Anasayfa / Spor Başarıları

Spor Başarıları

spor-cumhurbaskani

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün, 2007-Özel Olimpiyatlar Dünya Sayı Rekortmeni (Bowling-Ankara) Özer Yiğiter’i kabulleri (19 Mayıs 2009)

spor-kabultoreni

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün, 2007-Özel Olimpiyatlar Dünya Şampiyonlarımızı ve Özer Yiğiter (Bowling-Ankara), İsmail Cem Aksu (Yüzme-Samsun), Nazan Çaçan (Yüzme-Adana) kabulleri

egitim-caner

Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’in, 2003-Özel Olimpiyatlar Dünya Yüzme Şampiyonu Caner Ekin’i kabulleri

Engelli bireyler için spor, fiziksel ve psikolojik etkilerine ek olarak entegrasyon ve rehabilitasyon süreçlerini de direkt olarak etkileyen bir faktör olarak ele alındığından, Vakfımız kurulduğundan beri, spor etkinliklerine çok büyük önem verilmektedir.

Vakfımızda spor iki açılımda değerlendirilmektedir:

  • Tüm Egitim Programlarımıza devam eden Zihinsel Engelliler için Beden Eğitimi Programları: Bu programlar zihinsel engelli bireyin gereksinimlerine, gelişimsel özelliklerine göre farklılık gösteren, planlanmış çeşitli spor, ritm, oyun, egzersiz, temel motor beceri ve örüntüler, gelişimsel aktivitelere yönelik bireysel ve grup çalışmalarıdır.
  • Spor Branşlarına Göre Takım Çalışmaları: Zihinsel engelli sporcunun, branşına göre, sürekli olarak spor faaliyetleri düzenlemek, performans kazanmalarını sağlamak ve korumak için, belirli kurallara bağımlı bulunan beden aktiviteleridir. Vakfımızın yüzme, kayak, masa tenisi, basketbol, voleybol, futbol, atletizm, bowling, bocce dallarında ve ZİÇEV Spor Kulüpleri bünyesindeki lisanslı özel sporcuları ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılmakta ve önemli başarılar kazanmaktadırlar.

Sporda Gurur Tablomuz

egitim-spor_altingrup

Türkiye’de “İLK KEZ” Vakfımız Tarafından Gerçekleştirilen Spor Dalları

egitim-spor_izcikanpiZihinsel engelliler alanında, Türkiye’de ilk İzci Obasını kurduk. Merkezimizin izci liderleri eşliğinde, on üç zihinsel engelli izcimizle, 2002 yılında düzenlenen ve Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük mahalli kampı olan Karabük 12. Mahalli Kampına, 720 izci arasında tek engelli grup olarak katılmayı başardık. Kampa ve izcilik ilkelerine gösterdikleri uyum ve disiplin sonucu obamız Örnek İzci Grubu seçilerek plaketle ödüllendirildi.

Zihinsel engelliler alanında, Bowling sporunu Türkiye’de ilk kez Vakfımız, kendi olanaklarıyla başlattı ve bu branşı Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu Faaliyet Programına aldırmayı başardı. Bugün bu branşta Türkiye’de yüze yakın takım yarışmaktadır.

Takım Başarıları

Basketbol

  • 2005 – İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Şampiyonası – Birincilik
  • 2007 – 2.Bölge Basketbol Şampiyonası – İkincilik
  • 2008 – IV. Geleneksel Trakya Bölgesi Zihinsel Engelliler Basketbol ve Masa Tenisi Şampiyonası – ZİÇEV Mavi Gül Spor Kulübü (Tekirdağ) – İkincilik

spor-olimp_osman

Bowling

  • 2003 – Ankara Şampiyonluğu
  • 2004 – Ankara Şampiyonluğu
  • 2005 – Ankara Şampiyonluğu
  • 2006 – Ankara Şampiyonluğu
  • 2007 – Ankara Şampiyonluğu
  • 2006 – 1. Türkiye Bowling Şampiyonası – Birincilik
  • 2007 – Özel Olimpiyat Oyunları (Çin) – Birincilik ve Sayı Rekoru
  • 2007 – 2. Türkiye Bowling Şampiyonası – Birincilik
  • 2008 – 3. Türkiye Bowling Şampiyonası – Birincilik
  • 2009 – 4. Türkiye Bowling Şampiyonası – İkincilik

Futbol

  • 2003 – Türkiye A Grubu – İkincilik

Yüzme

4×25 Bayrak Yarışı

  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Birincilik
  • 2004 – Türkiye Şampiyonası – Birincilik
  • 2005 – Türkiye Şampiyonası – Birincilik

Bireysel Başarılar

spor-olimp_nese

Atletizm

  • 2002 – İstanbul Özel Olimpiyatları – 4 Altın, 3 Gümüş Madalya
  • 2003-2004-2005 yıllarında 50m., 100m., 200m. Ve 400m. koşularında çok sayıda altın, gümüş, bronz madalyalar ile,
  • 2003-2004-2005 yıllarında Uzun Atlama ve Gülle Atma dallarında çok sayıda madalya kazandık.

Neşe Çetin (Bolu)

  • 2007 – Özel Olimpiyatlar (Çin) 50m. koşu – Bronz Madalya
  • 2007 – Özel Olimpiyatlar (Çin) Uzun Atlama – Dünya Altıncılığı

Masa Tenisi

Bertan Çınar:

  • 2004 – Türkiye Şampiyonası – Birincilik
  • 2005 – Türkiye Şampiyonası – Birincilik
  • 2006 – Türkiye Şampiyonası – Birincilik
  • 2007 – İç Anadolu Bölge Şampiyonası – Birincilik

egitim-spor_mtenisiDinçer Polat:

  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Birincilik
  • 2004 – Türkiye Şampiyonası – İkincilik
  • 2005 – Türkiye Şampiyonası – Birincilik
  • 2006 – Türkiye Şampiyonası – Birincilik
  • 2007 – İç Anadolu Bölge Şampiyonası – İkincilik

Murat Çetin

  • 2008 – IV. Geleneksel Trakya Bölgesi Zihinsel Engelliler Basketbol ve Masa Tenisi Şampiyonası – – ZİÇEV Mavi Gül Spor Kulübü (Tekirdağ) – Üçüncülük

Yüzme

İsmail Cem Aksu (Samsun):

2007 – Özel Olimpiyatlar Şampiyonu (Çin) – Sırtüstü

  • 2007 – Özel Olimpiyatlar (Çin) – Serbest – Dünya İkinciliği

Gözde Aloj:spor-olimpicemaksu

  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik

Nazan Çaçan (Adana):

2007 – Özel Olimpiyatlar Şampiyonu (Çin) – Serbest

  • 2007 – Özel Olimpiyatlar (Çin) – Sırtüstü – Dünya İkinciliği

Caner Ekin:

  • 2002 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2002 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik
  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik

2003 – Özel Olimpiyatlar Şampiyonu (İrlanda) – Serbest spor-olimp_nazan

  • 2004 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2004 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – Birincilik
  • 2005 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2005 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – Birincilik
  • 2006 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2006 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – Birincilik
  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Sırtüstü – Birincilik
  • 2007 – İç Anadolu Bölge Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2007 – İç Anadolu Bölge Şampiyonası – Sırtüstü – Birincilik
  • 2011 – Mogan Göünü yüzerek geçme
  • 2012 – 24. Kıtalararası Yüzme Yarışında İstanbul Boğazı’nı geçen ilk özel sporcu

Simge İnandık:

  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik
  • 2007 – İç Anadolu Bölge Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2007 – İç Anadolu Bölge Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik

Murat Renda:egitim-spor_sampiyon

  • 2000 – Avrupa İkincisi (Hollanda)
  • 2002 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2002 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – Birincilik
  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – Birincilik
  • 2004 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2004 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – Birincilik

Hazal Sütçü:

  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Serbest – İkincilik
  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik
  • 2007 – İç Anadolu Bölge Şampiyonası – Serbest – Üçüncülük

Rıza Varol:

  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2003 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik
  • 2004 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2004 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik

Serhan Yıldırır:

  • 2006 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2006 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik
  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Serbest – İkincilik
  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik
  • 2007 – İç Anadolu Bölge Şampiyonası – Serbest – İkincilik
  • 2007 – İç Anadolu Bölge Şampiyonası – Sırtüstü – Üçüncülük

Burak Yiğitşirin:

  • 2005 – Türkiye Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2005 – Türkiye Şampiyonası – Sırtüstü – İkincilik
  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Serbest – Birincilik
  • 2007 – Ankara Şampiyonası – Sırtüstü – Birincilik