15 Ekim 2007: Özel Sporcularımız Türkiye’nin gururu oldular

Osman Akdemir – Özer Yiğiter

Çin Halk Cumhuriyet’nin Şanghay kentinde yapılan ve 12. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunlarına Türkiye 62 özel sporcu ile katıldı. Özel sporcularımız büyük başarı gösterek 15 altın, 23 gümüş ve 17 bronz olmak üzere toplam 55 madalya ile yurda döndüler.

Vakfımız, Özel Olimpiyatlara, Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumlarına devam eden dört özel sporcumuz ile katıldı ve sporcularımızın hepsi gözlerimizi yaşartan başarılar kazandılar.

Özel Olimpiyatlarda en üstün başarıyı Türkiye Özel Bowling Takımı gösterdi. Ülkemizde zihinsel yetersizlik alanında Bowling sporunu başlatan, ilk takımı kuran ve Türkiye şampiyonaları düzenleyen Vakfımız, bu çalışmalarının ödülünü almış olmanın gururunu ve mutluluğunu taşıyor. Bu sporu başlatan ve gelişmesi için özveriyle çabalayan, Genel Merkez Beden Eğitimi Öğretmeni ve Bowling Milli Takım Başantrenörü Osman Akdemir’i yürekten kutluyoruz. Başlangıçtan bu yana salonlarını çocuklarımıza açarak antreman yapmalarına olanak sağlayan ve bu büyük başarıda önemli katkısı olan Bilkent Üniversitesi Rollhouse yetkililerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Özer Yiğiter, Gizem Palabıyık, İzlem Kaynak, Barış Dilekli‘den oluşan Özel Türk Bowling Takımı, 41 ülkeden 281 sporcu ile yarışarak Dünya Şampiyonu oldu. Bu başarı, başta ABD olmak üzere, Bowling sporunda gelişmiş ülkelerde hayret ve hayranlıkla karşılandı. Genel Merkez öğrencilerinden özel sporcumuz Özer Yiğiter, (sağ üstteki resim) 191 puan yaparak Özel Olimpiyat Rekoru kırdı ve Türk takımını şampiyonluğa taşıdı.

Adana Şubemizden Nazan Çaçan (sağdaki resim) yüzme dalında 25m. serbestte Altın, 25m. sırtüstünde Gümüş ve 4X25m. bayrak yarışında Gümüş madalyaları kazandı.

Samsun Şubemizden İsmail Cem Aksu (soldaki resim) yüzme dalında 50m. sırtüstünde Altın ve 50m. serbestte Gümüş madalyaları boynuna taktı.

Bolu Şubemizden Neşe Çetin (sağdaki resim) ise atletizm dalında dünya üçüncüsü oldu ve Bronz madalya aldı. Uzun Atlamada ise dünya 6.’lığını elde etti.

Dünya çapındaki böyle bir organizasyonda üstün başarı göstererek madalyalar kazanan, defalarca bayrağımızı göndere çektirip Milli Marşımızı dinleterek gururumuz olan Türk özel sporcularını kutluyor, hepsinin alnından öpüyoruz.