26 Şubat 2016 : ZİÇEV’in özel çocukları kayak yapmayı öğrendi

Vakfımız tarafından Elazığ’da hayata geçirilen proje sayesinde Elazığ şubemizden 8 “özel” öğrencimiz, imkan sağlandığında engellilerin her türlü zorluğu yenebileceğini gösterdi.

12 Şubat’ta hayata geçirdiğimiz “ZİÇEV’İN ÖZEL ÇOCUKLARI KAYAK ÖĞRENİYOR” adlı projemiz ile öğrencilerimiz, ilk defa gittikleri Hazarbaba Kayak Merkezi’nde gönüllü eğitmenlerden kayak eğitimi almaya başladı. 20 Şubat’ta da kayak merkezinde yarışma şenliğine katıldılar.

ZİÇEV Spor Genel Koordinatörümüz Osman Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 14 ilde bulunan şubelerinin zihinsel engelli çocukları hem spor hem de sosyal aktivitelerle hayata bağlamaya çalıştığını söyledi.

Elazığ’da kayak tesisi olmasına rağmen bu sporu temsil eden özel sporcu bulunmadığına işaret eden Akdemir, engellilere imkan verildiğinde neleri başarabildiklerini göstermek için bu projeyi hayata geçirdiklerini söyledi ve “Onlar bırakın kayağı, belki ilk defa Hazarbaba Kayak Merkezine çıktılar. İlk defa kayak takımını giydiler” dedi.

Bu kadar kısa sürede yetenekli bazı öğrencilerin inanılmaz bir seviyeye ulaştığına dikkati çeken Akdemir, hedeflerinin, özveri gösteren çocukları lisanslı sporcu haline getirerek milli takım seviyesine çıkarmak olduğunu belirtti.

Akdemir, “Bütün amacımız, buradaki çocuklarımızın başarabildiğini kulüplerine gösterdikten sonra, çalışmalarını Elazığ’da devam ettirerek bu ülkeyi belki milli takımda temsil etmelerini sağlamak. Elazığ’ı hem Türkiye’de hem yurt dışında temsil etmelerini sağlamak. Bu anlamda spor çok önemli. Biz burada gördüğümüz tablo açısından çok mutluyuz” diye konuştu.

Sporla bu çocukları kazandıklarına değinen Akdemir, şu değerlendirmelerde bulundu: “Biz sporla aslında onlara bir hedef belirliyoruz. Hayata sımsıkı tutunabilecekleri, bundan sonra mücadelesini verebilecekleri bir alan yaratıyoruz. Onlar aslında orada kendi kimliklerini buluyorlar. Şimdi çocuklarımızın mutluluklarını yüzlerinde gördük. Bu imkanı verdikleri için herkese teşekkür ediyorlar çünkü onların hayatlarında yeni bir sayfa açık. Onlar ailelerine bunu anlatıyorlar. Bu antrenman saatlerini, günlerini iple çekiyorlar. Bütün amacımız da buydu. O çocukları kazanmış olduk.”

Öğrencilerimizden, 16 yaşındaki Hasan Yıldırım da hocaları sayesinde kayakla tanıştığını anlattı. Kayak merkezinde eğitmenlerden kaymayı öğrendiğini dile getiren Yıldırım, sonra da tek başına kaymaya başladığını söyledi. Bu sporu yaparken çok mutlu hissettiğini belirten Yıldırım, “Kaymayı çok seviyorum, Türkiye’yi temsil etmek istiyorum. Madalya almak, şampiyon olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Öğrencilerden 9 yaşındaki Esila Kiliş ise ilk defa bir kayak merkezine geldiğini ve burada kaymayı öğrendiğini dile getirerek, “Kaymayı çok seviyorum. Düşe kalka öğrendim” dedi.

Öğrencilerden 11 yaşındaki Derya Koç da yeni tanıştığı ve çok sevdiği sporu hiçbir zaman bırakmayacağını kaydetti.

Elazığ Hazarbaba Kayak Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz projemiz medyada da geniş yankı yarattı. Destek veren herkese, Hazarbaba Kayak Tesislerini bize açan ve kayak malzemelerini kullandıran Taner Durmuş’a ve öğrencilerimize ücretsiz eğitim veren bütün kayak hocalarına, projeyi haber yapan TRT Engelsiz spor programı yapımcısı Cem Çınar’a ve kameraman Aykut Olgun’a ve ilgili programı işitme engelliler için işaret diline çeviren Behiye Elif’e, tüm antrenörlerimize, Mavi Göl Otel yöneticilerine ve organizasyonumuza katılan Elazığ Valisine, Sivrice kaymakamına, Milli Eğitim Müdürüne, Gençlik Spor İl Müdürüne ve belediye temsilcilerine, katılan tüm basın mensuplarına, ZİÇEV Elazığ şubemiz ile Merkezimizin ilgili bütün yönetici ve çalışanlarına, ayrıca destek veren tüm Elazığ halkına gönülden teşekkür ederiz.

Çocuklarımıza yeni kapılar açan böylesi başka organizasyonlarda buluşmak dileğiyle..

Projemize dair görüntüler, 27 Şubat 2016 Cumartesi günü sabah 7:00’de TRTSpor’da Engelsiz Spor Programında yayınlandı. Kaçıranlar, aşağıdaki youtube bağlantısından programı izleyebilirler:

https://youtu.be/hxdHqjgkUBw

Alıntı yaptığımız ilgili haberlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

http://www.haberler.com/ozel-cocuklar-kayakta-engel-tanimiyor-8174751-haberi/

Aşağıdaki facebook sayfamızdan da ilgili videoyu izleyebilirsiniz:

https://www.facebook.com/elazig.zicev/posts/1706370632914761

 

6 4 3 2 0