10 Mayıs 2012: Engelliler Haftasında Taksim’e yürüdük

3 Aralık bütün dünyada “Dünya Engelliler Günü” olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde ise, engellilik sorunlarının henüz tam olarak çözümlenememiş olması ve sorunların kamuoyuna taşınabilmesi nedeniyle Dünya Engelliler Gününe ek olarak 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır.

Engellilere hizmet veren sivil toplum kuruluşları bu özel haftayı çeşitli etkinliklerle kutlamakta, engelli sorunlarını dile getirerek çözüm önerileri sunmaktadırlar. Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM), engellilerin toplumdaki farkındalığını artırmak, sorunlarını kamuyla paylaşabilmeleri amacıyla 10 Mayıs 2012 günü büyük bir yürüyüş düzenleyerek kurumlara davet gönderdi.

ZİÇEV İstanbul Şubesi gönüllüleri, öğretmenleri, velileri ve öğrencileri de bu yürüyüşe katıldılar. Yürüyüş Galatsaray’dan başladı. İstiklal Caddesi boyunca yürüyen katılımcılar Taksim Meydanında toplandılar. Burada düzenlenen etkinlikte engelliler ve katılımcılar, müzik eşliğinde dans ederek, şarkılar söyleyerek gönüllerince eğlendiler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine, bu anlamlı etkinlik için teşekkür ediyor, ülkemizde, pek çok olumlu adımın atıldığı engellilik sorunları konusunda, engellilerin her türlü insani haklarına bir an önce kavuşturulmalarını ve Engelliler Haftasının gerçek bir şölene dönüşmesini diliyoruz.