04 Ocak 2014: Samsun’da “Ötekileştirmeyen Sanat” konulu panel büyük ilgi gördü

Samsun Şubemiz, 04 Ocak 2014 günü, Saat 14.00’te, Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Konferans Salonunda ”Ötekileştirmeyen Sanat” konulu bir panel düzenledi.

Panel öncesi, Samsun Şubesi Yönetim Kurulu izleyicilere ikramda bulunurken, salonun dışındaki geniş ve aydınlık mekanda, ZİÇEV Zihin Ergo-Sum Ankara Fotoğraf Atölyesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ”Ben Mezopotamya” konulu Fotoğraf Sergisi de gezildi. Sergiyi oluşturan fotoğraflar, konukların büyük ilgisini çekti ve özel gençlerimiz takdir topladı.

Etkinliğin başlangıcında Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alaaddin Kuru, ZİÇEV Genel Başkan Yrd. Müge Konor ve Atakum Belediye Başkanı Metin Burma birer konuşma yaparak katılımcılara ve konuklara teşekkür ettiler.

Günün anlamı çerçevesinde Samsun Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinden Down sendromlu Evrim Ak org çalması ve ortopedik engelli bir genç kızımızla engelsiz arkadaşının dans gösterisi büyük alkış aldı.

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, O.M.Ü. Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serpil Alptekin, O.M.Ü. Psikoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Murat Kurt ve Gazi Ü. Temel Sanat Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bülent Salderay’ın konuşmacı olarak katıldıkları Paneli ZİÇEV Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Uzm. Psikolog N. Tomris Miser yönetti.

Konuşmacılar, renkli ve ilginç görüntülerin yer aldığı sunumlarıyla destekledikleri konuşmalarında, engelliye, ötekileştirmeden sanat eğitimine çok yönlü açıklamalar getirdiler. Engellinin sanat eğitiminde amacın sanatçı yetiştirmek olmadığını, sanatçı olmak için pek çok etmenin bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayan konuşmacılar, uzmanlık alanları bakış açısından, sanat eğitiminin, engellinin ruh dünyasını yansıtması, el-göz koordinasyonunun geliştirilmesi, engellinin özgüveninin pekişmesi, iyiyi ve güzeli ayırt edebilmesi ve bundan haz duyması gibi önemli yararları olduğunu ifade ettiler.

Çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin ve engelli ailelerinin oluşturduğu izleyiciler, büyük ilgiyle izledikleri panele katılan bilim insanlarına ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.