ZİÇEV Tekirdağ Şubemiz, Dünya Otizm Farkındalık Ayı Çerçevesinde Etkinlik Düzenledi

Dünya Otizm Farkındalık Ayı etkinlikleri çerçevesinde ZİÇEV Tekirdağ Şubemizin Süleymanpaşa Belediyesi ile birlikte düzenlemiş olduğu “Çevremizi temiz tutalım, otizmliler ayında farkındalık yaratalım ” etkinliği, Tekirdağ Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Süleymanpaşa Kaymakamı  Sayın Arslan Yurt ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı  Sayın Ekrem Eşkinat ‘ın yanı sıra çok sayıda otizmli gencin ve ailelerinin katıldığı etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Belediye Başkanı Sayın Ekrem Eşkinat, burada yaptığı konuşmada, “İki tane nokta var. Bir tanesi çevre otizm ilişkisi ve bu etkinlikte vurgulanan o. Gerçekten dünyanın doğallığı bozuldukça, insanlarında genlerinde, doğasında bozulmalar oluyor. Otizmli kardeşlerimiz bu bakımdan önemli bir ders verecek. Çevreyi temizleyecekler ama o çevrenin de temiz kalmasını isteyecekler. Bir diğer konu da, toplumun bir gerçeği olan bu kardeşlerimizin üretken hale gelmesi, ürettikleriyle geçinebilir duruma gelmesi; bu konuda da bir çalışmamız devam ediyor. Herhalde bir ay içinde bu çocuklarımızın bir kısmını üretime katacak, belediyemizin içinde bir atölyede bir değerlendirme fırsatı bulacağız. Hiç kimse dünyaya farklı olarak gelmedi, herkes insan olarak geldi. Hepimiz farklıyız ama birbirimizi bir bütün olarak kucaklamak bir insanlık görevimizdir.” diyerek konuşmasını noktaladı.

ZİÇEV Tekirdağ Şube Müdürümüz Yaşar Güneş ise, otizmin engel değil farklılık olduğunu kaydetti. Otizmli çocukların yanında olmak gerektiğini ifade ederek, “Otizm, iki aylıkken bile belirtilerine bakarak teşhis edilebilir. Otizmin dünya üzerinde kesin bir tedavisi yok. Otizmin günümüzde tek tedavisi, eğitim. Bu yüzden otizmli çocukların mutlaka özel eğitim sistemi içinde yer almaları gerekiyor. Bugün burada neden çevre temizliği derseniz; çevremiz kirleniyor ve genlerimiz bozuluyor. Otizm hızla yayılıyor. Otizm bundan 16 yıl önce 250 çocuktan birinde görülürken şimdi 68 çocuktan biri otizmli. Bunun sebebi olarak çevresel faktörler ön plana çıkmaktadır.” diye konuştu.

Sonrasında, özel gençlerimiz halk oyunları gösterilerinin ardından çevre temizliğini anlatan tiyatro oyununu oynadı. Daha sonra Hükümet Caddesinde aileleri ile sokağa atılan çöpleri topladı ve vatandaşları yere çöp atmamaya davet etti.

Etkinliğin düzenlenmesini sağlayan ve destek veren herkese çok teşekkür ederiz.

Alıntı yapılan, ilgili haberlere ve videolara ulaşmak için:

http://www.haberler.com/otizmli-cocuklardan-cevre-temizligi-9541116-haberi/

https://www.sondakika.com/haber/haber-otizmli-gencler-sokak-sokak-cop-topladi-9541524/