Anasayfa / 2016 / Şubat

Aylık Arşiv: Şubat 2016

INAS 7. Uluslararası Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ZİÇEV


INAS 7. Uluslararası Zihinsel Engelliler Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Açılış Töreni 22 Ekim 2013 günü, Saat 14.00’te Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin ev sahipliğinde organize edilen ve Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, Fransa, Polonya, Yunanistan ve Portekiz’in katıldığı Şampiyonanın Açılış Törenine, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ... Devamını Oku »

26 Şubat 2016 : ZİÇEV’in özel çocukları kayak yapmayı öğrendi


Vakfımız tarafından Elazığ’da hayata geçirilen proje sayesinde Elazığ şubemizden 8 “özel” öğrencimiz, imkan sağlandığında engellilerin her türlü zorluğu yenebileceğini gösterdi. 12 Şubat’ta hayata geçirdiğimiz “ZİÇEV’İN ÖZEL ÇOCUKLARI KAYAK ÖĞRENİYOR” adlı projemiz ile öğrencilerimiz, ilk defa gittikleri Hazarbaba Kayak Merkezi’nde gönüllü eğitmenlerden kayak eğitimi almaya başladı. 20 Şubat’ta da kayak merkezinde yarışma şenliğine katıldılar. ZİÇEV Spor Genel Koordinatörümüz Osman Akdemir, AA ... Devamını Oku »

23 Şubat 2016 : Zihinsel Engelli Kişilerle Çalışan Öğretmenlerle Diğer Profesyoneller İçin Müfredat Tasarımı Projesi


ZİÇEV, Türkiye’de zihinsel engellilik alanında çok önemli bir adım daha attı: Avrupa Birliği’nin Erasmus+ KA2 Stratejik Ortaklıklar Programı kapsamında sağlanan hibe ile yürütülen Zihinsel Engelli Bireylerle Çalışan Öğretmenler ve Diğer Profesyoneller İçin Müfredat Tasarımı Projesi’nin açılış toplantısı 22 Şubat 2016 Pazartesi günü Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Zihinsel engelli bireyler ile çalışan ancak özel eğitim konusunda formal eğitimi ... Devamını Oku »

RS’e Genel Bakış (Makale-3)


Görülen Özellikleri ve Terapiler Rett Sendromu’nun, otizm, beyin felci veya spesifik olmayan gelişme bozukluklarında olduğu gibi teşhisi çok zordur. Sağlık profesyonelleri RS’i öğrenene kadar, sendrom bayanlarda nörolojik bir fonksiyon bozukluğu gibi algılanıyordu. Artık çoğu araştırmacı RS’in, önceden bilindiği gibi ilerleyen, dejenerasyon yapan bir hastalık değil, gelişimsel bir rahatsızlık olduğu görüşünde hemfikirlerdir. Ekim 1999’da yapılan bir keşifle, X kromozomu (Xq28) üzerinde ... Devamını Oku »

Otistik Çocukların Sayısında Son Yıllarda Büyük Artış Var(Makale-3)


Prof. Dr. Gönül Kırcaali İftar Amerikan Psikiyatri Birliği verilerine göre son yıllarda otistik belirtiler gösteren çocuk sayısında önemli oranda artış gözleniyor. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Engelliler Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gönül Kırcaali İftar, Amerikan Psikiyatri Birliği verilerine göre, son yıllarda otistik çocuk sayısında önemli oranda artış gözlendiğini söyledi. Otizmin kişinin dış dünyayı algılamasını zorlaştıran ve öğrendiği bilgileri kullanmasını engelleyen gelişimsel ... Devamını Oku »

03 Şubat 2016 : ZİÇEV Ankara Sporcuları, İç Anadolu Bölgesi Basketbol Şampiyonu oldu


1-3 Şubat tarihleri arasında Alanya’da düzenlenen Özel Sporcular 1. Bölge (Akdeniz ve İç Anadolu) Basketbol Şampiyonasında, Ankara ZİÇEV şubemizin sporcuları İç Anadolu Bölge Şampiyonu ve Antalya ZİÇEV şubemizin sporcuları da Akdeniz Bölge İkincisi olmuştur. Bu başarılara imza atan bütün sporcularımızı ve bu başarıların kazanılmasına olanak sağlayan antrenörlerini gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Harikasınız, çocuklar! Devamını Oku »