Niksar Kreş ve Gündüz Bakımevimiz Açıldı!

ZİÇEV Niksar Prof. Dr. Turgut Özeke & Ecz. Figen Özeke Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin resmi açılışı yapıldı.

ZİÇEV’in Niksarlı çocukların eğitimine katkı sağlaması amacıyla büyük bir titizlikle hayata geçirdiği kreş ve gündüz bakımevinin açılışı 7 Eylül 2021 tarihinde yapıldı. Açılış, okulumuzu maddi ve manevi destekleriyle yalnız bırakmayan değerli hayırseverler Sayın Prof. Dr. Turgut Özeke, Sayın Ecz. Figen Özeke ve oğulları Ender Özeke’nin katılımlarıyla gerçekleşti. Kurucu Temsilciliğini Sayın Berrin Edaviye Turhan’ın üstlendiği okulumuz, 0-6 yaş arası çocuklara kreş ve gündüz bakım hizmeti vermektedir.

 

Açılışımıza katılarak bizleri onurlandıran; Eski Devlet Bakanı ve Tokat Milletvekili Sn. Metin Gürdere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tokat İl Müd. Sn. Mahmut Özdemir, Niksar İlçe Milli Eğitim Müd. Sn. Hasan Şerifler, CHP Niksar İlçe Bşk. Sn. Zafer Başar, İl Genel Meclis Üyesi Sn. Sadullah Karataş, Niksar Belediye Başkan Yrd. Sn. Metin Kayayurt, Niksar Belediyesi Özel Kalem Müd. Sn. Çınar Peşkircioğlu, Niksar Tapu Müd. Sn. Sabri Şahin, Niksar Ticaret Odası Bşk. Sn. Mahmut Aybak, Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Bşk. Sn. Ufuk Turhan, Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Bşk. adına Sn. Ahmet Ergüden, ZİÇEV Niksar Yönetim Kurulu Bşk. Sn. Vasfiye Lüleci, ZİÇEV Niksar Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Berrin Turhan, Sn. Canan Üçdirhem, Sn. Mustafa Necati Güneş, ZİÇEV Genel Müdür Yrd. Sn. Naci Kargın, Niksar Kamu ve Özel Bankaların Banka Şube Müdürleri, MEB Okul Müdürleri, Niktaş Süper Marketler Genel Müd. Sn. Bekir Keklik, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve Niksar halkına çok teşekkür ediyoruz.

OKULUMUZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Merkezimizde, Montessori Eğitim Yöntemi ile 0-6 yaş arası tüm çocukların beraber eğitim alabileceği eğitim ortamını sağlayarak çocukların akranları ile oyun oynayarak ve sosyalleşerek eğitim almaları sağlanacaktır. Kurumumuz Montessori Eğitim Yöntemine uygun olarak inşa edilmiş ve sınıflarımız buna göre tasarlanmıştır. Ayrıca, tüm eğitimcilerimiz Montessori Eğitimi almış kişilerden seçilmiştir.

 

 

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori Eğitimi anlayışı, çocuğu ve öğretmeni konumlandırdığı yerden  dolayı Geleneksel Eğitim anlayışının çok dışındadır. Dr. Maria Montessori, bu eğitim metodunda çocuğu merkeze almıştır, öğretmen sadece çocuğa ihtiyacı olan çevre düzenini sağlar ve rehberlik eder. Böylelikle çocuk, kendi öğrenme hızını kendi belirlediği deneysel bir eğitim yöntemi ile öğrenmesini gerçekleştirir. Yani kendi öğrenme hızında deneyimleyerek öğrenir.  Çocuğun özgüven, kararlılık, bağımsızlık, inisiyatif alma, özdenetim, başkalarına karşı hoşgörülü ve saygılı olma özellikleri gelişir.

Montessori Eğitimi, çocukların eğitimini doğumlarından başlayarak ortaokul dönemlerine kadar destekler. Montessori Eğitiminde öğretmen, öğrenci ve sınıf ortamı üçgeni içerisinde öğrenme gerçekleşir. Öğretmen sınıf ortamını; çocuğun bağımsızlığını sağlayacak, çocuğa belli sınırları olan bir özgürlük (diğer çocukların alanlarını işgal etmeyi önleyici sınırlar) ortamı sağlayacak ve çocuğun belli bir düzen içerisinde olmasını sağlayacak şekilde hazırlar. Böylelikle çocuk, bireysel seçimlerini yaparak rehberliğe ihtiyaç duyduğunda öğretmenden destek isteyerek/alarak çevrenin kendini geliştirmek için sunduklarından yararlanır.