14 Temmuz 2012: Vakıfbank ZİÇEV Yatılı Bakımevi temeli Manisa’da atıldı

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Manisa Şubesi Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin yanında bulunan arsamız üstünde Vakfımızın ilk Yatılı Bakımevinin temeli, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın katılımıyla, 14 Temmuz 2012 günü atıldı.

Vakfımızın, eğitim ve rehabilitasyon hizmetinden sonraki ilk amacı, zihin engellilerin anne-babalarının, kendilerinden sonra çocuklarına ne olacağı, onlara kimin, nasıl sahip çıkacağı sorusuna yanıt verecek yatılı bakımevlerinin gerçekleştirilmesidir.

Vakıf Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin, Manisa Şubesi kurucularından Müyesser Gürel’in, Manisa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Okumuş’un çabaları, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın soruna duyarlı yaklaşımı ve Vakıfbank’ın, Vakıf Medeniyetine yaraşır bir davranışla Bakımevi Merkezinin yapımını ve iç donatımını üstlenmesiyle, bu önemli adım atıldı.

Vakıfbank ZİÇEV Yatılı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi adı altında, Aile ve Sosyal Politika Bakanlığının mevzuatı çerçevesinde hizmet verecek olan Tesis, 2.219 metrekare alanda yapılacak, 25 kız, 25 erkek olmak üzere, ebeveynini yitirerek kimsesiz kalmış toplam 50 zihinsel engelliye sıcak bir yuva olacak. Tesiste grup odaları, atölyeler, çok amaçlı salonlar, spor salonu gibi, yatılı kalacak zihin engelli bireylerin rehabilitasyon hizmeti verilebilecek ve boş zamanlarını yararlı uğraşlarla geçirebilecekleri mekanlar bulunacak.

Temel Atma Törenine başta Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç olmak üzere milletvekilleri, Manisa Valisi ve bürokratları, ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç, Genel Başkan Yardımcısı Müge Konor, Vakıfbank Genel Müdürü ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı ile Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim alan çocuk ve gençler, aileleri ile çok sayıda Manisalı katıldı.

Törende ZİÇEV Manisa Şubesi Başkanı Hüseyin Okumuş, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Halil Aydoğan birer konuşma yaptılar. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuşmasının ardından Vakıfbank yetkililerini, ZİÇEV Genel Başkanını, Manisa Şubesi Başkanını, Kurum Müdürünü ve emeği geçenleri yanına çağırdı. İlk harcın atılacağı butona hep birlikte basılırken duygu yüklü anlar yaşandı.

Zihin engelli çocuk ve yetişkinlerin aileleri adına, başta Bülent Arınç olmak üzere bu kutsal hizmeti üstlenen Vakıfbank Genel Müdürlüğüne, Manisalı gönüllülerimize ve emeği geçenlere bütün kalbimizle teşekkür ediyoruz.

Haberin yazılı basındaki yansımalarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:
https://www.zicev.org.tr/basinda-zicev-2012