01 Nisan 2013: Hayaldi, gerçek oldu. Yatılı Bakımevi Merkezimiz açıldı

1982 yılında, bir grup gönüllü tarafından Ankara’da kurulan Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV), zihin engelli çocuklara iyi bir eğitim ve güvenli bir gelecek sağlama yolunda çalışan, zihinsel engellilik alanındaki en büyük sivil toplum kuruluşudur.

1987 yılından bu yana “topluma yararlı” kuruluşlardan olan ZİÇEV, 2010 yılında “izin almadan yardım toplama” hakkı tanınan az sayıdaki kurum arasında yer almıştır.

Kurulduğu günden başlayarak, Vakıf Senedindeki birinci amacı olan eğitim ve rehabilitasyon hizmetine örnek merkezler kazandıran ZİÇEV, otuz bir yıl içinde on binlerce zihinsel engelliye hizmet sunmuş, ailelerine umut ışığı olmuştur.

ZİÇEV, eğitim ve rehabilitasyon hizmetine devam etmekle birlikte, ülkemizde pek çok ailenin “Ben ölünce çocuğum ne olacak, ona kim, nasıl sahip çıkacak?” kaygısına çözüm bulmak, yatılı bakımevleri açarak kimsesiz kalan zihin engellileri Vakfın korumasına almak yolundaki amacına bugüne dek ulaşamamıştı.

Vakıfbank’ın, övgüye değer bir sosyal sorumluluk örneği göstererek Vakıfbank ZİÇEV Zihinsel Yetersiz Çocuklar Yatılı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi yapımını üstlendiği ve 14 Temmuz 2012 günü Temel Atma Töreni yapıldığı haberini daha önce vermiştik. (Bakınız: https://www.zicev.org.tr/14-temmuz-2012-vakifbank-zicev-yatili-bakimevi-temeli-manisada-atildi)

Beklenen büyük gün 01 Nisan 2013 günü yaşandı. Yatılı Bakımevi, Manisa’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katıldığı görkemli bir törenle açıldı. Törene, Arınç’ın yanı sıra AK Parti milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Uğur Aydemir, Selçuk Özdağ, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Gündüz, Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, ZİÇEV’den Genel Başkan Ülay Karakoç, Genel Başkan Yrd. Müge Konor, Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Şubesi Başkanı Rukiye Güneş, İzmir Şubesi Başkanı Nevin Dirik, ZİÇEV Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Tomris Miser, Vakıf Müdürü Naci Kargın, Spor Koordinatörü Osman Akdemir, Ankara Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Meral Gümüş, Manisa Şubesi Başkanı Hüseyin Okumuş başta olmak üzere Yönetim Kurulu üyeleri, STK temsilcileri, veliler ve vatandaşlar katıldılar.Törende yapılan anlamlı ve duygu dolu konuşmalar, konuklar tarafından nemli, ama gülen gözlerle izlendi. Özellikle Manisa Şubesinin kurucularından Müyesser Gürel ile uzun yıllar gönüllü Şube Başkanlığı görevini yapan Efdal Erdemir gurur ve mutluluk gözyaşlarını tutamadılar. Zihinsel engellilerin aileleri ise, bu özel günü, hiçbir zaman liseye, üniversiteye, askere gönderemeyecekleri ve evlenip yuva kurduklarını göremeyecekleri sevgili çocuklarının “düğün günü” olarak kabul ettiklerini ifade ettiler. Tören, Devlet büyüklerinin ve ZİÇEV yöneticilerinin toplu olarak kurdele kesmeleriyle ve ziyaretçilerin Merkezi gezmesiyle sona erdi.

Yirmi beş kız, yirmi beş erkek olmak üzere, elli yatak kapasiteli Bakımevi Merkezinin yapımı ve donatımı iki buçuk milyon liraya mal oldu. Merkezde ayrıca uğraş-terapi odaları, çok amaçlı salon, dinlenme ve eğlenme mekanları, soğuk hava deposu vb. gibi birimler bulunmaktadır.