3 Aralık Dünya Engelliler Gününün 2016 temasını biliyor musunuz?

1992’den beri dünya çapında kutlanmakta olan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün BM tarafından belirlenmiş bu seneki teması: “Arzu ettiğimiz gelecek için 17 hedefi başarıyla gerçekleştirmek”

Peki, nedir bu 17 hedef?
New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde 25-27 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesinde “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 193 ülkenin imzası ile, kabul edildi.

2030 yılına kadar yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için belirlenen bu 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin 5 tanesi ve toplam 169 alt başlıktan 11 tanesi, engelliliği ve engellileri çok açık bir şekilde içermekte.

Bu maddeler:
4.Madde: Herkesi kapsayan ve herkese eşit derecede kaliteli eğitim sağlamak ve herkese yaşam boyu eğitim imkanı tanımak.
8.Madde: Sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik kalkınmayı sağlamak, tam ve üretici istihdamı ve insan onuruna yakışır işleri sağlamak.
10.Madde: Ülkelerin içinde ve aralarındaki eşitsizlikleri azaltmak.
11.Madde: Kentleri ve insan yerleşim yerlerini herkesi kucaklayan, güvenli, güçlü ve sürdürülebilir kılmak.
17.Madde: Sürdürülebilir kalkınma için küresel ortaklığın uygulama araçlarını güçlendirmek ve küresel ortaklığı yeniden canlandırmak.
(kaynak: http://unesco.org.tr/dokumanlar/duyurular/skh.pdf)

Bu 5 hedefin alt başlıklarının 11 tanesinde, engellilik ve engelliler ibareleri yer almaktadır.

Geri kalan hedefler açık bir şekilde engellilikten bahsetmese de, izlenen bütüncül yaklaşım dolayısıyla, bu hedeflere de ancak engelli bireylerin dahil edilmesi ile ulaşılabilir.

Hadi, el ele verelim ve tüm Türkiye hep birlikte daha güzel bir dünya için çalışalım!

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye’nin hazırladığı http://www.kureselhedefler.org/ sayfasından hedefler ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir, birey olarak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.