03 Aralık 2013: ZİÇEV ve Bodrum’un özel gençleri, gösterileriyle Bodrumlu’ların kalbini fethetti

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlamaları çerçevesinde ZİÇEV Ailesinden yaklaşık yüz kişilik bir grup Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Kent Konseyi ve Bodrum Belediye Başkanlığının davetlisi olarak ülkemizin bu çok özel ve güzel ilçesinde, Bodrumlularla buluştu.

01 Aralık akşamı Bodrum’a ulaşan Genel Merkez (Ankara), Adana, Antalya, İstanbul, İzmir, Kayseri, Manisa, Niksar ve Samsun şubelerimiz ekipleri, otellerine yerleştiler. Etkinliğe Genel Başkan, Genel Başkan Yrd., şube yönetim kurulları ile gönüllü temsilcileri ve gösteri yapacak öğrencilerle eğitimcileri katıldılar. ZİÇEV katılımcıları Artemis Pansiyon, Bodrum Maya Otel, Cennnet Park, Dilek Otel, Eden Otel, Gulet Otel, Serhan Otel, İstanbul Otel ile Salmakis Otel’in konukseverliğinde iki gece konakladılar ve Bodrum Şoförler Odası Başkanlığının sıcak desteğiyle, hiçbir ulaşım sorunu yaşamadılar.

02 Aralık 2013 günü, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un konuğu olarak Gümbet Restoran’da öğle yemeği yiyen katılımcılarla, gönüllü Yönetmen Sonat Konor, Binnaz Karakaya Spor Salonunda teknik prova yaptı.

Aynı günün akşamı, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan ve eşi Sevilay Gödekmerdan, Doria Otel salonunda verdikleri yemekte, ZİÇEV Ailesi ile Bodrumlu engelliler ve ailelerinden bir grubu buluşturdular.

Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan gecede yaptığı konuşmada “Bütün dünyada olduğu gibi Bodrum’da da yarın 3 Aralık Engelliler Günü bir şölen gibi coşkuyla kutlanacak. Sevgili gençler, misafirlerimiz, bizleri çok mutlu ettiniz. Size ve size emek veren herkese teşekkürler. ZİÇEV’den öğreneceğimiz ve uygulayacağımız çok şey var. ZİÇEV benzeri bir çalışmayı da başarıyla yürüten Bodrum Sağlık Vakfımız var. Biz de elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz” dedi ve organizasyonda emeği geçenlerle Doria Otel yetkililerine konukseverlikleri için teşekkür etti.

Gecede söz alan Bodrum Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Hamdi Topçuoğlu da günün öneminden söz ederek engelli denen kişileri asla engelli olarak görmediğini vurguladı. ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç ise, kısaca ZİÇEV çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Bodrum’da, kusursuz bir organizasyon içinde bulunmaktan duydukları memnuniyeti belirterek, ev sahiplerine konukseverlikleri için teşekkür etti.

 

Daha sonra Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve ZİÇEV tarafından; Kaymakam Dr.Mehmet Gödekmerdan’a, BODER Başkanı Halil Özyurt’a, Şoförler Odası Başkanı Aytekin Çanakçı’ya, ve Turizm Ofisi’nden Özcan Canbaz’a, Bodrum Sağlık Vakfı öğrencileri tarafından hazırlanan teşekkür plaketleri sunuldu. Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan kendisine sunulan plaketi, “Emeği geçen herkes adına alıyor ve yarını heyecanla bekliyorum,” diyerek aldı. ZİÇEV ayrıca TRT’de Türkiye’nin ilk Engelli Spor Programını hazırlayıp sunan Cem Çınar’a “Yılın En İyi Spor Programı” ödülü ile bir de plaket sundu. Kaymakam Dr. Gödekmerdan’ın eşi Sevilay Gödekmerdan’a ise Niksar ZİÇEV öğrencileri tarafından hazırlanan yöresel motifli bir sandık ile ZİÇEV Zihin Ergo-Sum Ankara Fotoğraf Atölyesi öğrencilerinden engelli bir gencin çektiği fotoğraf tablosu armağan edildi.

Sevinç ve Erdal Kasal çiftinin sahne aldığı geceye katılan engelliler gönüllerince eğlendiler.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri Bodrum Otogarı’ndan Belediye Meydanı’na kadar, bando eşliğindeki kortej yürüyüşüyle başladı. Korteje Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Yahşi Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi, Bodrum Sağlık Vakfı Begonvil Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı ve Umurca İlkokulu Özel Öğretim Sınıfı öğrencileri, aileleri, öğretmenler, gönüllüler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Atatürk Anıtına çelenkler konuldu, saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı okundu. Ardından gösteriler için sahne ve ses düzeninin hazırlandığı Barış Meydanına geçildi.

Burada Bodrum Kaymakamı, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı ve ZİÇEV Genel Başkanının, günün önemini belirten kısa konuşmalarının ardından, zihin engelli gençlerin gösterileri sergilendi.

Öncelikle ev sahibi olarak sahne alan, anlamlı şiirleri başarıyla okuyan, folklor ve ritim gösterilerini coşkuyla sergileyen Bodrum Yahşi Eğitim ve Uygulama Merkezi, Bodrum Sağlık Vakfı, Umurça İlköğretim Okulu öğrencileri izleyicilerden büyük alkış aldılar. Özellikle “cam çocuk” olarak nitelendirilen on yedi yaşındaki engelli Niyazi Gök’ün, yattığı yerden, ritim sazla arkadaşlarına eşlik etmesi gözyaşlarıyla izlendi.

Daha sonra sahne alan ZİÇEV ekipleri de hayranlık ve takdir topladı. Adana Şubesi öğrencisinin konuşmasıyla başlayan ZİÇEV gösterilerinde Niksar’ın Halk Oyunları Ekibi, İzmir’in efeleri, Manisa’nın orta oyunu örneklemesi “Aşık ile Maşuk”, Samsun’dan neşeli bir kanto “Evlilik Düeti”, İstanbul’un “Salsa Dansı”, Ankara’nın “Ispanaklı Yumurta Parodisi” dakikalarca alkışlanırken, Kayseri’nin “Sema” gösterisi hayranlıkla izlendi. Antalya Şubesi “Ritim Ekibi” ise, izleyenleri tam anlamıyla coşturdu.

Programın sonunda Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, üçü akülü olmak üzere, altı adet tekerlekli iskemleyi, ihtiyaç sahiplerine teslim etti.

Gösterilerin ardından Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon engellilere bir veda yemeği verdi ve Engelliler Meclisi tarafından kendisine teşekkür plaketi sunuldu. Konuk ZİÇEV öğrencileri, özel hazırlanmış tişört, şapka, Bodrum lokumu ve mandalina kolonyasından oluşan armağan paketlerini, organizasyonun başarısı için özveriyle çaba gösteren Bodrum Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Elif Şenol’un sevecen ellerinden aldılar.

ZİÇEV özel gençleri, henüz iki gün önce tanıştıkları Bodrumlu arkadaşlarıyla vedalaşırken, mutluluk ve hüzün bir arada yaşandı.

Etkinlikle ilgili video filmlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:
https://www.facebook.com/ZICEV?fref=ts