17 Temmuz 2012: Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın Caner Ekin’i kabulü

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, down sendromlu sporcu Caner Ekin’i makamında ağırladı. Londra’ya paralimpik branşlarda 67 sporcu ile gideceklerini belirten Bakan Kılıç, “Bu konuya yönelik olarak da Caner gibi gençlerimizin varlığı çok önemli bir kazanım. Farkındalık oluşmasını sağlıyorlar. Zaman içerisinde herkesin bu konulara ilgi göstermesini sağlamış oluyorlar” dedi.

Bakan Suat Kılıç, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Müdürü Naci Kargın, ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç, ZİÇEV Spor Koordinatörü ve aynı zamanda Caner Ekin’in spor antrenörü Osman Akdemir ve Caner’in babası Savaş Ekin ile birlikte İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçen Down sendromlu milli yüzücü Caner Ekin’i makamında kabul etti. Bakan Kılıç, Caner’e ne kadar sürede karşıya geçtiğini sordu. Caner, “1 saat 10 dakika’ cevabını verdi. Bunun üzerine Kılıç, Caner’i tebrik ederek, “Caner Türkiye’de Down sendromlu çocuklarımız ve gençlerimiz adına gerçekten çığır açan bir sporcu. Emek verildiğinde, çaba ve mesai ortaya konulduğunda neler yapılabileceğinin gerçek bir kanıtı Caner. Aynı zamanda bu bir sosyal sorumluluk adımı, hareketi. Caner bu anlamda adeta Türkiye’de bir ilkin başlangıcı olmuş oldu. Bu konuya yönelik dikkatlerin yoğunlaşmasını sağlamış oldu. Biz söz gelimi önümüzdeki hafta Londra’ya paralimpik branşlarda 67 sporcumuzla gideceğiz. Bu konuya yönelik olarak da Caner gibi gençlerimizin varlığı çok önemli bir kazanım. Farkındalık oluşmasını sağlıyorlar, zaman içerisinde herkesin bu konulara ilgi göstermesini sağlamış oluyorlar. Caner bu anlamda bizim gözümüzde hem Avrupa, hem dünya, hem olimpiyat şampiyonu.” diye konuştu.

Kılıç’ın, Caner’in kategorisinde başka sporcunun olup olmadığını sorması üzerine ZİÇEV Spor Koordinatörü ve aynı zamanda Caner’in spor antrenörü Osman Akdemir, “Boğazda yüzebilecek başka çocuğumuz yok. Caner’in Down sendromlu olması daha bir ilgi çekici. Kategorisinde kimseyi bulamıyoruz. Bu aslında bir proje.” dedi.

ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç, ZİÇEV’in 30 yıllık bir vakıf olduğunu belirterek, “Bu işe başlarken ben de başındaydım. Biz hep ‘engelliler engelleri aşarlar ama eğitim çok önemlidir’ dedik. Aile ve vakıf olarak çok zor günler geçirdik. Caner 30 yaşında. Babası 4 buçuk yaşından beri onu sırtında hastaneye ve okula taşıyarak 30 yaşına getirdi. Caner’e bir sponsorluk gerekiyor. Çünkü mağdur bir aile sayılır. Bu çocuklarımız ailelerinden sonra ne olurlar? Bu bizim en büyük sıkıntımız. Bu çocuğa bir garanti sağlamanızı devlet olarak bekliyoruz.” isteğinde bulundu.

(alıntı: http://www.fotospor.com/haber-caner-hem-avrupa-hem-dunya-hem-olimpiyat-sampiyonudur-75970)

Haberin video filmine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir: