11 Aralık 2006: Dün çok başarılı geçen Birce Arslan Resitalinde beklenmedik bir olay da yaşandı

Piyanist Birce Arslan dün Çağdaş Sanatlar Merkezinde, Vakfımız yararına çok başarılı bir resital verdi. Değerli sanatçının o küçücük, zarif elleri, piyanonun tuşları üstünde adeta devleşti ve izleyenleri kendine hayran bıraktı.

Konser sırasında beklenmedik bir olay da yaşandı:

Vakfımızın kurucusu ve Onursal Başkanı Makbule Ölçen’in oğlu olan, 1952 doğumlu ve down sendromlu Demir Ölçen, çocukluğunda uzun yıllar piyano dersleri almış ve piyano çalmayı öğrenmişti. Ancak yirmi iki yıl önce, kendince bir nedenden dolayı piyano çalmayı bırakmıştı ve hiçbir güç onu yeniden çalmaya ikna edememişti.

Birce Arslan konserini bitirip kulise geçti. İzleyiciler coşkuyla alkışlıyor, sanatçıyı yeniden sahneye çağırıyorlardı. Tam o sırada Demir Ölçen koşarak sahneye çıktı. Birce Arslan’ın o muhteşem icrası Demir Ölçen’in içinde ne tür fırtınalar yarattı bilemiyoruz ama o, piyanonun başına oturup çalmaya başladı.

Gerek izleyiciler, gerekse sahneye yeniden gelmiş olan sanatçı, doğaçlama çalan Demir Ölçen’i gözyaşlarıyla izlediler.

Daha sonra Birce Arslan konserini tamamladı. Genel Başkan Ülay Karakoç çok duygulu bir teşekkür konuşması yaparak yüce gönüllüğü için sanatçıya Vakfımız adına şükranlarını sundu. Çocuklarımızdan Gence ve Ayça ona çiçekler ile çocuklarımızın el ürünü olan “lale” sundular. Karakoç, Demir Ölçen’i de sahneye davet ederek kutladı.

Birce Arslan yalnızca çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunmakla kalmadı, bir zihinsel yetersizin yeniden sanatla buluşmasını da sağlamış oldu. Bu resital Vakıf tarihinde “çok özel bir gün” olarak gönüllerden ve anılardan kolay kolay silinmeyecek gibi gözüküyor.