27 Temmuz 2010: ZİÇEV’de önemli gelişme: Devletimizin duyduğu güvenden gururluyuz

1982 yılında Ankara’da, bir grup gönüllü tarafından kurulan Vakfımız, geçen yirmi sekiz yılda, gerek Genel Merkez’de, gerekse, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde açtığı on beş şubesinde ve yardımseverlerimizin minnet duyduğumuz desteği ile yapılan binalarında, on binlerce zihinsel yetersize ve ailelerine hizmet verdi ve vermeye devam ediyor.

1983 yılında, Bakanlar Kurulu kararıyla, topluma yararlı vakıflardan” sayılan ve bugün, alanındaki en büyük sivil toplum kuruluşu olan ZİÇEV, ülkemizde, zihinsel yetersizlerin topluma kazandırılması konusunda birçok ”ilk”e imza atmış bulunmaktadır. Türkiye’de eğitim hizmetine başlamış olmanın yanı sıra, ilk izcilik obası, ilk fotoğraf atölyesi, ilk el sanatları, ilk yaz kampları, ilk bowling sporu vb. hizmetler Vakfımız tarafından gerçekleştirildi. Zihinsel yetersiz için spor çalışmalarının önemi ilk olarak ZİÇEV tarafından anlaşıldı ve profesyonel spor öğretmenleri ve antrenörlerle çalışmalar başlatıldı. Vakfımız Özel Olimpiyatlarda atletizm, yüzme ve bowling dallarında bir dünya altıncısı, bir dünya üçüncüsü ve dört dünya şampiyonu çıkararak bayrağımızı göndere çektirdi ve İstiklal Marşımızı bütün dünyaya dinletti.(https://www.zicev.org.tr/spor-faaliyetleri)

Bütün bu başarılara, Vakıf gönüllülerinin tükenmez inanç, azim, özveriyle çalışmaları ve hayırsever halkımızın desteğiyle ulaşıldı. Sonuç olarak; başvurumuz incelenerek değerlendirildi ve, Vakfımıza, Türkiye’de pek az dernek ve vakfa tanınan ayrıcalık tanınarak ZİÇEV’imiz, Bakanlar Kurulu kararı ile izin almadan yardım toplayabilen kuruluşlardan sayıldı.

Yüce gönüllü halkımızın desteği ve Devletimizin güveninden haklı bir gurur duyuyoruz ve teşekkür ediyoruz.

Kararla ilgili Resmi Gazeteye aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

(Bakanlar Kurulu Kararı, Karar Sayısı : 2010/587 )

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.