22 Ekim 2013: Dünya Basketbol Şampiyonası Açılış Törenine ZİÇEV damgasını vurdu

INAS 7. Uluslararası Zihinsel Engelliler Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Açılış Töreni 22 Ekim 2013 günü, Saat 14.00’te Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin ev sahipliğinde organize edilen ve Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, Fransa, Polonya, Yunanistan ve Portekiz’in katıldığı Şampiyonanın Açılış Törenine, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nail Abdulgazi Alataş, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Baloğlu, ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç, Genel Başkan Yrd. Müge Konor, ZİÇEV-Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Uzm. Psik. N. Tomris Miser, INAS Dünya Başkanı Amoury Russo ile INAS yöneticileri, veliler, özel çocuk ve gençler ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende bir konuşma yapan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, 23. dönem Meclis Başkanı ve eski Spor Bakanı Mehmet Ali Şahin, ‘Burada duyduğum heyecan bütün organizasyonlarda duyduğumun çok üstünde. Daha önce Atina ve Pekin Olimpiyatları’na katılmak bana nasip olmuştu. Birçok Dünya ve Avrupa şampiyonalarına, Akdeniz Oyunları’na iştirak ettim. Ancak burada duyduğum heyecan bütün bu organizasyonlarda duyduğumun çok üstünde. Çünkü çok anlamlı bir şampiyona için bir aradayız. Bu dünya şampiyonası gerçekten özel insanların organize ettiği bir şampiyona ve bu şampiyona aynı zamanda özel sporcuların ve onlara sahip çıkanların, ana babalarının iştirak ettiği bir şampiyona. Bu yönüyle “özel” ismine yakışan bir organizasyon. Benim de zihinsel engelli bir oğlum var. Ankara Gölbaşı’nda, ZİÇEV (Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı) tesislerinde kalıyor ve eğitim alıyor. Böylesine özel bir aile bireyine sahip olmak, aileler için hem bir zorluk, aynı zamanda bir nimettir. Bir imtihan vesilesidir, diye düşünüyorum,” dedi.

Bakan Şahin, konuşmasını “Son yıllarda engelli vatandaşlarımızla ilgili çıkan yasalar bu alanda çok önemli iyileştirmeler getirdi. Yapılması gereken ve atılması gereken başka adımlar da var. Umuyorum ki en kısa sürede bunlar da yapılır. Aranızda olmaktan büyük mutluluk duydum. Bu özel yavrularımıza sahip çıkanlara şükranlarımı sunuyorum. Brezilya ile Türkiye arasında okyanuslar olsa da onlarla komşu gibiyiz. Türkiye’de çok sayıda Brezilyalı sporcu bulunuyor. Sporun dostluğu, kardeşliği ve barışı nasıl sağladığının, ülkeleri nasıl birbirine yaklaştırdığının bir örneğini burada yaşıyoruz” cümleleriyle tamamladı.

Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın ise yaptığı konuşmada 81 ilde teşkilatlanarak sporcularımıza hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi. Aydın, “Uluslararası faaliyetlerde ülkemizi en işi şekilde temsil etmenin gururunu yaşamaktayız. Federasyon 2013 yılında Erzurum’da Dünya Kayak Şampiyonası, İstanbul’da Avrupa Atletizm Şampiyonası, bugün ise Ankara’da Dünya Basketbol Şampiyonasına ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyor. Şampiyonaya katılan tüm ülkelere, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan adına “Hoş geldiniz,” diyorum. Engelliler çıkarılan yasalarla altın çağını yaşamaktadır. Bizden desteklerini esirgemeyen Başbakana, Spor Bakanına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanına ve özellikle Mehmet Ali Şahin’e saygı ve sevgilerimi sunarım” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz da bir konuşma yaparak, bu özel Şampiyonada mücadele eden tüm takımlara başarılar diledi. Yılmaz, ayrıca Milli Takımımızın da Şampiyonada başarılı olacağına inandığını belirterek, tüm ülke sporcularını, antrenörlerini ve yöneticilerini Ankara’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

INAS Dünya Başkanı Amoury Russo konuşmasına çok sevimli ve sıcak bir “Merhaba” ile başladı ve “Dünya Şampiyonamızı destekleyen başta Türk hükümetine, Ankara Büyükşehir Belediyesine ve Özel Sporcular Spor Federasyonuna teşekkür ediyorum,” diye devam eden Russo, “INAS olarak amaçlarımızdan birisi sporcularımızın dünya şampiyonalarına daha fazla katılımını sağlamaktır. Basketbolu INAS sporcuları için büyük bir vitrin olarak değerlendiriyorum, Sporcularımızın gösterdiği özveriye de hayranım. Bu büyüklükte bir organizasyon düzenlemek büyük emek ister. Emeği geçenlere ve sponsorlara çok teşekkür ediyorum,” dedi.

Daha sonra etkinliğe katılan Devlet büyüklerine ve INAS Başkanı ile Yönetim Kurulu üyelerine sporcu formaları ve teşekkür plaketleri sunuldu. ZİÇEV Genel Başkanı ise plaketini Sayın Mehmet Ali Şahin’in elinden aldı.

Törenin gösteriler bölümüne geçildi. Etkinliğe gönüllü olarak katkı veren Folklor Müzik Gençlik Topluluğu, sunduğu Karadeniz yöresi oyunlarıyla izleyicileri büyüledi. Gösterilere ZİÇEV özel gençleri ise damgasını vurdu. Yine gönüllü olarak yirmi iki kişilik ekibiyle İstanbul’dan gelen kareograf Önay Alemdar’ın, hem kareografiyi yapıp çalıştırdığı, hem de dans grubuyla desteklediği ZİÇEV ekipleri, bu destekten aldıkları moralle becerilerini üst seviyeye çıkardılar. İzmir’in “Efe”, Manisa ve Ankara’nın “Aşuk ile Maşuk” ile Kayseri’nin “Sema” gösterileri büyük beğeni topladı ve ayakta alkışlandı.