25 Ekim 2013: Dr. Ali Nejat Ölçen, “Zihinsel Gelişimde Zihin Özgürlüğü” konulu konferans verdi

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) kurucularından ve Genel Kurul Üyesi Dr. Ali Nejat Ölçen, 25 Ekim 2013 günü, Saat 14.00’te, Vakfın, Ankara Gölbaşı’nda bulunan Genel Merkezinde,”Zihinsel Gelişimde Zihin Özgürlüğü” konulu bir konferans verdi.

Konferansa Vakfın kurucusu ve Onursal Başkanı Makbule Ölçen’in yanı sıra veliler, eğitim personeli ve davetliler katıldılar. Etkinliğin başlangıcında, kısa süre önce yitirdiğimiz çocuğumuz, kardeşimiz, dostumuz, ZİÇEV’in simgesi sevgili Demir Ölçen’in anısına, Vakıfbank tarafından hazırlanan ve fotoğraflarla desteklenen ZİÇEV Tanıtım Spotu izlendi. Konferans metnini içeren renkli bir broşür konuklara dağıtıldı. Ayrıca Makbule Ölçen’in yazdığı, hayatını ve Demir’i yetiştirme öyküsünü anlattığı “Özürlüler Yokuşu” adlı kitabı, salon dışında satışa sunuldu ve büyük ilgi gördü. Ederi 20,-TL. olan bu kitabı edinmek isteyen okurlar 0312-484 24 70 veya 484 80 85 no’lu telefonları arayabilirler.

ZİÇEV Genel Saymanı Mehmet E. Mahmutoğlu’nun kısa açılış konuşması ve davetiyle kürsüye gelen Ölçen, eğitimin, bebeğin dünyaya gelişinden itibaren anne ve daha sonra öğretmenle başladığını, en önemli eğitim öğesinin ise sevgi ve temas olduğunu çeşitli örneklerle vurgulayarak zihin gelişiminde, engelli olsun, olmasın, çocuğa zihin özgürlüğü tanımanın, kişinin gelişimindeki öneminin altını çizdi. Kendi yaşamlarından çarpıcı örnekler veren Ölçen, Demir’e tanıdıkları zihin özgürlüğü sonucunda, onu nasıl kendi kendine yetebilir düzeye getirdiklerini anlattı.

“Her zihinde olağanüstü yetenekli bir nokta vardır,” diyen Dr. Ali Nejat Ölçen, eğitimin amacının ezber yaptırmak değil, bu yetenekli noktayı keşfedip geliştirmek olması gerektiğini ifade etti.

Uzun yılların verdiği bilgi, deneyim ve gözlem birikimiyle çok renkli bir konuşma izleyen katılımcılar, sordukları soruların ve aldıkları yanıtların yanı sıra, bu etkinlikten çok yararlandıklarını belirterek, benzer toplantıların sık sık yinelenmesini talep ettiler.

Daha sonra Demir Ölçen’in ağabeyi Dumrul Ölçen, ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç ve Genel Başkan Yrd. Müge Konor Demir’le ilgili anılarını anlattılar. Kimi zaman gözyaşlarını tutamayan katılımcılar, kimi zaman da kahkahalara boğuldular. Günün sonunda, Dr. Ali Nejat Ölçen’e teşekkürlerini ifade eden konuklar salondan yepyeni fikirler ve duygu dolu yüreklerle ayrıldılar.