20 Aralık 2009: Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa Şubemizde

20 Aralık 2009 günü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı (AKP Manisa Milletvekili) Bülent Arınç’ı, Manisa Şubemizi ziyaretlerinde, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Manisa Valisi Celaleddin Güvenç, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Özel İdare Başkanı Dursun Ali Yıldız, Emniyet Müdürü Adem Aydemir, Milli Eğitim Müdür V. Aziz Ersoy, Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, Ankara’dan ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç, Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Hasan İ. Cengiz ve Genel Müdürü Uzm. Psk. N.Tomris Miser, Manisa Şubesi Başkanı Hüseyin Okumuş, Yönetim Kurulu Üyeleri, Kurum personeli, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, eski yönetim kurulları başkanları ve üyeleri, veli ve öğrencilerimiz karşıladılar.

Beyaz Bayrak

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından 2006 yılında başlatılan “Temiz Okul, Sağlıklı Okul için Beyaz Bayrak Projesi” kapsamında Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı – Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Manisa Şubesi beyaz bayrağını teslim alarak Manisa Merkez ve ilçelerdeki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri arasında “Beyaz Bayrak” alan ilk kurum olmanın sevincini ve gururunu yaşadı.

Sağlık Bakanlığı ve MEB görevlileri, Manisa Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezini, okul bahçesinden koridorlara, sınıflardan idari birimlere, tuvaletlerden kantine kadar tüm bölümlerini, tek tek özel denetimden geçirdi. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı Okul Sağlığı Denetim Taslağı’na göre, farklı kıstaslara göre değerlendirildikten sonra bütün koşulları eksiksiz yerine getiren okul olarak sağlıklı ve temiz okul sayılarak hazırlanan özel Beyaz Bayrağı asma hakkını kazandı.

Kamu ve özel ayrımı yapılmaksızın tüm ilköğretim okullarında uygulanan Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortak yürüttüğü projede amaç, okulların temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması, yeterli ve kaliteli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilerek toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi. Bu çerçevede iki bakanlığın yetkililerince denetlenen okullarda, yapılan değerlendirme sonucunda 100 üzerinden 90 ve üzerinde puan alan okullara, sağlık ve temizliği simgeleyen Beyaz Bayrak, Pirinç Plaket ve Sertifika verilmektedir. Bu belge iki yıl süreyle geçerliliğini korurken, kontroller bu süre içinde de devam edecektir.

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı – Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Manisa Şubesi Beyaz Bayrağını, 01 Aralık 2009 tarihinde Manisa İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden, 20 Aralık 2009 günü ise Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç‘ın elinden teslim aldı.

İŞKUR Projesi

Kurumumuzda eğitim gören on beş yaş üstü, on beş zihinsel engelli birey için “Folklorik Bebek Yapımı Kursu” ile onlara mesleki beceri kazandırmak, engellilerin de diğer bireyler gibi, bilgi ve becerilerini geliştirerek ayakta durmasını sağlamak, birikimleriyle maddi ve manevi doyum elde etmelerini sağlamak, onların çalışma hayatına atılması ya da gelir getirici çeşitli işlerin sorumluluğunu alması, özürlülerin sadece ekonomik açıdan bağımsız kalmasını değil, bunun yanı sıra sosyal ve psikolojik olarak da engellilere büyük yararları dokunmak amacıyla İŞKUR destekli, toplam maliyeti 55.989,00 TL olan altı aylık projemizi 01/12/2009 tarihinde başlatmış bulunmaktayız. Öğrencilerimize meslek becerisini de kazandıracak olan bu projede ayrıca kursiyerler günlük 14,5 TL (aylık 290 TL) da harçlık alacaklardır.

Servis Aracı

Şubemizdeki altmış yedi öğrencimiz, yaz-kış kesintisiz, hafta içi her gün, Merkezimizde 08.30-17.00 saatleri arasında eğitimlerine devam etmektedir. Merkezimizin tek sabit geliri olarak Devletimizden ayda 10 saat karşılığı brüt 422.28 TL. almaktayız. Oysa Vakfımızın tam gün eğitim ilkesi gereği, öğrencilere ayda 160 saat eğitim ve bakım hizmeti vermekteyiz. Velilerimizin sosyo-ekonomik durumlarından dolayı ek katkı da alamamaktayız. Öğrencilerimizin servisle taşınması, gider kalemlerinde büyük bir yer tutmaktadır. Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğünün, 18 kişilik bir servisi, Vakfımıza tahsis etmesiyle, bu sorunumuz büyük ölçüde çözümlenmiştir.

Bakanımızın “Yatılı Bakımevi” Müjdesi

Mülkiyeti Vakfımıza ait olan ve Eğitim Merkezimizin bitişiğinde yer alan 2300 m2’lik arsamıza, Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak Yatılı Bakımevi müjdesi, “Bizden sonra çocuklarımız ne olacak?” endişesini taşıyan engellilerimizin velilerine büyük bir ışık olmuştur. Ülkemizin ve Manisa’nın büyük bir eksikliği olan engelli yatılı bakımevi konusunda yıllardır beklenen, istenen bu çok özel ve güzel haberin de velilerimize, kamuoyuna Sayın Bakanımız tarafından açıklanması tüm engelli yakını olan velilerce büyük bir coşku ve mutlulukla karşılanmıştır.

Başarı ve sevinç dolu bu çok anlamlı günün sonunda, sevgili öğrencilerimiz, gösterileriyle, konuklarımıza, sevgi ve duygu dolu dakikalar yaşattılar ve çok alkış aldılar.

Şubemizin bu güzel başarılarını, ZİÇEV Ailesi, tüm dostlarımız ve kamuyla paylaşmaktan onur duymaktayız.