkin çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Akşam yemeği, bölgenin özelliği olan bir mağara restoranda, geleneksel halk oyunları eşliğinde zengin bir mönü ile gerçekleştirildi.

İkinci gün: Pazar sabahı oteldeki zengin kahvaltıdan sonra, bölgenin önemli yerleri gezildi. Eski bir Rum köyü olan Mustafa Paşa Beldesine gidildi. Bu kasabada bulunan “Bebek Müzesi” ziyaret edildi.

Avanos’ta Levent ve Mehmet Düzgün’e ait “İkizler Çömlek Atölyesi” gezildi ve alışveriş yapıldı.

Öğle yemeğinden sonra Ankara’ya döndük.

KarlıkEvi Otel‘in sahibi Ecz. Abdullah Şen ve yönetici Gülhan Cildan Vakfımıza ve çocuklarımıza karşı son derece duyarlı insanlar ve ekibimize çok yardımcı oldular. Kendilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.