21 Mart dolayısıyla, ZİÇEV Tekirdağ şubemiz “47 Metre Down Sendromlu Farkındalık Koşusu” düzenledi

Vakfımızın Tekirdağ şubesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü sebebiyle Süleymanpaşa sahilinde “47 Metre Down Sendromlu Farkındalık Koşusu” düzenlendi. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın da katıldığı koşu öncesinde down sendromlu gençler çalan müzikler eşliğinde dans etti. Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın konuşması ile devam etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, downlu bireylerin kalplerinde hiçbir kötülük barındırmadıklarını belirterek, “Yüzlerinin devamlı gülmesi, bizim zaman zaman yaptığımız yanlışlıkları onların yapmaması, belki onların bir farkı ama onlara avantaj sağlıyor.” diye konuştu.

Down sendromunun bir hastalık olmadığını, sadece bir kromozom ile diğer insanlardan farklı doğan bireyler olduklarını anlatan Başkan Albayrak, “Down sendromlu farklı olmaktır ve farklı olmanın normal olduğunu duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemli. Bu anlamda herkesin üstüne düşen çabayı göstermesi gerekmektedir. Down sendromlu çocuklarımızın toplumdan dışlanmadığı, diğer çocuklar gibi onlarında eşit haklarla yaşadığı, diğer çocuklarla eşit eğitimi almaları tek dileğimizdir. 21 Mart Down Sendromlular günü bu anlamdaki çabaların yoğunlaştığı, neler yapılabileceğinin konuşulduğu ve bunların hayata geçirildiği bir gündür. Unutmayalım ki onların acıma duygusu oldukça gelişmiş, çıkarcılık bencillik gibi davranışları olmayan, karşılıksız seven ve yalan söylemeyen ve sadece sevilmeyi hak eden bireylerdir. Onlarla hayat daha anlamlı, daha renkli ve daha eğlencelidir. Çünkü, downlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir. Sizi karşılıksız severler ve size sevmenin ne kadar anlamlı bir duygu olduğunu hatırlatırlar. Bu duygu ve düşüncelerle 21 Mart’ın eşit olduğumuz ve aramızdaki bir kromozomluk farkın fark olmadığı bir gün olması dileğimle sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanının konuşmasının ardından, down sendromlu bireylerin 47 kromozoma sahip olmasını temsil eden “47 Metre Down Sendromlu Farkındalık Koşusu” yapıldı. Belediye Başkanı Kadir Albayrak da down sendromlu bireylerle birlikte koşuya katıldı. Koşu sırasında oldukça eğlenen gençlerin hepsine madalya verildi. Madalya verilmesi sırasında ZİÇEV Tekirdağ Şubesi yetkilisi Yaşar Güneş, “Bu koşuda kazanan “sevgi” oldu.” ifadelerini kullanarak downlu bireylerin yaşadığı sevince tercüman oldu.

Etkinlik, ZİÇEV gençlerinin “ıspanaklı yumurta” oyununu sunması ve gökyüzüne onlarca balon salınmasının ardından sona erdi.

Koşunun düzenlenmesini sağlayan, destekleyen ve katılan herkese gönülden teşekkür ederiz.

Alıntı yapılan habere ulaşmak için: http://www.habersitesi.com/bu-kosuda-sevgi-kazandi-61356h.htm