ZİÇEV Elazığ Şubesi: Engelli Bireylere Yönelik Sosyal Alan Projesi’nin İlk Adımları Atıldı

ZİÇEV Elazığ Şubemizin üzerinde çalıştığı “Engelli Bireylere Yönelik Sosyal Alan Projesi” taslağı, ZİÇEV Elazığ Şube Başkanı Mehmet Güleç, Kurum Müdürü Elif Oğuz ve Kurum Psikoloğu A. Talha Demir tarafından Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na sunulmuştur. Sayın Şerifoğulları’nın destekleri ile projemizin hazırlanması ve Mart ayında hayata geçirilmesi için gerekli birimler ile iletişime geçilmiş ve çalışmalara başlanmıştır.

 

“Engelli Bireylere Yönelik Sosyal Alan Projesi” Nedir ve Neyi Amaçlar?

ZİÇEV Elazığ Şubemizin “Engelli Bireylere Yönelik Sosyal Alan Projesi” kapsamında kurum arazimizde atıl durumda olan alanın yeşil alan, sosyal etkinlik alanı ve engelli parkı olarak tasarlanması üzerine çalışmalar başlamıştır.

Proje, ZİÇEV Elazığ Şubemizin kurum bahçesindeki atıl alanda;

  • Bedensel engeli bulunan özel gereksinimli öğrencilerimizin ihtiyaçlarına yönelik fizik tedavilerine destek olacak bir engelli parkı,
  • Konser, özel gün kutlamaları, gösteri ve sosyal etkinlikler için kullanılabilecek, aynı zamanda yeşil alan olarak değerlendirebilecek sahne ve gösteri alanı,
  • Öncelikle özel gereksinimli çocuklarımız ve aileleri olmak üzere tüm vatandaşlarımızın kullanımına açık çok amaçlı bir park alanı

oluşturmayı hedeflemektedir.

 

Projenin Çözüme Kavuşturmak İstediği Sorunlar ve İhtiyaçlar Nelerdir?

Proje ile çözüme kavuşturmak istediğimiz en önemli ihtiyaç; ailelerin, özel gereksinimli çocukları ile keyifli, güvenli ve sosyal aktiviteler yapabilecekleri engelli dostu bir açık alana sahip olmalarını sağlamaktır.

Özellikle pandemi dolayısı ile evlere kapanmak zorunda olduğumuz bu dönemde, en büyük sıkıntıyı evlerinden çıkamayan ve kısıtlı bir fiziksel alanda bunalan özel gereksinimli çocuklarımız ve aileleri çekmektedir. Evlere kapanarak kısıtlı bir alanda hayatlarını sürdürmeye çalışan özel çocuklarımız fiziksel ve psikolojik olarak bu durumdan kötü etkilenmektir. Bu durum özel çocuklarımızdaki kaygı bozukluğu, depresyon, duygu durum bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıkları artırarak hem çocukları hem de ailelerini son derece yormaktadır. Evlerinden çıkamayan özel gereksinimli çocuklarımızın yaşadığı fiziksel ve psikolojik sorunları azaltmak, ailenin bu durum karşısında girdiği çıkmazı ortadan kaldırmak için güvenli bir açık alan ortaya koymaktır.

 

Projenin temel amaçlarından biri ilimizde yaşamını sürdüren özel gereksinimli bireyler ve aileleri başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ihtiyacı olan yeşil alanı ve sosyal alanı ilimize kazandırmaktır.

Öncelikle özel gereksinimli bireylerimizin ve ailelerinin gündelik yaşam kalitesini arttırmayı amaçlayan projemiz, ailelerimize ve çocuklarımıza keyifli ve verimli vakit geçirebilecekleri, kendilerini güvende ve rahat hissedebilecekleri çok amaçlı bir açık alan verecektir.

Özel gereksinimli bireylerimizin yaşadığı bu sıkıntılara çözüm olacak projemiz, aynı zamanda eğitimlerine de katkı sağlayacaktır.

 

Projemiz Mart ayında tamamlanacak.

Elazığ Belediye Başkanımıza sunulan proje taslağı kabul almış ve Elazığ Belediye Başkanı Sayın Şahin Şerifoğulları’nın desteği ile ilgili birime iletilmiştir. Taslağın düzenlenip projenin hayata geçirilmesi için çalışmalara başlanmıştır.

Hedefimiz Mart ayında, içerisinde yeşil alan, sosyal alan ve engelli parkı barındıran çok amaçlı park alanımıza Elazığlı vatandaşlarımızın hizmetine açmaktır.

Vakfımıza gösterdiği ilgi ve verdiği destekten dolayı Sayın Şerifoğulları’na sonsuz teşekkürlerimizi sunar, projenin başta Elazığ’da yaşayan özel gereksinimli bireyler ve aileleri olmak üzere tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz.