04 Aralık 2011: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Genel Merkez Etkinliği

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan bir kararla, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engellilerin topluma kazandırılmaları, insan haklarından tam ve eşit olarak yararlandırılmaları amacıyla ilan edilmiştir.

Ülkemizde de bu özel gün, her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmakta, engellilerin sorunları dile getirilmektedir.

Bu yıl Ankara’da, ZİÇEV ve Başkentimizin tarihi ilçesi Altındağ Belediyesi birlikteliği ile hazırlanan Sanatta Buluşuyoruz etkinliğinde, yerel yönetimlerin sivil toplum kuruluşlarına desteklerinin anlamlı bir örneği, iki gün süre ile, Altındağ Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi Salonunda yaşandı. Etkinlikte yalnızca zihinsel engelliler değil, bütün engel grupları kucaklandı.

Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer ile Altındağ Belediye Başkan Yardımcılarının da katıldığı ve sunuculuğunu ZİÇEV eğitimcilerinden Burçak Gök’ün yaptığı Tören, saygı duruşu ve Altındağ İlçe sınırları içinde yer alan özel eğitim öğrencileri ile Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezi üyelerinden oluşan Karma Koro eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Koro, Ankara türkülerini seslendirdi.

ZİÇEV adına Genel Başkan yerine söz alan Genel Sekreter Müge Konor günün anlamını vurguladı ve başta Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, olmak üzere Başkan Yardımcısı Yunus Keleş’e, Altındağ Belediyesi Kültür Şube Müdürü Ayşegül Anıl’a, organizasyonun ZİÇEV sorumlusu olan Yönetim Kurulu Üyesi Günseli Tatar’a, panellere konuşmacı olarak katılan panelistlere, Gönüllü Fotoğraf Sanatçısı Faika Berat Taşkıran ile arkadaşlarına, atölyelerde gönüllü olarak görev alan Bilkent Üniversitesi ile Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine, ZİÇEV eğitimcilerine teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Altındağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Yunus Keleş, böyle yoğun bir katılımdan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve Altındağ Belediyesinin, engelsiz bir kültür merkezine olan ihtiyacını bugün daha iyi anladıklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Engellilere yönelik bir proje nedeniyle Almanya’da bulunan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin törene görüntülü bağlanması ve konuklara hitap etmesi ise hoş bir sürpriz oldu. Tiryaki, Almanya izlenimlerini aktararak, büyük ve engelsiz bir kültür merkezi yapımının Mart Ayında başlatılacağı müjdesini verdi. Bu haber alkışlarla karşılandı.

Daha sonra Altındağ İlçesinde hizmet veren Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’nun minik öğrencileri bale gösterilerini ve onların ablaları da eğitmenleri Hakan Yıldırım eşliğinde halk dansları gösterilerini alkışlar arasında sundular.

Ziçev Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin sunduğu ritim gösterisi ve Japon eğitimci Teriko Sugiyama’nın mutluluk şarkısı büyük beğeni kazandı.

Çağdaş Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin sunduğu “Ispanaklı Yumurta” gösterisinde ise kahkahalarla alkışlar birbirine karıştı.

Daha sonra yaşanan anlamlı etkinlik konukların gözlerini yaşartacak denli duygusal, bir o kadar da gurur vericiydi. Altındağ Belediyesi Kadınlar Kültür Merkezleri ve Gençlik Merkezleri üyesi bayanlar ve gençler üç aydan beri yoğun bir telaşla sürdürdükleri kampanya ile dokuz ton plastik kapak toplayarak otuz beş tekerlekli iskemle aldılar. Törende bu iskemleler ihtiyaç sahiplerine teslim edildi. İskemlesine kavuşan çocuk ve gençlerin gözlerinde parlayan sevinç ışığı görülmeye değerdi.

Tören salonunda gösteriler izlenirken, salon dışında da anlatılması çok zor güzellikler yaşanıyordu. Sanatta Buluşuyoruz etkinliği çerçevesinde, yapının geniş giriş alanında yer alan Altındağ’da Yerel Yaşam Fotoğraf Sergisi’nde konuklar, tarihi Altındağ İlçesinin güzelliklerini, birbirleriyle kaynaşarak fotoğraf çekme etkinliği yapan Altındağ Gençlik Merkezi gençleri ile ZİÇEV Ergo-Sum Fotoğraf Atölyesi zihin engelli fotoğrafçılarının vizörlerinden izlediler. Bu konudaki çalışmaları fotoğraf sanatçıları Faika Berat Taşkıran, Suderin Murat, Necla Babacan ve gönüllü anne Lale Bostancı desteklediler.

Ayrıca oluşturulan sanat atölyelerinde, engelli çocuk ve gençlerimiz iki gün boyunca, eğitmenleri ile gönüllü abla/ağabeyleri birlikteliğinde, resim, seramik ve ebru çalışmaları yaptılar ve fırsat verildiğinde, engellilerin neler başarabildiklerini gösterdiler.

Etkinliğin ilk gününde öğleden sonra Engellilerin Hukuksal Hakları ve Yaşamsal Sorunları konulu panelde Aile ve Sosyal Politikalar Bak. Bakanlık Müşaviri Abdulkadir Anaç, Ankara Barosu Özürlüler Komisyonu Üyesi Ömer İnal Durmuş, H.Ü Ergoterapi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Akı ve ZİÇEV Genel Sekreteri Müge Konor konuşmacı olarak söz aldılar.

Etkinliğin ikinci gününde düzenlenen Engellilerde Sanat ve Spor konulu panele ise konuşmacı olarak; H.Ü Ergoterapi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Gamze Ekici, G.Ü. Güzel Sanatlar Öğretim Üyesi ve GEGSEM Müdürü Yrd. Doç Dr. Bülent Salderay, Özel Sporcular Milli Basketbol Antrenörü Ufuk Şenkutlu ile Fotoğraf Sanatçısı Faika Berat Taşkıran katıldılar.

Her iki paneli de ZİÇEV Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Uzm. Psikolog N. Tomris Miser yönetti.

Paneller geniş bir katılımcı gurubu tarafından ilgiyle izlendi.

İki gün boyunca coşku dolu geçen etkinlikte engelliler tek isteklerini bir ağızdan dile getirdiler:

Başka dünya yok, bu dünyayı birlikte paylaşacağız…