ZİÇEV Mersin Şubemiz, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Gününü Mezitli Down Kafe’de Kutladı

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi’nin Vakfımız ile ortak düzenlediği Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü etkinliğinde, özel çocuklarımız çeşitli gösteriler yaptı. Belediye Başkanı Sayın Neşet Tarhan da çocuklarımızla birlikte zaman geçirdi, onlarla birlikte halay çekti, dans etti.

Mezitli Down Kafe’de düzenlenen etkinliğe Gönüllü Palyaçolar Mersin Tebessüm Gönüllüleri ve Mezitli Belediyesi Zumba Spor Okulu öğrencileri de katıldı. Ayrıca, down sendromlu gençlerden oluşan Ritim Grubu mini bir konser verdi. Davuldan darbukaya çok sayıda enstrümanın kullanıldığı mini konser büyük beğeni topladı. ZİÇEV bünyesinde kurulan dans ekibinin gösterisinin ardından, down sendromlu gençler de yeteneklerini sergilediler.

Mezitli’de şubesi bulunan bazı firmalar da çocuklara hediye paketleri dağıttı.

Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Neşet Tarhan, etkinliği, halkın down sendromlu gençlerin ve sergileyebildikleri yeteneklerinin farkına varmaları için gerçekleştirdiklerini söyledi. Tarhan, “Bir hastalık değil, genetik bir farklılık olan down sendromu, sadece insanda değil, her canlıda görülebilen bir durum. Sayıları oldukça fazla olmasına rağmen sosyal hayatta yerleri pek bulunmayan down sendromlu bireyler, hayata karışmalarını zorlaştıran genetik farklılıklarına rağmen gerekli eğitim, sosyal farkındalık ve kabulle bu durumu tersine çevirebiliyor. Biz belediye olarak zaten bunları biliyor ve çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz. Down Kafemizde onların sosyal alanda daha çok yer almalarına imkan tanırken, halkımızın da onlarla bir arada olarak aslında farklı olmadıklarını, eksik değil, bizden çok fazla olduklarını fark etmelerini istiyoruz.Halkımızın, down sendromlu bireylerin eksik değil, bizden çok fazla olduklarını fark etmelerini istiyoruz.” dedi.

Özellikle öğle yemeklerini Mezitli Belediyesi Sosyal Tesislerinde bulunan Down Kafe’de down sendromlu çocuklarla yemeye gayret gösterdiğini ifade ederek devam eden Sayın Belediye Başkanı, “Bu arkadaşların bizden bir fazlalığı var. +1 kromozom bizden daha farklı bu arkadaşlarımız. Ama bu fazlalık artı özelliklere sahip kıldı. Bizden çok farklı özelliklere sahipler. Çok temiz yürekliler. Keşke hepimiz bunlar kadar temiz yürekli olabilsek. Keşke hepimiz bunlar kadar sevecen olabilsek. Down sendromlu çocuklarımıza elimden geldiğince zaman ayırıyor, seviyor ve sarılıyorum. Onlarda çok farklı bir enerji görüyorum. Onların mutlu olduğunu görmek bana güç veriyor” diye konuştu.

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen ve etkinliğe gelen herkese çok teşekkür ederiz.

 

 

 

 

Etkinliğe dair daha fazla resim için: ZİÇEV Mersin 21 Mart etkinlik resimleri

Alıntı yapılan ilgili habere ulaşmak için : http://www.milliyet.com.tr/sevgiyi-fark-etmek-icin-1-etkinlik-mersin-yerelhaber-1925221/

http://www.haberler.com/sevgiyi-fark-etmek-icin-1-etkinlik-9405301-haberi/