15 Aralık 2012: Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin “Endost Projesi” tanıtıldı

Bilkent Üniversitesi bir grup öğrencisi, sosyal sorumluluk bilinciyle Endost Projesi hazırladılar. Proje ZİÇEV özel gençleriyle birlikte olmak, çeşitli etkinliklerde bulunmak, sevgi dolu bir ortamı paylaşmak, Vakıf etkinliklerine destek vermekten oluşmaktadır. Öğrenim yılı başında böylesine anlamlı ve güzel bir projeyle başvuran Bilkent Üniversitesi öğrencilerini, ZİÇEV-Ankara Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticileri memnuniyet ve sevgi ile karşıladılar. Zihin engelli bir gençle iletişim kurma konusunda kısa bir temel eğitim alan duyarlı gençlerimiz, hazırladıkları program dahilinde, hafta içi ve hafta sonu günlerinde, dönüşümlü olarak, özel gençlerimizle zaman geçiriyorlar. Merkeze eli kolu dolu gelen arkadaşlarını sabırsızlıkla bekleyen ve sevinçle karşılayan gençlerimizle adeta bütünleştiler.

15 Aralık 2012, Cumartesi günü ise Projeye dahil olan Bilkentli gençlerimiz Endost Projesi Tanıtım Etkinliği düzenlediler. Üniversite Rektörlüğü salonunda düzenlenen etkinliğe Vakıf Yönetim Kurulu Genel Başkanı ve Yardımcısı, İşletme Bilgi Yönetimi Hocası Ebru İnanç, ZİÇEV Eğitim Merkezi yöneticileri, eğitimcileri, öğrencileri, bazı velilerimiz ile proje kapsamı dışındaki üniversite öğrencileri katıldılar. ZİÇEV Z!H!N Ergo-Sum Ankara Fotoğraf Atölyesi gönüllüleri ise, salon dışında Benim Ankaram Fotoğraf Sergisi açtılar.

Bilkentli sevgili Caner Gençcan’ın, o sıcak ve keyifli sunumuyla çok samimi bir havada geçen etkinlik, Projeye katılan gençlerin hazırladığı, özel gençlerimizle birlikte çekilmiş filmin izlenmesiyle başladı. ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç’un konuşmasının ardından, Vakıf Tanıtım Sunumu izlendi. Genel Başkan Yrd. Müge Konor ise, konukları,Gönül Üyeliği ve Eğitim Bursu sistemi hakkında bilgilendirdi. Spor Genel Koordinatörü Osman Akdemir de, Vakıfta çok önem verilen spor konusunda açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Ebru İnanç, projeden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Caner Geçcan’ın, “Bu projeye başlarken biz, engelli arkadaşlarımıza bir şeyler öğretmek amacındaydık, ama biz onlardan çok şeyler öğrendik,” sözleri, konukların gözlerini yaşarttı. Projeye katılan gençler ise, engelli arkadaşlarıyla kurdukları dostlukların onlarda adeta bağımlılık yarattığını, artık buldukları her boş zamanda, bir cafeye yada sinemaya gitmek yerine ZİÇEV’e koşmak istediklerini dile getirdiler. Amacına bu kadar ulaşan proje, sanırız az bulunur.

Programın sonunda özel gençlerimizin Füdayda ile Ritim Gösterisi büyük alkış alırken Step Gösterisi kahkahalarla izlendi. Fuayede ise konuklar düzenlenen sergiyi gezerken ev sahibi gençlerimizin ikramlarını memnuniyetle karşıladılar.

ZİÇEV yöneticileri ve gönüllüleri olarak gençlerimizin engelli kardeşlerine olan ilgilerini çok önemsemekteyiz. Çünkü gelecekte çocuklarımızı onların sevgi dolu, duyarlı ellerine emanet edeceğiz. Bu nedenle, bütün gençlerimizi, Bilkentli sevgili genç arkadaşlarımızı örnek alarak engellilerle birlikte olmaya, onların hayatını kolaylaştırmaya ve renklendirmeye davet ediyoruz.