22-23 Kasım 2008: ZİÇEV Yönetim Koordinasyon Toplantısı Genel Merkezde yapıldı

13-14 Kasım 2008 tarihinde Manisa Şubesinin ev sahipliğinde ve Genel Müdür Uz. Psk. N. Tomris Miser’in Başkanlığında gerçekleştirilen Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Eğitim Koordinasyon Toplantısının ardından, Vakıf Yönetim Kurulu, Şubelerin Yönetim Kurulları Başkanları ve bazı üyelerinin katıldığı ZİÇEV Yönetim Koordinasyon Toplantısı, 22-23 Kasım 2008 günlerinde Genel Merkezde yapıldı.

ZİÇEV Genel Kurul Üyesi Hasan İ. Cengiz’in Başkanlığında gerçekleştirilen toplantı, Genel Başkan Ülay Karakoç’un konuşmasıyla açıldı. İki gün boyunca çok yoğun olarak süren toplantıda, önce şubeler tek tek sunumlarını yaptılar, şubelerinin genel durumunu, yeni gelişmeleri ve sorunlarını anlattılar.

Toplantının ikinci günü, Genel Sekreter Müge Konor genel bir değerlendirme yaparak sorunları özetledi. Şubeler arası iletişimle ve eğitim yönetici personeliyle yönetim kurulları ve kurucu temsilcilerinin daha verimli çalışabilmesi konularında Vakıf Yönetim Kurulunun fikir ve önerilerini açıkladı.

Toplantıda ayrıca Eğitim Koordinasyon Toplantısı raporu değerlendirildi. MEB mevzuatı ve Rehberlik Araştırma Merkezleri ile ilgili sorunlar, son iki yılda yaygınlaşan haksız rekabet, zihinsel yetersiz çocuklarımızın ticari kurumlar tarafından meta haline getiriliyor olması gibi konularda şube yöneticilerinin görüş ve önerileri alındı. Genel Müdür N. Tomris Miser soruları yanıtladı.

Son olarak önce şubelerin tek tek, daha sonra Vakfın genel mali durumu değerlendirildi. Yeni yasalarla getirilen yükler, gönüllü bir kuruluş olan ZİÇEV’in, Devletin verdiği ücretin ayda 10 seansı karşılamasına rağmen, tam gün eğitim ilkesinden ödün vermemesi, ekonomik kriz nedeniyle bağışların azalması vb. nedenlerle, Vakfın içinde bulunduğu mali sıkıntı değerlendirildi ve çözüm önerileri tartışıldı.

Çok yoğun ve yorucu geçmesine karşın, ZİÇEV Ailesinin gönüllü yöneticileri, bir araya gelerek özlem gidermenin mutluluğunu yaşadılar.