06 Temmuz 2009: Dünya Şampiyonu Özel Yüzücümüz Caner Ekin’in Yeni Başarısı

1 Temmuz Kabotaj Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, iki yıldır Antalya’da, Süleyman Erol Yüzme Maratonu düzenleniyor. Maratona katılan ve Türkiye Özel Sporcular Spor Derneği Federasyonu tarafından, Türkiye’nin farklı illerinden seçilen yedi özel sporcudan biri de ZİÇEV-Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Ankara Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinden Caner Ekin‘di.

2003 yılında İrlanda’nın Dublin kentinde düzenlenen Dünya Özel Olimpiyat Oyunlarında Dünya Şampiyonu olan Caner Ekin, bayrağımızı göndere çektirerek ve İstiklal Marşımızı dinleterek göğsümüzü gururla doldurmuştu.

2004 yılında Nokta Dergisi tarafından Yılın Sporcusu seçilen Caner Ekin, 2004 Olimpiyatlarında, İstanbul’da Olimpiyat Meşalesini taşımanın onurunu kazanmıştı.

1 Temmuz günü ise, Süleyman Erol Yüzme Maratonuna katılan Caner Ekin, 6.7 kilometrelik parkuru, hiç mola vermeden, dört saat yüzerek ikincilikle tamamladı. Katılan sporculardan üçü parkuru tamamlarken, dört sporcu, bir ara tekneye alınarak dinlendirildiler.

Bu yarışın bir diğer önemi ise, dünyada, böylesine uzun ve zorlu bir parkura, zihin engelli sporcuların katılımının ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilmesi oldu.

Caner Ekin’in yeni hedefi, 19 Temmuzda yapılacak olan İstanbul Boğazı Yüzme Yarışlarına katılmak. Milli Olimpiyat Komitesinin, güvenlik gerekçesiyle, izin vermek istemediğini belirten ve özel sporcularla birlikte parkuru yüzen beş antrenörden biri olan ZİÇEV-Ankara Spor Öğretmeni ve Antrenör Osman Akdemir, Antalya’da yüzülen parkurun, İstanbul Boğazı’ndan daha zor bir deneyim olduğunu ifade etti.

ZİÇEV Ailesi olarak, Caner Ekin’i bu üstün başarısından dolayı yürekten kutluyoruz. O’nunla gurur duyuyoruz.