ZİÇEV İstanbul Soluk Alma Evi

Soluk Alma Evi Projemiz, 1991 yılında, ZİÇEV İstanbul Şube Başkanı İsmail ARIK ve Yönetim Kurulunun girişimleriyle başlamış olan bir projedir. Suadiye Rotary Kulübü tarafından 1994 yılında yapılan “Yaşam Evi” binamız, hemen o yıl hizmete açılmıştır. Sonraki yıllarda binamızın iç ve dış dekorasyon eksikleri Lions Kulübü ve Koçtaş’ın destek ve yardımlarıyla tamamlanmıştır.

2019 yılında ZİÇEV Yönetim Kurulumuz ile ZİÇEV İstanbul Şube Yönetim Kurulu tarafından alınan yeni bir kararla binamızın adı “SOLUK ALMA EVİ” olarak değiştirilmiştir. 3 Aralık 2019 da coşkulu bir kalabalığın katılımıyla açılan Soluk Alma Evi’miz hizmet vermeye başlamıştır.

Biliyoruz ki, hayatın karşımıza çıkardığı beklenmedik durumların içinde bulabiliyoruz bazen kendimizi.  Ailelerimiz, böyle beklenmedik durumlarda, çocuklarını güvenle emanet edebilecekleri bir yuva aradığında  ya da sadece durup bir nefes almak istediğinde Soluk Alma Evi’miz hizmet vermeye hazır olacak. Hepimizin olduğu gibi  özel gereksinimli çocuk sahibi ailelerimizin de zaman zaman kendilerine vakit ayırmaya ihtiyacı var. Biz de ailelerimize soluklanacakları bir DURAK olmak için projemizi hayata geçirdik.  Bir çocuk dünyaya getirip, onu yetiştirmek ve hayata hazırlamak her ebeveyn için meşakkatli bir süreçtir. Özel gereksinimli bir çocuğu yetiştirip hayata hazırlamak ise çok daha fazla emek, zaman ve kaygı barındıran bir süreçtir. Özel gereksinimli çocuğu olan ailelerimiz, 7/24 çocuklarını gözetlemek, gelişimlerini takip etmek, onlarla her an ilgilenmek durumundadır. Bu da haliyle anne-babaların sosyal hayattan kopmalarına, sosyal hayatın getirdiği gereklilikleri yapmakta zorlanmalarına sebep oluyor. 
Biz, her insanın kendine ait zamanının olmasına ve zaman zaman durup nefes almaları gerektiğine inandığımız için ailelere rahat bir nefes almalarına olanak sağlayacak; kendilerine, diğer aile üyelerine ve sosyal çevrelerine vakit ayırmalarını sağlayacak bir DURAK olmak istedik.

Ailelerimiz, rahat bir nefes almak ve birkaç günlüğüne de olsa bu zorlu yolda aralıksız devam eden koşuşturmalarına mola vermek istedikleri zaman çocuklarını bize emanet edebilir. Çocuklarımız anne-babaları olmadan akranları ile sosyalleşirken ailelerimiz de bu süreçte dinleyecek veya işlerini halledecek bir zaman buluyor.

 

Misyonumuz:
Engelsiz bir dünya oluşturmak adına bu projenin Zihinsel ve Fiziksel Yetersiz Çocuklara hayatlarının önemli noktalarında anne ve babalarına ihtiyaç duymayacakları neşeli ve mutlu bir yuva ortamı yaratma gayesini taşıyorduk. Diğer yandan yetersiz çocukların ailelerinin günlük hayatlarında önem arz eden meselelerini halledecekleri ya da beklenmedik acil durumlarda çocuklarını güvenle bırakabilecekleri emin bir aile ortamı oluşturmak için böyle bir projeye ihtiyaç duyduk.

Vizyonumuz:
Bu projeyle ilk olarak İnsan Haklarını temel alarak hümanist bir bakış açısı yaratıp, ekibimizle iyi bir hizmet anlayışıyla çocuklarımıza ve kalacak olan misafirlerimize bir hizmet kalitesi sunmaktır. Aynı zamanda sevgi, huzur ve güven içinde kaldıkları süre zarfında sıcak bir yuvada bir arada yaşamayı ve paylaşmayı sağlamak ve kazandırmaktır. Kabul gören bir aile anlayışının pekişmesini sağlamaktır.Bu projeyle İstanbul’daki tüm Sivil Toplum Kuruluşları arasında önemli bir farkındalık yaratmak temel hedeflerimiz arasındadır.

Soluk Alma Evi Fiziki Yapısı:
Soluk Alma Evi üç katlı bir bina olarak inşa edilmiştir. En üst kat çocukların yatılı kaldığı bölümdür. Orta katta ailelerin kalabileceği misafirhane bölümüdür. En alt katı ise çok amaçlı bir salon olarak düşünüldü. Bu salonda aile ve kurum içi toplantılar, konferans hizmeti ve çocuklar için film izleyebilecekleri bir sinema salonu olarak tasarlandı.
Üst ve orta katta olmak üzere 7 odası vardır. Her odada üçer kişi kalabilecek şekilde toplamda 21 yatak kapasitesine sahiptir.  Bu binamızda 3 öğün yemek servisi, banyo ve temizlik hizmeti verilmektedir.

Personeller:

Soluk Alma Evi Sorumlusu Hüseyin ÇELİK
 Yardımcı Öğretmen Semra BUZ
Hizmetli Nasihat ÇIRAY