25 Kasım 2011: Elazığ Şubesinde Meslek Edindirme Projesi Tanıtım Toplantısı yapıldı

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Elazığ Şubesi Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin (ELZEREM), Hollanda MATRA Fonu tarafından desteklenen “Ergen Engellilerde Rehabilitasyon ve Meslek Edindirme Projesi” kapsamında, Merkezdeki elli zihinsel engelli genç rehabilite amacıyla mesleki eğitim alıyor.

24 Kasım 2011 günü, Elazığ Şubesinde düzenlenen toplantıda, katılımcılara Proje tanıtıldı ve uygulama atölyeleri gezildi. Toplantıya Vakıf Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri, Şube başkanları, Elazığ’da engellilere hizmet veren sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve MATRA yetkilileri katıldı.

Toplantıda ilk söz alan Proje Koordinatörü Psikiyatrist Dr.Ömer Deniz, proje kapsamında mozaik dizgi, bilgisayar, seramik ve çömlek, marangoz, mutfak ve sera atölyeleri ile elli ergen zihinsel engelliye aktif olarak eğitim verdiklerini belirterek, bir yıl sonra sona erecek projenin ELZEREM tarafından devam ettirileceğini söyledi.

Bu projenin ilerleme sürecinde çocuklardaki en büyük değişimin onların öz güvenlerindeki artış olduğunu kaydeden Deniz, şöyle devam etti: “Bir şey üretebilmeyi beceren, birtakım etkinlikleri yapabilen çocuklar daha mutlu oluyorlar. Örneğin bu çocuklar evde annelerine salata yaptıkları zaman ebeveynler de çok keyif alıyorlar, onların rehabilitasyon ve eğitimle bir şeyler kazandığını görebilmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Özellikle ülkemizde engelli çocuklar evlerine kapatılmakta, sosyal yaşamdan izole edilmektedir. Anca bu proje veya benzer projeler sayesinde çocuklar sosyal yaşama katılmakta, birtakım bireysel ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi öğrenmekte…”

Projeyle engellilerin iyi bir dayanışma sergilediklerini ve bir “ekip çalışması” yapmayı öğrendiklerini söyleyen Deniz, her anlamda çocukların gelişimini sağlamak açısından iyi sonuçlar elde edildiğini sözlerine ekledi.

Hollanda Healthy Progress Direktörü Dr. Piet Kroon söz alarak Hollanda MATRA Fonu tarafından desteklenen, ve 1 Ocak 2010 tarihinde başlayan projede bugüne kadar yapılanları ve yapılacakları anlattı.

Hollanda Heliomare Direktörü Wim Verlaan ise Koordinatörlüğünü MATRA’dan Frans van Andel‘in üstlendiği Projeyle ilgili Hollanda’daki uygulamalar ve Elazığ’daki yansımaları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Konuşmacılara Gönüllü Çevirmen Özay Akgün yardımcı oldu.

Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Mehmet Güleç, yaptığı açıklamada, 1990 yılında, ZİÇEV Elazığ Şubesi olarak faaliyete geçtiklerini, 153 engelli öğrenciye eğitim ve rehabilitasyon hizmeti verdiklerini ve bu öğrencilerden ellisinin proje kapsamındaki kurslara devam ettiğini söyledi.

Proje ile çocuklara çeşitli aktiviteler sağladıklarını, zamanlarını güzel geçirmelerini istediklerini dile getiren Güleç, çocukların mutlu bir şekilde atölyelerin çeşitli birimlerinde çalıştıklarını, zamanlarını yararlı geçirdiklerini ve aynı zamanda da meslek edinmeye doğru adımlar attıklarını belirtti.

Toplumda, zihinsel engellilere “Evimizde bekletelim” gibi düşüncelerle sahip çıkılmadığı görüşünde bulunan Güleç, “Ama biz Vakfımızda bu çocukları rehabilite ederken onların neleri başarabildiğini de somut bir şekilde gösterme olanağı bulduk,” dedi.

Son olarak söz alan ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç, Projeden duydukları memnuniyeti dile getirerek MATRA yetkililerine, Mehmet Güleç ve Urfi Atalay başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra katılımcılar atölyeleri gezerek zihin engelli gençlerin başarılarına tanık oldular ve büyük memnuniyet duydular.

MATRA Fonu destekli Proje kapsamında; Vakıf tarafından meslek edindirme eğitimi amacıyla başlatılan, ancak bitirilemeyen iki katlı binanın yapımı tamamlanmış, atölyelerin iç donanımları yaptırılmış ve atölyelerde görev alan eğitmenlerin istihdamı sağlanmıştır.