03 Aralık 2009: 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü Etkinlikleri

4. Türkiye Bowling Şampiyonası

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü etkinlikleri çerçevesinde, 4. Türkiye Bowling Şampiyonası, her yıl olduğu gibi, yine Bilkent Rollhouse Bowling Salonu’nda düzenlendi. Türkiye’nin dört bir yanından pek çok sporcunun katıldığı şampiyona çok çekişmeli ve heyecanlı geçti.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, TBMM Başkanlığı Genel Sekreteri Ali Osman Koca, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Tarık Bitlis ve ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç’un Şampiyonayı onurlandırmaları, kupa ve teşekkür plaketlerini sunmaları, sporcular ve katılımcılar tarafından memnuniyet ve coşkuyla karşılandı.

4. Türkiye Bowling Şampiyonasında, birinciliği İzmir Safiye Nadir İş Okulu, ikinciliği ZİÇEV Sporcuları-Ankara, üçüncülüğü Saray Rehabilitasyon Merkezi-Ankara aldılar ve kupalarını kurumlarına gururla taşıdılar. Ayrıca Şampiyonaya katılan bütün sporculara madalya takıldı.

Bowling, ilk kez zihinsel engelliler tarafından 2002 yılında ZİÇEV Ankara Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde oynanmaya başladı ve ilk karşılaşmalar Ankara İli sporcuları arasında yapıldı. Spor Öğretmeni ve antrenörü Osman Akdemir’in girişimleri ve özverili çabalarıyla, Spor Federasyonu spor dalları arasına alınan Bowling karşılaşmaları Türkiye geneline taşındı ve ilk şampiyona 2006 yılında gerçekleştirildi.

Bütün bu çabalar, 2007 yılında Çin’de düzenlenen Özel Olimpiyat Oyunlarında meyvelerini verdi ve Türkiye Milli Bowling Takımı Dünya Şampiyonu olarak şanlı Bayrağımızı göndere çektirdi. Bu başarıda en büyük katkıyı ise, ZİÇEV Sporcusu Özer Yiğiter Dünya Bowling sayı rekorunu kırarak sağladı.

3 Aralık 2009 tarihine kadar hiçbir yarışmada birinciliği elden bırakmayan ZİÇEV’in, İzmir Safiye Nadir İş Okulu sporcularının beklenmeyen performansları ile öne geçmesi ve ikinci olmamız, her ne kadar ZİÇEV Ailesi tarafından üzüntüyle karşılanmışsa da, gururumuz sonsuzdur. Özel sporcular dünyasına kazandırdığımız bu sporun, özel sporcularımız arasında kabul görmesi, yaygınlaşması ve başarılı sporcular yetişmesi, bizlere ancak mutluluk verebilir. Bu güzel ve anlamlı spor yarışmasına katılan bütün sporcuları yürekten kutluyor, hepsinin alınlarından öpüyoruz.

Her zaman ZİÇEV’in yanında olan ve ürünleriyle çocuklarımızı mutlu eden ve bu Şampiyonadan da katkılarını esirgemeyen YÖRSAN’a gönülden teşekkür ediyoruz.

Bowling Sporunun ülkemizde geldiği bu noktada, hiç şüphe yok ki, Bilkent Rollhose yetkililerin payı çok büyüktür. İlk günden bugüne, toplumsal sorumluluk bilinci, sevgi ve sevecenlikle salonlarını sporcularımıza açan ve onları bağrına basan bu çok özel insanlara şükranlarımızı sunuyoruz.

Fotoğraf Sergisi ve Drama Gösterisi

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü etkinlikleri çerçevesinde, Çankaya Belediyesi, “Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV)” Zihin Ergo-Sum Ankara Fotoğraf Atölyesi ve AFSAD işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte, önce Çankaya Belediyesi Çengel Cafe gençleri ”Mikroplar Köyümüzde” adlı oyunu büyük bir başarıyla sergilediler. Etkinliğe katılan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, yaptığı konuşma ile özel gençleri ve onlarla birlikte sahne alan sanatçıları yürekten kutladı.

Tiyatro gösterisinin ardından, Çengel Cafe gençleri ile ZİÇEV Zihin Ergo-Sum gençlerinin ortaklaşa düzenledikleri Fotoğraf Sergisini Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ve ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç birlikte açtılar. ZİÇEV gençlerinin “Cumhuriyetin Nazar Boncukları” adlı ve Atatürk konulu sergisinden Erkan Ezer’in fotoğrafı Bülent Tanık’a armağan edildi. Konuklar her iki sergiyi de büyük bir ilgi ile izlediler ve özel fotoğraf sanatçılarının başarılarından çok etkilendiklerini ifade ettiler.