23 Ekim 2009: ZİÇEV Ailesinde bir çınar devrildi

Vakfımızın Genel Kurul Üyesi ve İstanbul Şubemizin kurucusu İsmail Arık, 23 Ekim 2009 Cuma günü, İstanbul’da vefat etti. Vefatı ZİÇEV Ailesinde büyük üzüntü yarattı.

İsmail Arık, 23 Nisan 1932 tarihinde Gümüşhane’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi çeşitli şehirlerde okudu. 1954 yılında İstanbul Hukuk Fakültesine girdi. 1959’da mezun oldu. Aynı yıllarda İstanbul İktisat Fakültesine bağlı, Gazetecilik Enstitüsüne devam etti. Bu sırada çeşitli öğrenci derneklerinde yöneticilik yaptı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin kuruluşunda görev aldı. Eğitimi süresince öğretmenlerinden maddi ve manevi destek gördü.

Stajına takiben bir buçuk yıl serbest avukatlık yaptı. Daha sonra Türk Pirelli Lastikleri Anonim Şirketinin ticari ve üretim bölümlerinde on altı yıl Hukuk Müşaviri olarak çalışmasının ardından, 1976 yılında kendi adına Ar Lastik A.Ş.ni kurdu.

Arık, 1964 yılında, yaşamını Sevgi Hanımla birleştirdi. Sağlıklı bir erkek evladın ardından dünyaya gelen kızları Çiğdem, zihinsel yetersiz, özel bir çocuk oldu. 1980 yılında, gönüllü olarak zihinsel yetersizlerin eğitimi ve korunması yönündeki çalışmalarına başladı. 1987 yılında Vakfın İstanbul Şubesini kuran ve eğitim hizmetini başlatan İsmail Arık, eşinin de desteği ile, yirmi yıl, hem Vakfımızın temel taşlarından biri, hem İstanbul Şubesinin temel direği olarak unutulmaz hizmetler yaptı. 2 Temmuz 2007 tarihinde, sağlık nedenleriyle Şube Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliğinden ayrıldı.

Bir yılı aşkın süredir ciddi bir rahatsızlık geçirmekte olan Arık, 23 Ekim 2009 Cuma günü vefat etti. Cenazesi, 24 Ekim 2009 Cumartesi günü, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camiinden (Üsküdar-Altunizade) öğle namazının ardından kaldırılacaktır.

İsmail Arık’a Allah’tan rahmet, aziz ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

Sevgili İsmail Ağabeyimiz; seninle çok uzun yıllar, aynı amaç uğrunda el ele, omuz omza çalıştık. Tatlı-acı pek çok anıyı paylaştık. O anılar, o güzellikler, yaşadığımız sürece içimizde yaşayacak. Seni hiç unutmayacağız. Sonsuz uykunu, yaşamının büyük bölümünde, gönüllü olarak hizmet verdiğin binlerce kanatsız meleğin sevgisiyle, huzur içinde uyuyacağına bütün kalbimizle inanıyoruz.

Ruhun şad olsun, yattığın yer ışıkla dolsun.