23 Aralık 2009: Mersin Şubemizde “Bitirme Belgesi Teslim Töreni” yapıldı

İŞKUR Projeleri çerçevesinde Mersin Şubemizin (https://www.zicev.org.tr/mersin-subesi) gerçekleştirdiği ”Atık Malzemelerden Süs Eşyası Üretimi Eğitim Kursu” Bitirme Belgeleri kursiyerlerimize, 23 Aralık 2009 günü, Mersin Gazi Lisesi Tiyatro Salonunda düzenlenen törenle verildi. Haziran-Aralık 2009 aylarında uygulanan ve altı ay süren Kursta zihinsel yetersiz gençlerimize, atık malzemelerden süs eşyası yapımı öğretilerek, hem el becerilerinin gelişmesine, hem de işe yaramaz, çöpe atılması düşünülecek malzemelerin ne kadar yararlı kullanılabileceği gösterilerek ufuklarının genişletilmesine yardımcı olundu.

Genel Merkezce yazılan ve başvurusu yapılarak İŞKUR tarafından onaylanan Projenin sorumluluğunu Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları – Mersin Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Nilay Güneşgil yürüttü. Başta Melek Akbaba olmak üzere, yaratıcılık ve becerilerini gösteren sevgi ve sabır dolu öğretmenlerinin önderliğinde, gençler büyük bir hevesle çalıştılar ve büyük emekler verdiler.

Ürünlerin üretilmesinde maden suyu şişeleri, pet şişeler, yumurta kutuları, kozalaklar, tuvalet kağıdı, kağıt havlu sarılan rulolar ve benzeri malzemeler değerlendirildi ve Bitirme Belgesi Dağıtım Töreninde sergilendi. Konukların büyük ilgi gösterdiği sergideki süs eşyalarının, atık malzemelerden üretildiğine inanmak gerçekten zordu.

Töreni Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ve beraberinde Vali Yardımcısı Kadir Okatan, İŞKUR İl Müdürü Fevzi Büyükkaya, İl Sosyal Hizmet Müdürü Azmi Gülşen, İl Milli Eğitim Müdür Yrd. Eyüp Güler, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri İbrahim Tol ve Mükerrem Ekinci onurlandırdılar. Törene Ankara’dan ZİÇEV Genel Sekreteri Müge Konor ve Yönetim Kurulu Üyesi H. İnci Cengiz katıldılar.

Törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından, duygularını dile getiren bir anne, Genel Sekreter Müge Konor, İŞKUR İl Müdürü Fevzi Büyükkaya birer konuşma yaptılar. Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ise konuşmasında, Mersin İli zihinsel yetersizleri hakkında rakamsal bilgiler verdi ve planlanan hizmet yollarını açıkladı.

Konuşmalardan sonra, ”Vali Baba”’nın ve Mersin ile ZİÇEV ileri gelenlerinin ellerinden bitirme belgelerini alan gençlerin mutluluğu görülmeye değerdi. Bu mutlulukla sergiledikleri gösterileri, konuklar tarafından sevgi ve ilgiyle izlendi. Daha sonra Mersin Gazi Lisesi Korosu, zihinsel yetersiz kardeşleriyle birlikte bir mini konser verdiler.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Gazi Lisesinin bitişiğindeki Rehabilitasyon Merkezine geçerek incelemelerde bulunurken, düzenlenen Sergiyi Vali Yrd. Kadir Okatan ve İŞKUR İl Müdürü Fevzi Büyükkaya birlikte açtılar.