“bolununsesi” Gazetesi

Belgin ÖZER’in Gözünden ZİÇEV…

14 Şubat 2020 tarihinde, Türkiye Basın Konseyi üyesi “bolununsesi” Gazetesindeki köşe yazısında ZİÇEV’i anlatan Belgin Özer’e bu güzel anlatımından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. 

Yazının tamamı aşağıdadır.

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma VAKFI (ZİÇEV)

    Yurdumuzun sağlam yapısının iki önemli unsurundan biri; ailelerin çocuklarına verdikleri önem, diğeri Sivil Toplum Kuruluşlarıdır (STK) diye düşünürüm.

Bolu’da 1000 kadar STK var, tabii o kadar da konu ve lider. Bu durum sevindiricidir, önemlidir ve irdelenmesi gerekir.

Yaşlılar evi ile zihinsel yetersiz çocuklar eğitimi ticari konu olmamalıdır.

Yukarıdaki değerlendirmelerden yola çıktığımızda, karşımıza ZİÇEV çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gözde kuruluşu. Bu kuruluşa yapılan bağışlar vergiden muaftır. Vakfın bağış toplamak yetkisi vardır.

Halen biri yatılı, 15 ilde okulu ve 1500 talebesi vardır. 270 personel ile hizmet veren ZİÇEV’in kurucu başkanı Makbule Ölçen, bugünkü Genel Başkanı Ülay Karakoç’tur.

Bolu Şubesi 2003 yılında Nebahat Özer önderliğinde kurulmuştur. 124 engelli çocuk talebesi olan okulun bugünkü başkanı Züriye Doğanüz’dür. Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri:

Perran Albayrak, Melâhat Elçik, İrfan Karagüllü, Figen Şimşek, Halil Kaya, Necla Ersoy, Nurettin Savaş, Esma Yerlikaya, Güler Erbilen’dir.

Bugünkü yönetimde görev yapanlar; Macide Aycan, Neslihan Demirel Uğurlu, Zühal Çetin, Nihat Çalışkan’dır.

Dağkent’te kendi arazisindeki binasında hizmet vermektedir. Bu iş ilk günden beri bütün Bolu’luların Vali ve Belediye Başkanlarının birbiri ile yarışırcasına yaptıkları yardımlarla gerçekleşmiştir.

Halkın desteği ile kurulan önder ve örnek kuruluş STK’dır. Bolu’daki okul, Vakfın örnek kuruluşudur.

Bu duruma örnek, şeffaf bir yönetim ile ulaşılmış ve sürdürülmektedir.

Güçlü kadrosu ile tam gün grup eğitimi yanında 06 yaş ve yaşlılar dahil 5 çeşit eğitim yapılmaktadır. Eğitime aileler de aktif olarak katılmaktadır.

Sporda Hikmet Manaz yönetiminde yurt çapında üstün başarılar elde edilmiştir.

Bu önemli ve zor başarılara giden yolda çok sıkıntılı günler de olmuştur. Ancak; toplumumuz bu çocuk ve ailelerin hepimize emanet ve kutsal olduğunun farkındadır. Maddi unsurlar yanında “SEVGİ”nin önemi büyüktür.

Bolu halkı, bütünü ile bu oluşumun yanında yer aldı ve almaktadır.

Hizmet ve yardım etmiş vefat etmiş olanlara rahmet dilerken, halen hizmet veren ve yardım edenlere sevgi ve saygılar…

   Belgin ÖZER 

          İktisatçı