23 Aralık 2008: Kanal B – Biz Bize Programına konuk olduk

Vakıflar Genel Müdürlüğünce, ülkemizde ve dünyada yaşanan sağlık sorunlarına ve sağlıklı olmanın önemine dikkat çekmenin yanında, atalarımızın vakıf medeniyeti yolu ile sağlık hizmetlerine verdikleri öneme vurgu yapılarak, bu alandaki eşsiz hizmetleri, günümüze bakış açısıyla birlikte, insanlığın hizmetine sunma düşüncesi ile 2009 yılı Vakıf Medeniyeti “Sağlık Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Bu çerçevede yapılacak etkinlikler kapsamında; ön lisans-lisans eğitimi gören öğrencilere yönelik “Ben Bir Vakıf Kursam” konulu kompozisyon yarışması, yüksek lisans-doktora eğitimi gören öğrencilere yönelik “Tıbbi Bilimlerin Gelişiminde Vakıfların Rolü” konulu makale yarışması, “Vakıf Medeniyetinde Sağlık Yansımaları” konulu fotoğraf yarışması, “Vakıf ve Sağlık Duyarlılığı Çizgilerle Canlanıyor” konulu illüstrasyon yarışması ve “Suya Damlayan Sağlık” konulu ebru yarışması düzenlenmiştir.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün 2009 yılını “Sağlık Yılı” olarak ilan etmesini, sağlık konusunda hizmet veren bütün yeni vakıflar gibi, ZİÇEV de memnuniyetle karşılamıştır. Bu karar, vakıfların yeni projeler üretmesine, bir araya gelerek hizmet yelpazelerini genişletmelerine, birlikte etkinlikler düzenleyerek sağlık konusunda yararlı çalışmalar yapmalarına olanak sağlayacaktır.

Bu bağlamda, duyarlı yayın kuruluşlarımızdan Kanal B programlarından Biz Bize, bu önemli etkinliği ekrana getirdi. 23 Aralık 2008 Salı günü Saat 09.00-10.30 arasında yayınlanan programa sağlık konusunda hizmet veren üç vakıf yetkilisi konuk olarak katıldı: TAÇSAV Genel Başkanı Doç. Dr. Hasan Acar, Anadolu Lions Diyabet Vakfı Başkanı Tülin Koçoğlu ve ZİÇEV Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Uzm. Psikolog N. Tomris Miser.

Programın, Ayşen Gaye Tokman’ın başarılı sunumu ile çok yararlı olduğu gözlemlendi. Dr. Hasan Acar özellikle tiroid hastalıkları, Tülin Koçoğlu diyabet konusunda aydınlatıcı bilgiler verdiler. Tomris Miser ise zihinsel yetersizlik sorunlarından ve 2009 yılındaki projelerden bahisle, zihin engellilerin genel sağlık yönünden hassas ve titizlikle izlenmesi gereken bireyler olduklarını vurguladı ve toplumsal yaraları sarma konusunda gönüllü çalışmaların önemine dikkat çekti. Konuklar, telefonla bağlanan izleyicilerin sorularını yanıtladılar.

Gönüllü hizmet veren sağlık vakıflarına gösterdiği duyarlılık için Kanal B’ye, Biz Bize Programı Yapımcısı Mesude Aksungur’a, sunucu Ayşen Gaye Tokman’a ve program çalışanlarına yürekten teşekkür ederiz.