23 Ocak 2007: Polonya Cumhurbaşkanı’nın eşi Maria Kaczynska Vakfımız Genel Merkezini ziyaret etti

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve eşi Maria Kaczynska’nın Türkiye’yi ziyaretleri çerçevesinde konuğumuz olan Bayan Maria Kaczynska, 23 Ocak 2007 günü, saat 15.30’da Vakfımız Genel Merkezini ziyaret ettiler. Onur duyduğumuz bu ziyaret sırasında kendilerine, Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın’ın eşi Nihal Aydın, Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi eşi Bayan Edyta Michalska ve T.C. Varşova Büyükelçisi eşi Fatma Neslihan Tezcan eşlik ettiler.

Konuk heyet Vakıf Yönetim Binasının önünde, Seğmen ekibimizin folklor gösterisiyle karşılandı. Gösteri izlenirken, bir çocuğumuz tarafından konuklarımızın yakalarına, Polonya ve Türk bayrakları renklerinde (kırmızı-beyaz) çiçeklerden yapılmış yaka iğneleri takıldı.

Folklor gösterisinin ardından Yönetim Kurulu odasına geçildi. Burada Genel Başkan Ülay Karakoç, kısaca Vakfımızı da tanıtan bir “Hoş geldiniz” konuşması yaptı. Konuğumuz Bayan Kaczynska Vakfımıza armağan ettiği bilgisayarın kurdelesini bir çocuğumuzla birlikte kesti. Vakıf Genel Başkanı da kendilerine, Vakfımızın amblemini taşıyan özel el yapımı bir çini tabak sundu. Daha sonra çay ikram edildi ve Vakfın “Onur Defteri” imzaya sunuldu.

Konuk heyet, ellerinde Polonya ve Türk bayrakları ile Polonya dilinde yazılmış “Hoş Geldiniz”, “Sizi Seviyoruz” pankartları taşıyan Vakıf çocukları eşliğinde İş Eğitim Merkezi binasına geçtiler. Burada çocukların el sanatları çalışmaları izlendi. Çocuklarımız değerli konuklarına kendi el ürünlerinden armağanlar sundular. Bayan Kaczynska da Seğmen Ekibimize Polonya şarkılarından oluşan CD’ler, El Sanatları Atölyesinde eğitim alan kız çocuklarımıza ise her biri ayrı bir Polonya folklor giysileriyle süslenmiş bebekler armağan ettiler. Çocuklarımızın sevinci ve mutluluğu görülmeye değerdi.

Daha sonra Ağaç İşleri Atölyesi gezildi. Konuklarımız burada çocuklarımızın çalışmalarını izlediler ve bir çocuğumuz kendilerine el ürünlerinden saksı süsleri sundu. Ardından, Kapalı Spor Salonuna geçildi. Burada da konuklarımıza kısa süreli bir spor gösterisi sunuldu. Saygıdeğer konuğumuz ve beraberindeki heyet, Spor Salonu önünden uğurlandılar.

Konuk Cumhurbaşkanı eşi, ziyaretinden çok memnun kaldığını, eğitimi çok düzeyli bulduğunu ve beğendiğini güzel ve duygulu cümlelerle ifade ettikten sonra, Vakıf Genel Başkanı Ülay Karakoç’a kendisinin ve çalışma arkadaşlarının, böylesine bir eserden gurur duymaları gerektiğini söyledi.

Polonya Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisinin eşi Bayan Edyta Michalska, ülkemize geldiği günden beri, Vakfımıza ve zihinsel yetersiz çocuklarımıza özel bir ilgi ve sevgi gösteren, “Dostumuz” demekle onur duyduğumuz ve çok sevdiğimiz değerli bir hanımefendidir. Kendilerine, Cumhurbaşkanlarının eşini, Ankara ziyaretleri sırasında Vakfımızı görmeyi ve bizlerle tanıştırmayı önerdiği ve bu unutulmaz günü bizlerin ve çocuklarımızın yaşamasına vesile olduğu için bütün kalbimizle teşekkür ediyoruz.

Saygıdeğer konuğumuz Bayan Maria Kaczynska ise, çocuklarımıza gösterdiği duyarlı sevgi ve ilginin yanı sıra, zarafeti, alçakgönüllülüğü ve hanımefendiliğiyle gönüllerimizi fethetti.